Týdeník Echo

Naše jižní sousedy čeká dnes 4. prosince reparát prezidentských voleb. V těch – jak známo – 22. května zvítězil bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen naprosto těsným rozdílem šesti desetin procentního bodu (50,3 % : 49,7 %) nad kandidátem Svobodných (FPÖ) Norbertem Hoferem. Zatímco po sečtení hlasů odevzdaných staromódně přímo ve volebních místnostech vedl Hofer, výsledek nakonec zvrátily korespondenční hlasy. A protože se v mnoha volebních místnostech korespondenční lístky počítaly…

REPRESE V TURECKU

Několik tureckých vysokoškolských pedagogů, kteří v posledních měsících zažívají ve své zemi velké represe, má zájem působit na českých univerzitách. Žádosti zaznamenala Univerzita Karlova v Praze i Masarykova univerzita v Brně. Jedná se o necelých dvacet zájemců, Česko preferovaným cílem tureckých akademiků moc není.

Stát jako rodinná firma

Přestože je Andrej Babiš díky svému holdingu Agrofert a zároveň působení na ministerstvu financí jedním z nejmocnějších mužů v zemi, stěžuje si na to, že jsou mu v České republice upírána základní lidská práva. V rozhovoru pro Deník také prohlásil, že země prosperuje jen díky jeho práci na rezortu, jenž spravuje jako rodinnou firmu. Babiš tvrdí, že je manažerem obyvatel České republiky.

Online zprávy
Zprávy Dne

Udavačský web

Součástí kritizované elektronické evidence tržeb (EET) je také takzvaný „udavačský web“, tedy možnost nahlásit podnik, který nevydal účtenku. Ten podle prvních informací lidé hojně využívají. Navíc také mohou nahlášení nevydání účtenky provést ještě druhým způsobem, aniž by vůbec tušili, že k tomu dojde. Slouží k tomu funkce ověření účtenky, na jejímž základě může finanční správa podnikatele také prošetřit.

kybernetická válka

Zahraniční zpravodajské služby se chystají s pomocí kybernetických útoků destabilizovat ruský finanční systém. Informovala o tom dnes ruská kontrarozvědka FSB. Centrála, odkud se útoky údajně mají řídit, se nachází v Nizozemsku a patří ukrajinské společnosti BlazingFast, uvedl server ruského listu Kommersant.

EET

S transparenty „Chceme svobodu, ne diktaturu,“ „Ježíškovi: Čert vem Babiše“ a s heslem „Babiš ven“, skandovaly v sobotu v poledne na pražském Václavském náměstí stovky demonstrantů proti zaváděné elektronické evidenci tržeb (EET). „Po 17. listopadu jsem si myslel, že už na žádné pódium nevylezu, jak to ale vypadá, budu muset,“ řekl Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů, který je spoluorganizátorem protestů proti vládní politice vůči podnikatelům. Za EET není podle něj jen Babiš, ale…

Spory premiéra s vicepremiérem

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, aby nepodváděl své voliče spoluprací s opoziční TOP 09. Ministr financí by si navíc prý měl dát pozor, aby se neustálými změnami týkajícími se elektronické evidence tržeb u lidí nezesměšnil. V případě, že EET zkolabuje, nevidí premiér jinou možnost, než žádat Babišův odchod z vlády. Premiérova slova přinesl v rozhovoru deník Právo.

EET

Poplatek za evidování platby neboli tzv. babišné začala v souvislosti se spuštěním elektronické evidence tržeb účtovat restaurace Perníková chaloupka na Pardubicku. Zákazník zde za vydání účtenky při útratě nižší než 99 korun zaplatí 10 korun. Serveru Echo24.cz to potvrdil majitel restaurace Ladislav Šorm.

Týdeník Echo

Ze sledování prvních kroků nově zvoleného amerického prezidenta člověk může vyšilovat, smát se jim anebo taky žasnout. Pro všechno jsou samostatné důvody. Je třeba rozlišovat, co se děje na hladině, kde se můžou pěnit vlny, a co se děje pod hladinou, kde mohou nabírat sílu úplně jiné proudy.

Sjezd socialistů v Praze

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn, známý svými extremistickými názory, varoval v sobotu v Praze před vzestupem extremismu v Evropě. Levice se podle něho musí proti extremismu sjednotit a vést obyvatele k lepším životním podmínkám. „Právě my musíme nabídnout skutečnou politickou alternativu,“ řekl marxista Corbyn.

NOVÁ STRANA NA POLITICKÉ SCÉNĚ

Nově vzniklá strana Realisté věří, že bude mít v nastávajících sněmovních volbách silnou podporu v krajích. Máme napsáno na našich praporech „zájmy obyčejných lidí“, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz její zakladatel Petr Robejšek. Podle něj současná politická elita dělá špatná rozhodnutí – například rozhodnutí neuzavřít hranice příchozím migrantům nebo nevyloučení Řecka z eurozóny.

vztahy USA-Čína

Budoucí americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let. Čínské ministerstvo zahraničí proti telefonátu protestovalo a vyzvalo USA k pokračování v politice jedné Číny. Tu Washington praktikuje od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem. Bílý dům oznámil, že na dosavadním postoji USA se Trumpovým telefonátem nic nemění.

 

Chcete mít výběr toho nejlepšího, co letos vyšlo v Týdeníku Echo? To vše najdete v Best of Echo 2016. Vychází v rozsahu 140 stran a zařadili jsme do něj texty, jež mají časový přesah a reflektují nejdůležitější události letošního roku. Best of Echo 2016 můžete mít na vaší adrese 16. prosince, a pokud si jej objednáte již nyní, získáte Best of Echo 2016 s 10% slevou jen za 89 korun.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Technická závada

Televize Prima se dnes okolo poledne zhruba tři hodiny potýkala s technickou závadou, kvůli které vypadly všechny její stanice. Přibližně ve 14:00 byl problém odstraněn a všechny kanály Prima Group opět vysílají. Uvedla to mluvčí Primy Jana Mrákotová.

DOPADY EET

České pivovary přišly kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) o jednotky až desítky odběratelů. Výjimku tvoří největší výrobce Plzeňský Prazdroj, který uvádí ztrátu stovek klientů. Většinou jde o prodejce piva na vesnicích. Vyplývá to z ankety mezi pivovary. Na celkové hodnocení je ale podle oslovených výrobců brzy.

‚Ignorují rozsudek soudu‘

Na Národní centrálu proti organizovanému zločinu míří exekuce. Návrh na ni podal přes svého právníka levicový aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený. Centrála podle něj nezveřejnila, kolik stály posudky na jeho zabavené věci, přitom jí to nakázal soud. Informuje o tom server Aktuálně.cz.