spory v turecké komunity děsí Němce

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyzval rezolutně Turky, aby své vnitropolitické rozpory nepřenášeli do Německa. Turecká komunita v sousední spolkové republice je totiž do značné míry rozdělena, pokud jde o názor na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Na neděli se ostatně v Kolíně nad Rýnem chystají masové desetitisícové demonstrace Erdoganových příznivců a odpůrců.

'SLOVENSKO NENÍ VÁZANÉ NA ŽÁDNOU IDEOLOGII'

Když slovenská ambasáda v Budapešti vyvěsila duhovou vlajku, aby podpořila pochod homosexuálů, jednalo se o „nepřijatelný exces“. V sobotu to uvedl slovenský premiér Robert Fico, podle něhož by slovenská diplomacie měla podobným případům předcházet. Slovensko nepodporuje žádnou ideologii, vysvětlil premiér. Vyvěšení vlajky kritizuje i vládní Slovenská národní strana (SNS).

Sprejerovi prý zrušili účet na Instagramu

Možná až překvapivě silnou negativní reakci vyvolalo dílo australského sprejera, který zvěčnil demokratickou kandidátku prezidentských voleb USA Hillary Clintonovou v plavkách na stěnu místního obchodu. Už dříve si místní umělec vystřelil z manželky Donalda Trumpa nebo ze známé celebrity z povolání Kim Kardashianové. Ten se nyní domnívá, že právě kvůli vyobrazení Hillary mu byl zrušen účet na Instagramu.

Online zprávy
Zprávy Dne

Ostražitost švédské policie

Švédská policistka Mikaela Kellnerová se prakticky ze dne na den stala hvězdou internetu, když dopadla zloděje, který její kamarádce ukradl mobilní telefon. Během pronásledování a dopadení zloděje na sobě totiž měla jenom bikiny. Dopadla by ho prý, i kdyby byla zcela nahá. Fotografie polonahé policistky, která klečí na zadrženém muži teď válcuje sociální sítě.

Fatva nad teroristy

Přes 70 000 muslimských duchovních v Indii vyhlásilo fatvu nad příznivci takzvaného Islámského státu. Indičtí imámové své rozhodnutí zdůvodňují tím, že tito lidé nemohou být kvůli bezdůvodnému vraždění považováni za členy muslimské komunity. Svým jednáním naopak představují hrozbu pro celé lidstvo, citoval stanovisko duchovních deník The Times of India.

INTEGRACE MUSLIMŮ V NĚMECKU

Přistěhovalci, kteří přišli do Německa a nesouhlasí s jeho kulturními a společenskými zvyky, by si měli hledat nový domov. V sobotním rozhovoru pro německý list Die Welt to prohlásil člen prezidia vládní CDU Jens Spahn. Podle něj je potřeba, aby stát začal účinněji vymáhat integraci přistěhovalců a zabránil tak některým negativním jevům. Zároveň uvedl, že je „burkafob“ a že k zákazu zahalování mělo dojít už dávno. Na zatvrzelé imigrační pozice kancléřky Merlelové na sobotním jednání zemské…

Kritika komise

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v rozhovoru pro belgický deník Le Soir prohlásil, že nemá v úmyslu rezignovat na svou funkci. Na Junckerovu hlavu se v poslední době snesla kritika v souvislosti s britským rozhodnutím vystoupit z Evropské unie, Evropská komise, jíž předsedá, je kritizována i v souvislosti s migrační krizí.

SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

Sociolog Fedor Gál byl jednou z hlavních tváří sametového převratu na Slovensku, po rozpadu společného státu z aktivní politiky vymizel a přestěhoval se do Česka. Velkou reakci vyvolalo jeho listopadové veřejné vystoupení na pražském Albertově, kde na adresu politiků zneužívajících migrační vlny prohlásil: „Udělali si ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle.“

Obrana "evropských hodnot"

Protiuprchlickou platformu „na obranu evropské kultury a jejích hodnot“ založil ve Sněmovně poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup. Jejím cílem je mimo jiné odmítnutí multikulturalismu i kvót na přerozdělování migrantů, do škol chce vrátit třeba výuku křesťanství. Platformu podle Soukupa podpořilo okolo 40 poslanců převážně z ANO, ČSSD a KSČM. Kritiku naopak sklízí od lidovců a pravicové opozice.

Boj o rozpočet

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes opět kritizoval požadavek svého vládního kolegy Milana Chovance (ČSSD), který chce pro svůj resort tři miliardy korun navíc na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle Babiše by se proti terorismu mělo bojovat přes tajné služby, ne navýšením počtu policistů v ulicích. Vicepremiér to řekl po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Zemana o svém postoji informoval, on se k tomu prý příliš nevyjádřil.

Hollanovy kilometry

Náměstek brněnského primátora pro dopravu Matěj Hollan nesouhlasí s tvrzením, že by svým služebním autem najezdil více, než by bylo potřeba. Brání se knihou jízd a množstvím schůzek, které on i další kolegové z magistrátu Brna museli absolvovat. Do Prahy na různá jednání jezdí i několikrát týdně a s autem cestovali i po koncertních sálech kvůli připravované soutěži. Dle Hollana by problém s najetými kilometry, kterých za rok a půl jeho služební vůz zvládl bezmála 80 tisíc, částečně vyřešila…

Drsná politička z Prahy 8

„Konec vítáni, je třeba říct sbohem!“ Tak zní titulek článku zastupitelky ODS na Praze 8 Vladimíry Ludkové. Doprovází jej ilustrační foto ženy s pistolí v ruce a dítětem. Politička v textu vysvětluje, že se nechce dožít doby, kdy bude výbavou současných maminek kromě kuchyňského nože také střelná zbraň. Zároveň ji už prý obtěžují dojemné fotky topících se dětí. Její článek sdílely internetové „noviny“ Vaše Praha 8 a také ODS Prahy 8.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Dopingová aféra

Ruští atleti, kteří nemohou startovat na olympijských hrách v Rio de Janeiru, budou moci nastoupit na alternativní soutěži v Moskvě. Hry, s názvem Hvězdy 2016, tak budou dostupné jak pro dopující sportovce, tak pro ty, kteří zakázané látky neužívali. Kvůli rozhodnutí mezinárodní federace IAAF o ruském organizovaném dopingu, totiž nesmí v Riu závodit ani ti ruští atleti, kterým doping testy neodhalily. 

Rasistické útoky

Červnové hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie rozpoutalo v ostrovní zemi vlnu rasismu. Podle posledních zpráv se od skončeného referenda odehrálo již 500 xenofobních útoků zaměřených na cizince či přistěhovalce. Policie řeší také několik případů, kdy několik organizovaných skupin, rozneslo do poštovních schránek nebo za stěrače aut letáky s nápisem „odchod z EU – pryč s polskou havětí, informuje deník The Independent.