Týdeník Echo

Proces na povolení stavby patří v Česku k nejdelším na světě. Od příštího roku se to má zrychlit, protože sněmovna přijala stostránkovou novelu stavebního zákona. Dnes musí každý, kdo by chtěl postavit dům, továrnu nebo novou silnici, absolvovat územní a stavební řízení, velké projekty se nevyhnou ani hodnocení EIA o vlivu stavby na životní prostředí. Napříště se aspoň územní a stavební řízení sloučí do jednoho procesu.

Autorka Pláště svědomí

Prahu v uplynulém týdnu navštívila světoznámá sochařka Anna Chromy, která se narodila v Českém Krumlově. Hudební akademii múzických umění (HAMU) totiž ku příležitosti oslav 70 let od zahájení výuky darovala bronzovou sochu Franze Schuberta v životní velikosti, kterou v zahradě Lichtenštejnského paláce sama odhalila. Šestasedmdesátiletá Anna Chromy poskytla deníku Echo24 rozhovor.

Online zprávy
Zprávy Dne

Krize v koalici vrcholí

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se z vlády vyhodit nenechá. Jeho rezignace nepřipadá v úvahu a pokud by jej premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl odvolat, což by ovšem Babiš považoval za nesmyslné a neopodstatněné, ministři za ANO ve vládě podle něj zůstanou. Ministr financí to sdělil v sobotu v rozhovoru pro deník Právo s tím, že prý ČSSD chce prezidentovi nabídnout za jeho odvolání hlavu lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana. To premiér odmítl a uvedl, že tím chce Babiš jen odvést…

Válka proti kuřákům

Curyšské bytové družstvo pronajímá nově 40 bytů pouze těm, kteří se zavážou k tomu, že nikdy nebudou kouřit. Zákaz platí na balkónech, schodištích v garážích, ale i v bytech. Je to vůbec poprvé, co bytové družstvo uvalilo speciální zákazy na kuřáky, píše server The Local.

Toyota Hilux

Nejoblíbenější pick-up světa přichází v osmé generaci. Toyota Hilux nyní vypadá moderněji, je lépe vybavena a ještě rozšiřuje schopnosti, kterými se proslavila. A posádka si navíc užije více pohodlí a komfortu.

  • AUTOTEST

Premiérka Theresa Mayová předvádí, že v Londýně roste nová železná lady

Ministerská předsedkyně Theresa Mayová strávila Velikonoce se svým mužem na venkově procházkami v přírodě. Tam se rozhodla k akci. Hned po návratu do Londýna v úterý oznámila – v tradičně britských námořnicky modrých vlněných šatech s tenkým bílým proužkem – před sídlem britských premiérů v Downing Street 10, že se rozhodla vyhlásit už na 8. června předčasné volby. Večer předtím to zavolala královně Alžbětě II.

Nový román spisovatele Jáchyma Topola

Po osmi letech od novely Chladnou zemí vydává Jáchym Topol nový román, Citlivý člověk. Je to čtvrtý díl z jeho románové řady, kterou kdysi, v roce 1994, zahájila Sestra, jež byla hned uvítána jako přelomové dílo v české literatuře, která se měla po listopadu ’89 nově vyjádřit o novém světě.

Mediální aktivity mluvčího prezidenta

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček chystá další mediální projekt, který má konkurovat tradičním médiím. Po televizi OVTV, která spočívá ve streamování akcí prezidenta Miloše Zemana pomocí smartphonu, se rozhodl, že založí politicky nekorektní web Svobodný názor. Napsal to na svém twitterovém účtu.

