Bombardování Sýrie

Rusko navrhlo 48hodinovou humanitární přestávku v útocích na syrské město Aleppo. Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval středeční výroky amerických představitelů o Rusku a označil je za „citový výlev“. Později se k němu připojil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Syrská armáda zveřejnila první video z aleppské čtvrti Faráfra, odkud vytlačila povstalce. Na snímcích je vidět těžce poničené historické budovy.

Boj za práva černochů

K policejním střelbám na černošské Američany se vyjádřilo mnoho slavných osobností a v ulicích stále pochodují demonstranti. Devítiletá Zianna však jedním krátkým projevem dokázala ovládnout světová média i sociální sítě. „Nelíbí se mi, jak s námi jednají. Jen proto, že máme jinou barvu kůže, přece nic neznamená,“ řekla dívka.

Úmrtí izraelského státníka

Na páteční pohřeb Šimona Perese se do Izraele chystají státníci z celého světa, účast už přislíbili například Barack Obama a Francois Hollande či papež František. Česká delegace na pohřbu se omezí na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a předsedu Senátu Milana Štěcha. Prezident Miloš Zeman sice v minulosti opakovaně vyjádřil své proizraelské postoje, na smutečním obřadu se však neobjeví. Dal přednost ruské konferenci na Rhodu.

Online zprávy
Zprávy Dne

Zakázka pro IBM

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující verdikt nad bývalým náměstkem ministerstva práce Vladimírem Šiškou a znalcem Vladimírem Smejkalem. Kauzu miliardové zakázky pro firmu IBM vrátil k dalšímu projednání Městskému soudu v Praze, který v únoru konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestnými činy. Rozhodnutí odvolacího senátu je dostupné z justiční databáze Infosoud.

SALON TÝDENÍKU ECHO

První veřejný Salon Týdeníku Echo se konal v úterý večer v prostorách kavárny Písecká brána na katastru Prahy 6. Právě tady se letos konají nejbarvitější volby do Senátu. Pozvání Echa sice nepřijal Vlastimil Harapes kandidující v barvách ANO, ale naopak přišli Václav Bělohradský (ČSSD plus Strana zelených), Aleš Hušák (Nezávislí), Jiří Růžička (TOP 09 a Starostové s podporou KDU-ČSL) a konečně František Stárek zvaný Čuňas (ODS). Mluvilo se sice i o lokálních tématech, moderace Echa se však…

 

Na úsvitu tohoto století bylo ve světě velmi poptáváno kultovní dílo Davida Brookse Bobo v ráji. David Brooks je jedním z nejvlivnějších amerických publicistů, nepřehlédnutelný sloupkař názorotvorného deníku New York Times. Kniha pojednávala o zrodu nové společenské elity, zrovna se utvářející generace pokročilých ajťáků, zakladatelů úspěšných startupů a nadějných manažerů, bez velkého zájmu o politiku, zato se zájmem o hédonistický a rozmařilý způsob života. Přezdívka Bobo pro příslušníky této…

Diskriminace na silnicích

Komise německou legislativu, která by se týkala také českých řidičů, prošetřuje od loňského června. Už tehdy také Německo oznámilo, že odkládá spuštění systému, který měl původně fungovat od počátku letošního roku. Letos v dubnu dostal Berlín dva měsíce na nápravu stavu, které však využít nedokázal.

LVI NA ÚTĚKU

Dva lvi ve čtvrtek utekli ze svého výběhu v zoologické zahradě v saském Lipsku. K útěku šelem došlo před začátkem otevírací doby, v zahradě tak ještě nebyli žádní návštěvníci. Podle mluvčí zařízení se pohybovali v areálu zoo. Chovatelé je po několika hodinách našli, uspali a bezpečně odchytli.

Jsou USA připravené mít prezidentku?

V den, kdy Hillary Clintonová zkolabovala, byl přímo v New Yorku, nedaleko Ground Zero. Samotného ho překvapilo, jaký zájem médií kolaps kandidátky na prezidentku USA vyvolal. „Mohl to být důležitý okamžik, zdravotní stav je vždycky důležité předvolební téma,“ řekl pro deník Echo24.cz historik Jan Koura a dodal, že Donald Trump se toho určitě bude snažit využít. Vítězství Clintonové by podle něj znamenalo pokračování v tradičních kolejích v politice USA, vítězství Trumpa zase bombu a zdvižený…

Nový Kodiaq

Cena nového velkého SUV Kodiaq od Škody Auto bude v České republice začínat na 677.900 Kč. To je o 47.000 Kč více, než je startovací cena vlajkové lodi značky Superb, ve srovnatelném provedení je ale Superb o téměř 50.000 Kč dražší. Vyplývá to z informací, které dnes automobilka zveřejnila na světové výstavní premiéře vozu na autosalonu v Paříži.

Žaloby za 11. září

Americký Kongres jasnou většinou hlasů zamítl rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vetovat zákon, který umožňuje pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu Saúdské Arábie, jejíž občané se na atentátech podíleli. Senátoři veto odmítli poměrem hlasů 97 ku jedné, poslanci 348 ku 77. Pro přehlasování veta byla v Senátu i Sněmovně reprezentantů potřeba dvoutřetinová většina. Rozhodnutí Kongresu označil Obama za chybu.

SLAVNÝ AGENT MOSADU

Syrští rebelové podle neoficiálních zpráv nabídli Izraeli, že mu vrátí ostatky známého agenta Mosadu Eliho Kohena. Ten v 60. letech infiltroval syrský režim a vystoupal až do nejvyšších pater tamního politického a vojenského života. Jeho informace pomohly Izraeli vyhrát v šestidenní válce. Na síti se zároveň objevilo video, které zachycuje Kohenovo oběšené tělo po jeho popravě z roku 1965.

Dohoda po osmi letech

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. Oznámil to v noci na čtvrtek katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Podrobnosti kartel dojedná na svém zasedání v listopadu. V současnosti členové OPEC těží zhruba 33,24 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

DEN VÁCLAVA HAVLA

Newyorský starosta Bill de Blasio ve středu vyhlásit 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku. ČTK to potvrdil ředitel pražské Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Ve Spojených státech se nyní vzpomínalo na českého exprezidenta, který by se 5. října dožil 80 let, i při dalších akcích.

DALŠÍ BOJE O ALEPPO

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Rusko k ukončení bombardování syrského Aleppa. V opačném případě Washington přeruší s Ruskem diplomatické styky týkající se dalšího postupu v Sýrii. Informaci přinesl server BBC. Aleppo však mezitím i nadále sužují vojenské nálety, tentokrát od syrského vládního letectva.

Mše ve Staré Boleslavi

Svatý Václav je jedním z učitelů Evropské civilizace. Křesťanské hodnoty jsou pro Evropu a pro svět tou nejlepší variantou. Takováto hesla zazněla ve středu z úst kazatelů při tradiční poutní mši ve Staré Boleslavi, které se poprvé zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Prezident však na svou adresu zaslechl od přítomných i kritická slova a pískot.