UVNITŘ VIDEO

Kromě zarytých voličů ANO jsou Babišovy problémy se střetem zájmů lidem v Česku dostatečně známé, v sousedním Německu však mohli být televizní diváci velmi překvapeni, když se dozvěděli, že český ministr financí je multimiliardář, který pobírá evropské dotace a z titulu svého úřadu i sám využívání dotací kontroluje.

Nařízení o ochraně údajů

Nová úprava ochrany osobních údajů umožní vymazat příslušná data na internetu. Zároveň budou takzvané cookies, tedy informace, které internetový prohlížeč ukládá o činnosti uživatele, považované za osobní údaje. Je to součástí obecného nařízení Evropské unie o ochraně údajů. Předsedkyně Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Ivana Janů to řekla v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V Česku by měla směrnice platit nejpozději od května 2018.

Babiš versus Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec opět obvinil šéfa státní pokladny Andreje Babiše, že zneužívá svoje média v předvolebním boji. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce jako příklad uvedl „kanonádu“, kterou spustily Babišovy noviny kvůli reorganizaci policie.

Online zprávy
Zprávy Dne

PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ

Jitku Malíkovou zatkla StB v roce 1953 na tělocviku. Právě s ostatními posluchači druhého ročníku medicíny plavala v pražském bazénu Axa. Odvezli ji na úřadovnu v Bartolomějské, to už měla oči zavázané. Sundat hadr z očí si mohla jen při svlékání. Nahou ji dostrkali přes celou chodbu do umývárny. Když se opláchla, zavedli ji na celu. Nesměla sedět ani ležet, mohla jen chodit, v noci ležet na zádech s rukama na dece a podél těla, jinak ji budili řevem a kopáním do dveří. Tak začala její roční…

TERORISMUS V INDONÉSII

Odpálit nálož v kostele plném lidí, kteří přišli na nedělní mši, se v neděli na západě Indonésie neúspěšně pokusil zřejmě sebevražedný atentátník. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Ta uvedla, že útočník stačil zranit kněze sekerou, pak ho ale přítomní lidé zadrželi.

Komu slouží Wikileaks?

Whistlebloweři z WikiLeaks zase jednou zveřejnili více, než měli. Opět tak ohrozili životy stovek lidí povětšinou ze Saúdské Arábie, když na svůj web umístili seznam obyčejných lidí postihnutých psychickými chorobami, homosexuálů a obětí znásilnění včetně nezletilých, píše agentura Associated Press.

Spor ve vládě

Německé úřady očekávají, že do země letos přijde nejvýš 300.000 migrantů, což je necelá třetina loňského počtu. Uvedl to šéf spolkového úřadu pro migraci v dnešním vydání deníku Bild. Loni podle něho přišel do země méně než milion běženců a ekonomických uprchlíků. Německá média přitom obvykle udávají počet 1,1 milionu.

"OSOBNÍ NEPŘÍTEL" PUTINA

Známý Putinův kritik, novinář Alexandr Ščetinin byl nalezen v Kyjevě mrtev s prostřelenou hlavou. Tělo žurnalisty objevili jeho kamarádi, když mu šli popřát k narozeninám. Úřady mluví o sebevraždě, novinářovi blízci o tom pochybují. Informoval o tom list The Independent s odkazem na místní média.

Týdeník Echo

V české katolické církvi už delší dobu doutná nespokojenost liberálnějších kruhů se špičkami církve a především jejím nejvyšším představitelem, pražským arcibiskupem a primasem českým Dominikem Dukou. Jeho nejznámějším kritikem je Tomáš Halík, ale před dvěma týdny Dukovi i Katolický týdeník odmítl zveřejnit text o islámu a násilných tendencích v něm, jímž arcibiskup reagoval na vraždu francouzského kněze Jacquese Hamela. Ke kritice Duky se přidalo také Radio Proglas. Když kardinálův poradce…

Změny v Praze

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz tramvají po zavedení změn vzrostou o 130 milionů korun ročně – ročně stojí provoz tramvají hlavní město asi 3,4 miliardy. Praha chystá rovněž změny v rámci autobusů, které začnou platit od 15. října.

Napětí v Turecku

Česká republika nepřijme do konce letošního roku žádné migranty z Turecka. V televizních Otázkách Václava Moravce to v neděli uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). České bezpečnostní prověrky jsou podle něj zejména po pokusu o převrat v Turecku „velmi precizní“. Ohledně migrace doplnil, že Česko by mělo zahájit tvrdou diplomatickou ofenzivu směřující k tomu, aby si Řecko začalo vůči běžencům plnit své povinnosti.

ŠPION V JADERNÉM TÝMU?

V Íránu zadrželi člena týmu, který loni vyjednal se světovými mocnostmi přelomovou dohodu o íránském jaderném programu. Zadržený byl obviněn ze špionáže, oznámil v neděli mluvčí íránského ministerstva spravedlnosti Gholámhosejn Mohsení Edžeí.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

BABIŠŮV STŘET ZÁJMŮ

Obrovského střetu zájmů Andreje Babiše už si všímá i německá veřejnoprávní televize ARD. Připravila reportáž, která se zabývá českým ministrem financí. Upozorňuje na 92 milionů eur, které Babiš získal pro své firmy z evropských dotací od doby, kdy se stal šéfem české státní pokladny.

Kontroverzní praktiky poradců

Téměř 180 tisíc poslali lidé na zaplacení právníků mladému dokumentaristovi Jakubu Charvátovi, který natočil krátký film o práci některých finančních poradců ze společnosti OVB. Firma se proti snímku ohradila žalobou, podle ní poškozuje její dobré jméno. Přestože kritika v dokumentu míří hlavně na OVB, odborníci upozorňují, že na obdobném obchodním modelu u nás funguje řada dalších poradenských firem.

PŘEPADENÍ V PRAZE

Čtyřiatřicetiletý recidivista se v pražské Mazurské ulici pokusil okrást kolemjdoucí ženu o kabelku. K jeho smůle ji ale doprovázel manžel, který pracuje jako detektiv vyšetřující mimo jiné i loupežná přepadení. Útočníka zadržel a ten tak bude stíhán hned pro několik trestných činů.