Extrémní počasí

Evropu včetně České republiky trápí v posledních dnech extrémní bouřky. Regiony napříč kontinentem hlásí škody na majetku i množství zraněných. Úder blesku v jednom pařížském parku zasáhl skupinku dětí a dospělých. Jedenáct lidí bylo zraněno, z toho šest dětí těžce, uvedl ve francouzském tisku zástupce starosty osmého pařížského obvodu Vincent Baladi. Blesk zasáhl rovněž čtyři dospělé během fotbalového zápasu v Německu, dva byli zraněni těžce.

Kreml je nervózní ze štítu

Moskva bude nucena odpovědět na americký protiraketový štít v Evropě, řekl ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Řecka. Rumunsko a Polsko, kde jsou nebo budou systémy chránící evropské členy NATO před balistickými raketami umístěny, se podle Putina mohou ocitnout v hledáčku ruských raket.

Demonstrace v Istanbulu

Několik tisíc muslimů z různých částí Turecka se v sobotu ráno shromáždilo před istanbulským chrámem Boží Moudrosti (Hagia Sofia) a požadovalo, aby se z této kulturní památky stala mešita. Informoval o tom turecký deník Hürriyet. Původně byzantský chrám byl mešitou do třicátých let 20. století, kdy z něj tehdejší vůdce Mustafa Kemal Atatürk udělal muzeum.

Online zprávy
Zprávy Dne

Co čeká malé podnikatele

Od prvního června se rozjede informační kampaň k zavedení pokladen EET a stát do ní investuje 34 milionů. Třeba se z ní živnostníci konečně dozvědí, kolik je pokladny budou skutečně stát. Ministerstvo financí jim dosud neprozradilo, že k připojení na finanční správu nebude stačit elektronická pokladna od pěti tisíc korun výše a připojení na internet. Nejdražší bude licence na speciální software, která vyjde každého podnikatele na tisíc korun měsíčně. Tato nová „daň“ nepochybně ukončí řadu…

móda podle revolucionáře

Má bývalý kubánský revolucionář s firmou Adidas sponzorskou smlouvu, když se už roky výhradně ukazuje v jejích teplákách? Americký magazín zjistil, že letos osmdesátiletý „Comandante“ Castro své pestrobarevné soupravy získal nejspíš od kubánských olympioniků.

BABIŠOVA (NE)ÚČAST

Opakovaná neúčast ministra financí Andreje Babiše (ANO) na jednáních, kterých se má účastnit, začala vadit jeho koaličnímu šéfovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Premiér proto nechal zhotovit „tabulku neúčasti“, aby měl v ruce spolehlivý důkaz pro to, že Babiš chodí málo. Sobotka to uvedl v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo.

PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ

Teolog, evangelický farář, politický vězeň nacistického režimu ThDr. Jiří Josef Otter má stejně nedobrých vzpomínek na nacismus jako na komunismus. Odborník na česko-německé vztahy, autor mnoha knih a v mládí aktivní sokol je ve svých úctyhodných 97 letech stále plný energie a o svém životě rád vypráví.

Advokát v úspěch nevěří

Okamžité navrácení dětí do péče Evy Michalákové považuji za sci-fi, úspěch by zatím byl, kdyby matka mohla syny vídat častěji a obnovit s nimi vztah, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz její obhájce Pavel Hasenkopf. V Norsku skončil třídenní proces s Evou Michalákovou. Odvolala se proti loňskému verdiktu o zbavení rodičovských práv k oběma dětem a adopci mladšího hocha. Rozsudek padne do čtyř týdnů.

Výkyvy počasí

Českou republiku zasáhnou v sobotu odpoledne a večer další silné bouřky s přívalovým deštěm. Postupovat budou od západu směrem na Moravu a do Slezska. Doprovázet je může nárazový vítr a krupobití. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek večer přitom kroupy v Česku zabily minimálně šest čápů.

Skvělý zákrok

Šestadevadesátiletý americký lékař Henry Heimlich v pečovatelském domě, kde nyní žije, provedl na dusící se spolubydlící svůj známý chvat na uvolnění dýchacích cest. Americká média uvedla, že Heimlich použil chvat pojmenovaný po sobě vůbec poprvé ke skutečné záchraně člověka, podle BBC to bylo podruhé.

ESEJ OD BIOLOGA A FILOZOFA

Zamyslíme-li se nad posunem celkové atmosféry ve společnosti za posledních šestadvacet let, je patrné, jak nesmírně vzrostla touha po jednoduchých odpovědích a řešeních. Na širší zamyšlení se nad jakoukoli záležitostí není prostor – vaše řeč ať je: „Ano, ano, ne, ne!“ Je jistě pravda, že na dlouhé akademické „okecávání“ některých věcí není v určitých případech místo a občas je načase uhodit pěstí do stolu a zařvat „merde!“. Pokud se ale tento princip uplatňuje vždy a všude, ztrácíme převahu…

NOVÁ STUDIE NASA

Jupiterův šestý měsíc je podle vědců z NASA dalším adeptem na možnou přítomnost živých organismů. Odborníci jsou přesvědčeni, že pod ledovou krustou měsíce Europa je ukrytý oceán slané vody, která by za určitých okolností přispěla k vytvoření podmínek vhodných pro život. Při procesu takzvané serpentinizace by podle nich byla vytvořena optimální chemická rovnováha. O studii Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) informoval britský list The Independent.

12 zatčených

Předvolební vystoupení amerického miliardáře Donalda Trumpa provázely v pátek v kalifornském San Diegu násilnosti. Příznivci a odpůrci republikánského uchazeče o kandidaturu pro volby prezidenta USA na sebe házeli kameny a plastové lahve s vodou. Podle serveru BBC policie při zásahu zatkla 12 lidí.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Olympiáda v ohrožení?

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že pro odklad či zrušení letních olympijských her v Riu de Janeiro kvůli viru zika není důvod. Reagovala tak podle agentury AP na výzvu asi 150 zdravotních expertů, kteří na WHO jako instituci Organizace spojených národů v tomto smyslu apelovali v otevřeném dopise.

Čím se plní polštáře a peřiny

Drsné praktiky čínských zpracovatelů peří se podařilo zachytit na video pracovníkům organizace PETA. V krátkém snímku z jedenácti farem jsou vidět dělníci, kteří vytrhávají peří z těl ještě živých hus. Takovýto způsob zpracování již dříve odsoudili světoví výrobci polštářů a přikrývek. PETA tvrdí, že podobné praktiky nejsou ale ani v současné době nijak ojedinělou záležitostí. Čínské farmy přitom zpracovávají přes osmdesát procent peří na trhu.