"Dopisy z Prahy 1939–1941"

Aby se pokusili zachránit životy dvou malých dcer i ty svoje před holokaustem, rozhodli se manželé Czernerovi odjet do Spojených států amerických a dívky nechali v Praze. Jejich obavy z budoucnosti, naději, že se zase uvidí, i unikátní pohled na tehdejší nelehkou situaci zachycuje několik desítek dopisů, které si během druhé světové války vyměňovali. Shrnuje je nová kniha s názvem Dopisy z Prahy 1939–1941, kterou nedávno vydala společnost Irene. Její vznik podpořil bývalý americký velvyslanec…

Týdeník Echo

Měsíc duben se v mezinárodní politice nese ve znamení Sýrie. Po útoku chemickými zbraněmi v městečku Chán Šajchún (povstalecká provincie Idlib), z něhož Západ obratem obvinil vládní vojska, USA raketami přeoraly leteckou základnu, z níž prý vládní letadla proti Chán Šajchúnu vzlétla. Od té doby neutichají spekulace, co svým spektakulárním úderem americký prezident Donald Trump myslel, nakolik se změní politika Spojených států vůči Sýrii či jestli poslední vývoj může uspíšit mír v tomto…

Francouzské volby

Francouzská kandidátka na prezidentku Marie Le Penová v sobotu uvedla, že pokud ve volbách zvítězí, jmenuje předsedou vlády svého soupeře a neúspěšného prezidentského kandidáta z prvního kola Nicolase Dupont-Aignana. Ten již dříve vyjádřil nacionálně pravicové uchazečce o úřad prezidenta před druhým kolem podporu. Ve volbách získal necelých 5 procent hlasů. Informaci zveřejnil francouzský server France24.

Pohřešovaný muž

Starší muž z Příboru na severní Moravě je první obětí letošních povodní. Od pátku byl nezvěstný. Ve 21:30 přišla starostovi Příboru zpráva, že místní občan patrně spadl do potoka Klenos. Od dnešního ráno se pohřešovaný hledal, a byl bohužel nalezen mrtvý, sdělil serveru Echo24 starosta města Bohuslav Majer (ČSSD).

Středoevropská univerzita

Maďarský premiér Viktor Orbán by měl přestat vyvíjet tlak na vysoké školy financované ze zahraničí, jinak se vystavuje riziku, že Evropská lidová strana (ELS) vyloučí ze svých řad jeho stranu Fidesz. Po jednání s předsedou maďarské vlády to dnes v Bruselu řekl předseda nejsilnější frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber. Vyloučení strany Fidesz ale podle něj není na pořadu dne.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Cenzura internetu

Turecko zablokovalo přístup k Wikipedii. Důvodem je obsah, který prezentuje Turecko jako zemi podporující teror. S odvoláním na sdělení ministerstva dopravy, námořních záležitostí a komunikace to dnes potvrdila turecká tisková agentura Anadolu.

MIGRANTI V PŘÍSTAVU CALAIS

V posledních měsících se objevilo několik případů českých řidičů kamiónů, kteří dostali od britských úřadů vysoké pokuty za to, že do země přivezli uprchlíky. Ti přitom většinou vniknou do nákladového prostoru, aniž by o tom měl řidič tušení. Pokuty padají i v případech, kdy řidiči a firmy udělají všechno pro to, aby k tomu nedošlo. Situací se zabývá jak české ministerstvo zahraničí, tak sdružení dopravců. Podle nich se navíc řidiči v posledním roce nechtějí kvůli otřesné situaci v přístavu…

Zákaz šátků v Německu

V Německém spolkovém sněmu byl ve čtvrtek schválen nový zákon, který zakazuje pracovnicím veřejné služby, soudkyním a vojačkám nosit islámské šátky zcela zahalující obličej, tedy nikáb a burku. Současná koalice v prohlášení uvedla, že zakrývání obličeje z náboženských nebo ideologických důvodů protiřečí neutralitě, která je vyžadována ve státních službách, píše německý server Deutsche Welle.

Brexit

Lídři 27 zemí Evropské unie jednomyslně schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Několik desítek minut po zahájení dnešního mimořádného summitu EU v Bruselu to na twitteru oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Mandát pro vyjednávání je podle něj „jednoznačný a spravedlivý“.