ZVYŠOVÁNÍ MEZD V KONCERNU VOLKSWAGEN

Čeští odboráři z mladoboleslavské Škodovky jsou připravení jít kvůli vyšším mzdám do stávky. Příští rok chtějí zahájit vyjednávání a pokud to bude nutné, přistoupí i ke krajnímu řešení a přestanou pracovat. Inspirovali se přitom na sousedním Slovensku. V bratislavské továrně německé automobilky Volkswagen se totiž šestidenní stávkou podařilo odborářům vyjednat zvyšování mezd zaměstnanců takovým způsobem, že slovenští dělníci na tom budou po finanční stránce podstatně lépe než ti čeští.

DOMINIK DUKA

V české katolické církvi už delší dobu doutná nespokojenost liberálnějších kruhů se špičkami církve a především jejím nejvyšším představitelem, pražským arcibiskupem a primasem českým Dominikem Dukou. Jeho nejznámějším kritikem je Tomáš Halík. Kdo je pro českou katolickou církev reprezentativnější?

Reakce na vraždu Roma v Chomutově

Filipa Grznára, kulturistu oblíbeného na internetu, vyšetřuje policie kvůli podezření ze schvalování trestného činu a podněcování k nenávisti. Grznár totiž před měsícem zveřejnil video, ve kterém schvaloval vraždu mladého Roma v Chomutově a vulgárně vyhrožoval vyvražděním dalších Romů. Informoval o tom server Romea.cz.

Online zprávy
Zprávy Dne

Trump a Rusko

Firma patřící zeti amerického prezidenta a jeho poradci Jaredu Kushnerovi získala jen měsíc před volbami půjčku od Deutsche Bank ve výši 285 milionů dolarů. Načasování finanční operace budí pozornost zejména proto, že jen o několik týdnů později mělo být rozhodnuto o trestu pro banku hned v několika podezřelých kauzách. Informuje o tom The Washington Post. 

RADKIN HONZÁK

Na otázku, jak se k vám, pane doktore, dostanu, mi Radkin Honzák odpověděl: „Jednoduše. Na Václaváku se svléknete donaha – a oni vás sem dovezou.“ Za jedním z nejznámějších českých psychiatrů jsem však volil standardní cestu: tramvají a autobusem. Místem našeho setkání byla totiž Psychiatrická nemocnice Bohnice čili blázinec. 

Horáček nabídl petiční stánky

Prezidentský kandidát Michal Horáček už získal potřebných 50 000 podpisů, své petiční stánky tak chce poskytnout i dalším zájemcům o Hrad. Sběrem by chtěl podpořit Marka Hilšera i Jiřího Drahoše. Naopak Miloši Zemanovi to umožnit nechce. Drahošův tým je však z nabídky spíše v rozpacích a považuje ji za novou Horáčkovu taktiku v boji, jak přilákat pozornost ke svým stánkům, které „momentálně už spíše zejí prázdnotou“.

Věřím v nebeskou režii, říká překladatel Vratislav Slezák

Vratislav Slezák je přední český překladatel z němčiny, jeho osudovým autorem byl celý život Hermann Hesse, jehož základní díla, Stepní vlk a Hra se skleněnými perlami patří k nejoblíbenějším knihám německé literatury vůbec. Naopak k nejobtížnějším patřím Čarovná hora Thomase Manna, která loni vyšla v novém Slezákově překladu. Vitální muž, intelektuál a nezávislá osobnost mluví o své cestě životem.

Část Západu nechápe, že ho zbytek světa nechápe. Zbytek světa nechápe, že to část Západu nechápe

Na webu Opedemocracy.net se nedávno objevil zajímavý článek nazvaný „Podivuhodný vzestup ‚bílé levice‘ jako čínské internetové urážky“. Autorka, akademička čínského původu žijící v Kodani, v něm informuje o tom, jak se v posledních dvou letech na čínských sociálních sítích rozšířila nová urážka, baizuo, což znamená „bílý levý“.

