Oslavy 28.října

Tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády dnes dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Politici společně s válečnými veterány či zástupci sokolské obce položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Mezi přítomnými byl i kontroverzní předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Po letech vystoupil s proslovem na Vítkově i bývalý prezident Václav Klaus, kterého svaz ocenil Pamětním křížem…

Cenzura na TV PRIMA

Televize Prima čelila celý den kritice za to, že ve středu večer nepustila do vysílání avizovanou  Show Jana Krause. V podvečer pak Prima ohlásila, že show s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym odvysílá bez úprav. Ve skutečnosti však z pořadu byla vystřižena kritika Andreje Babiše.

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ ÚVODU SHOW

Úvod posledního dílu Show Jana Krause, ve kterém mj. vystoupili Jiří Brady a ministr kultury Daniel Herman, vyšel v nezkrácené podobě na youtubovém kanálu pořadu. Vystupuje v něm mnoho vážených osobností společenského života, které svorně vyjádřily odpor vůči chování prezidenta Miloše Zemana.

Online zprávy
Zprávy Dne

Pročínská politika

Policejní špičky patrně nemluvily pravdu, když prohlašovaly, že během březnové pražské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nedostali policisté pokyn k odstraňování tibetských vlajek. Incident na FAMU, kam přišli kriminalisté právě kvůli vlajkám, pak například vysvětlily nesprávným postupem dvou policistů. Ale podle zjištění deníku Echo24.cz policistům na Praze 1 takový úkol ve skutečnosti svěřen byl. Jeden z tamních policistů uvedl, že měl ohlídat, aby tibetské vlajky nebyly vyvěšovány…

 

Příznivci i odpůrci Miloše Zemana napjatě čekají, komu český prezident udělí při příležitosti 28. října státní vyznamenání. Zeman totiž narozdíl od svých předchůdců vyniká v oceňování svých kamarádů nebo podporovatelů. Za poslední tři roky udělil 97 vyznamenání, z toho zhruba čtvrtina šla jeho podporovatelům.

Čestné občanství

Hnutí Starostové a nezávislí vyzvali vedení Prahy, aby udělilo tibetskému duchovnímu vůdci, který metropoli nedávno navštívil, čestné občanství. V dopise primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) to navrhla za hnutí jeho členka a pražská radní Jana Plamínková. Zástupci STAN jsou přesvědčení, že by tím Praha měla ocenit zvláštní vztah, který dalajlama má k České republice. Praha přitom nedávno uzavřela sesterskou smlouvu s čínským Pekingem.

DOPIS MĚL BÝT NEVEŘEJNÝ

Předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a předsedu Senátu Milana Štěcha (oba ČSSD) rozzlobilo, že se na veřejnost dostalo takzvané „prohlášení čtyř“, v němž spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem ujistili Čínu ohledně českého postoje k Tibetu. Prohlášení totiž původně mělo zůstat tajné, uvádí Seznam Zprávy.

Migrační krize

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu ostře kritizoval Evropskou unii za její migrační politiku. V rozhovoru poskytnutém veřejnoprávnímu rozhlasu rovněž připomněl odhodlání soudit se s Evropskou komisí, pokud neustoupí od povinných kvót na přerozdělování migrantů mezi členské státy unie. Maďarsko a Slovensko se už kvůli kvótám obrátily na unijní soud.

Ofenziva na Mosul

S pokračující ofenzivou na irácký Mosul vyvstávají na povrch nové a nové informace o rostoucím teroru islamistů na místní obyvatelstvo. Od začátku útoků na město měli extremisté podle OSN zmasakrovat na různých místech desítky lidí, ať už jako výstrahu nebo jako odplatu za neposlušnost. Zprávu přinesl britský deník The Guardian.

VOLBY V USA

Donald Trump, který necelé dva týdny před prezidentskými volbami zaostává v průzkumech za svou soupeřkou Hillary Clintonovou, vyzval ke zrušení voleb. Na setkání se svými stoupenci v Ohiu ve čtvrtek opět kritizoval politiku Clintonové.

PŘÍBĚH SLAVNÉ UPRCHLICE

Afghánské uprchlici, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, byla zadržena v Pákistánu a hrozí jí tam vězení. Autor světoznámé fotografie Steve McCurry je ale ochoten udělat maximum, aby jí pomohl. Ve čtvrtek to uvedla BBC. Pákistánské úřady Šarbat Gulaovou zatkly, protože podle nich měla falešné doklady. Hrozí jí až 14 let vězení.

PŘEDSEDA ÚSTAVNÍHO SOUDU

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský ostře kritizoval prohlášení čtyř českých nejvyšších ústavních činitelů směrem k Číně. „Já si nepamatuji případ, že by čtyři nejvyšší ústavní činitelé činili nějaké společné prohlášení, kterým by ubezpečovali jinou zemi, že se jejich postoj nemění, uvedl Rychetský ve vysílání České televize.

Další autorita kritizuje chování politiků

Svoboda nám spadla do klína a nevážíme si ji, myslí si předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podle něj je poměrně jasně vidět rozdíl mezi návštěvou dalajlamy před 26 lety a dnes. Souhlasí také s ministrem kultury Danielem Hermanem, že poslední skutky nejvyšších ústavních činitelů jsou jenom hrou o páteř naší země, uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

MLUVČÍ, DALAJLAMA I ČÍNSKÝ PREZIDENT

Městské divadlo Zlín připravuje s ohledem na aktuální politické dění „nekorektní kabaret“ Ovčáček čtveráček. Představení vzniklo spontánně, v Dílně bude k vidění 6. listopadu, jediná repríza, která by měla být také derniérou, je naplánována na výročí sametové revoluce 17. listopadu, sdělila ve čtvrtek mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

TV ČELILA OBVINĚNÍ Z CENZURY

Televize FTV Prima nakonec slíbila, že odvysílá pořad Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym bez úprav. Ve čtvrtek to oznámil provozní ředitel Primy Vladimír Pořízek. V pořadu řada osobností kritizovala prezidenta Miloše Zemana, hlavně kvůli neudělení státního vyznamenání Bradymu. Prima nejprve aktuální díl Show Jana Krause vyřadila ze středečního programu. Po kritice a obvinění z cenzury oznámila, že pořad ve čtvrtek večer uvede v upravené verzi.

Týdeník Echo

Zdravotnictví v současné podobě je neudržitelné, a pokud nedojde k zásadnímu převratu, čeká ho cesta do nezvladatelných dluhů. Tvrdí to Andrej Babiš, který tím oznámil svůj zájem vstoupit do resortu, jímž ročně projde čtvrt bilionu z veřejných zdrojů. Otevřít Babišovi cestu do zdravotního sektoru je už třetím rokem úkol pro investičního manažera Jozefa Janova, který zatím pro druhého nejbohatšího Čecha nakoupil síť klinik na umělé oplodnění FutureLife a dvě velké polikliniky.

CENZURA V SHOW JANA KRAUSE

Neodvysílání pořadu Show Jana Krause na Primě s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym a jeho příbuzným, ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) zdůvodněné nutností dodržet objektivitu a vyváženost je podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího čistý alibismus. Na zábavní pořady, kterým je i Krausova talkshow, se totiž tato kritéria nevztahují, řekl serveru Aktuálně.cz.