Návrat expremiéra

Sociální demokraté v Cerhenicích na Kolínsku dnes schválili přijetí bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Jiřího Paroubka do strany. Učinili tak přesto, že se proti jeho návratu postavilo vedení pražské ČSSD. Přihlášku a usnesení místní organizace Cerheničtí pošlou pražským orgánům, které by měly záležitost znovu projednat, řekl ČTK předseda ČSSD na Kolínsku a cerhenický starosta Marek Semerád. Mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl na dotaz ČTK uvedl, že platí vyjádření k této věci z minulého…

Dárek pro britskou královnu

Dárek pro britskou královnu Alžbětu II. pořizovali hradní úředníci podle všeho na poslední chvíli. Stříbrnou brož s českými granáty koupili totiž pouhé dva dny před odletem prezidenta Miloše Zemana do Velké Británie, vyplývá z informací Blesku. Hrad prý dostal na výběr několik variant, ale nevybral si nejdražší šperk z nabídky. Podle deníku, který se odkazuje na prodavačky, za brož zaplatil 9 240 korun.

VÁLKA NA DONBASE

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce navrhnout stažení bojových sil v hraniční oblasti na východě Ukrajiny, kde pokračuje konflikt. Učinit tak hodlá na příští schůzce takzvané normandské čtyřky, tedy nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska. Schůzka se má uskutečnit ještě před summitem zemí G20 na začátku července v Hamburku. Macron se tak vyjádřil na pondělní tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Paříži.

Den památky obětí komunismu

Na hřbitově v pražských Ďáblicích si dnes několik desítek lidí připomnělo oběti komunistického režimu. Na svou matku zde zavzpomínala i Zdena Mašínová, která emotivně s berlemi v ruce promluvila o své matce. Ta leží společně s dalšími oběťmi minulého režimu v hromadném hrobě, její jméno připomíná pouze symbolický památník. 

Volby do sněmovny

Kandidátní listinu jihočeské ČSSD pro říjnové parlamentní volby opouštějí další čtyři lidé. Poté, co vedení strany vyškrtlo z listiny Jiřího Zimolu, odstoupilo na jihu Čech už devět kandidátů. Dnes oznámili rezignaci na místo na kandidátce manželé Svobodovi, Pavel Ounický a Iva Ambrusová. Jde většinou o kandidáty z nižších míst na kandidátní listině. Novinářům to po zasedání krajského výkonného výboru jihočeské ČSSD oznámili zástupci regionálního vedení strany.

Rozhovor pro americký Bloomberg

Bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš prý přímo inspiroval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k tomu, aby založil svojí stranu a usiloval o prezidentský post. Babiš to tvrdí v rozhovoru pro americký server Bloomberg.com. Dále v rozhovoru Babiš uvádí, že nechce, aby Česká republika přijala euro a přijímala uprchlíky.  

Sjezd SPD

Sjezd německé sociální demokracie v Dortmundu pod vedením svého předsedy Martina Schulze dnes řešil i státy střední Evropy. Podle něj má Evropa dva nové problémy a to Maďarsko a Polsko. O Česku se nezmínil. Vyčinil přitom kancléřce Angele Merkelové, s kterou je stále ještě v koalici, že je v této věci pasivní. Naopak vyzdvihl, že si v postoji ke střední Evropě rozumí s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten útočí na východní státy Evropské unie od své volební kampaně doposud.

Kandidátka do podzimních voleb

Část pražské ČSSD napadla nedávné vnitrostranické hlasování o své kandidátce do podzimních sněmovních voleb a předsednictvu strany si stěžuje na porušení pravidel při tomto hlasování. Uvedl to server iRozhlas.cz, který má stížnost k dispozici. Podle něj napadá zejména složitý systém hlasovacích lístků, kvůli kterému třetina hlasů propadla.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Facebook mění pravidla

Nové změny v podpoře a ve spravování skupin oznámil šéf Facebooku Mark Zuckerberg na setkání pro administrátory facebookových skupin minulý týden v Chicagu. Zuckerberg chce podpořit ty „smysluplné“ a dát administrátorům větší práva, jak je regulovat. Jeho plány nastínil server CNN.

Návštěva rakouského prezidenta

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednali spolu o česko-rakouské hospodářské spolupráci, dopravní infrastruktuře a spolupráci ve vzdělávání. V úterý bude rakouský prezident jednat s českým kolegou Milošem Zemanem.

Železnice na letiště

Praha schválila hloubení železnice, která povede až do Středočeského Kladna. Mezi zastávkami Dejvice a Veleslavín tak bude zapotřebí tunel, který má usnadnit stavbu samotné železnice. Zastupitelé si od tratě slibují snížení automobilové a autobusové zátěže na Praze 6.