TÝDENÍK ECHO

Pozornost, která se v posledních týdnech věnuje seriálu České televize Bohéma, aby bylo náležitě zdůrazněno, co všecko je v seriálu špatně nebo aspoň rozporně, je fascinující. Ne proto, že by se nepatřilo na něco takového jako na zajímavost poukázat – zvlášť když seriál využívá reálných skutečností ze života českých filmařů v době druhé světové války, po jejím skončení a krátce po komunistickém převratu a tváří se (tedy namlouvá divákům), že právě tak to skutečně bylo. Ale patří se na to právě…

Korupce u kandidáta na kancléře?

Evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zvažuje, zda zahájí vyšetřování vůči kandidátovi německé sociální demokracie na kancléře Martinu Schulzovi kvůli některým jeho krokům z doby, kdy byl předsedou Evropského parlamentu. Uvedl to magazín Stern.

BUDOVY Z NORMALIZACE

Soubor budov Transgas ze sedmdesátých let, u kterého zatrhlo ministerstvo kultury povýšení na kulturní památku a otevřelo tak cestu k jeho zbourání, má patrně ještě určitou šanci. Proti verdiktu ministerstva se kromě Klubu Za starou Prahu postavilo také generální ředitelství Národního památkového ústavu (NPÚ), které podle informací deníku Echo24 podalo podnět k jeho přezkoumání.

Online zprávy
Zprávy Dne

TÝDENÍK ECHO

Blíží se start jarní školní sezony. Zápisy do prvních tříd, přijímačky na střední školy, maturity. Tentokrát poprvé s novinkou. Ve druhé polovině dubna se budou poprvé dělat jednotné přijímací zkoušky na všechny střední školy, které končí maturitou. Zkouškové týdny znovu přitáhnou pozornost k velké slabině českého školství. Matematice. Předmětu naprosto zásadnímu pro budování strukturovaného logického myšlení, které je klíčové pro úspěch v životě. Pro kritické myšlení, rozhodování a hledání…

Podnikatelé proti EET

Živnostnice Klára Novotná vystupující na sociálních sítích pod přezdívkou Drzá Klára natočila na YouTube video proti EET. Ostře se v něm pustila do ministra financí Andreje Babiše. Kritizuje především špatnou funkci systému a neúměrně vysoké náklady na pořízení.

DALŠÍ DAŇOVÁ ÚLEVA PRO BABIŠE?

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na začátku února převedl své firmy do svěřenských fondů. Nyní to vypadá, že díky drobné změně v zákoně by právě svěřenské fondy měly mít novou daňovou úlevu. Ve sněmovně taková změna prošla v lednu v rámci daňového balíčku, nyní se o ní bude jednat v Senátu. Babiš přitom kvůli neplacení daní čelí v posledních týdnech kritice.

Kdo stojí za Trumpem a kdo ovlivňuje jeho názory?

Po každých volbách američtí novináři podnikají mapování nového Bílého domu, snaží se zprostředkovat čtenářům i sobě, v jakém stylu prezidentův úřad funguje a jakými myšlenkovými schématy je jeho uvažování ovlivněné.

Ceny potravin rostou nejrychleji od podzimu 2014

Na obzoru je další katastrofa, vyvozují analytici ze zpráv o tom, že v lednu vyrostly ceny potravin o tři a půl procenta. Dopadne zvláště na staré lidi, protože růst důchodů se letos pohybuje kolem tří procent. Tyto úvahy, které se objevují třeba na Novinkách.cz, je ovšem třeba brát s rezervou. Daly by se označit za doklad, jak tuzemské redakce rády vzbuzují pozornost negativními titulky.

Novela o nemocenském pojištění

Otcové zřejmě získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském pojištění, jež předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod, to v pátek schválila Sněmovna. Opoziční ODS a TOP 09 neuspěly s návrhem na vyškrtnutí otcovské dovolené. Pravice na rozdíl od vlády tvrdí, že rodinné vazby ani rovnost mužů a žen nezlepší.

Vražda Kimova bratra

Na těle mrtvého bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX. Sdělila to dnes podle agentury AFP malajsijská policie. Kim Čong-nam byl podle vyšetřovatelů nejspíš otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

Silný vítr

Silný vítr komplikuje železniční dopravu po celé České republice. Provoz je kvůli popadaným stromům přerušen asi na šesti regionálních tratích. Společnost ČEZ vyhlásila už v 18 okresech Česka kalamitní stav kvůli poruchám vedení. Silný vítr zastavil také lanovku na Sněžku, kde platí výstraha na zledovatělý terén.

Odvolání Mládka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sešel ve čtvrtek odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem, kde mu oznámil návrh na odvolání dosavadního ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Náhradníka ovšem neoznámil, toho chce vybrat až po březnovém sjezdu sociální demokracie. Do té doby ministerstvo chce vést sám Sobotka, a bude žádat, aby ho k tomu prezident pověřil.

Pocta zavražděnému politikovi

Pražské bubenečské náměstí Pod Kaštany by se mělo přejmenovat podle zavražděného ruského politika Borise Němcova. Tak zní požadavek občanské iniciativy, kterou k dnešnímu dni podepsalo přibližně tři a půl tisíce lidí. Iniciátoři dnes představili výzvu zastupitelům hlavního města Prahy. Adresátem je také starosta městské části Praha 6, kde se náměstí nachází.

české státní korunové dluhopisy

Americká banka JPMorgan vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je od dubna mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí GBI-EM. Podle analytiků zpráva ale nebude mít zásadní bezprostřední dopad na českou ekonomiku a její burzovní trhy. Analytik Komerční banky Marek Dřímal míní, že jde o dobrou zprávu pro české státní dluhopisy.

Lékařský odboj

Proti nacistům se při druhé světové válce bojovalo různými způsoby. Italští lékaři na to šli důmyslně – vyzbrojili se neexistující nemocí. Falešná diagnóza pomohla desítkám Židů se ukrýt před nacistickým běsněním, píše server Quartz. V koncentračních táborech nicméně skončilo až 10 tisíc italských Židů.

Po 15 letech ve školství půlroční volno

Učitelé by pro svůj další rozvoj a vzdělávání měli mít nárok na půlroční studijní volno, během kterého by pobírali základní plat. Týkalo by se to ale jen těch, kteří jsou ve školství minimálně 15 let, navrhuje TOP 09. Pedagogové nápad jednoznačně vítají, i když ho považují za nereálný a někteří pochybují, že ve školství tak dlouho vydrží. Současně se obávají reakcí veřejnosti, která jim už teď vyčítá dlouhé školní prázdniny.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Vlakové neštěstí

Policie obvinila za loňský tragický pád dvouleté dívky z jedoucího vlaku na Olomoucku průvodčí a vlakvedoucí. Obě ženy čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Dívka vypadla z vlaku ve chvíli, kdy byly s matkou a starší sestrou na toaletě. Podle výsledků vyšetřování Drážní inspekce vlak ze stanice v Olomouci odjel s neuzavřenými dveřmi, při rychlosti 111 kilometrů za hodinu se pak dveře samovolně naráz otevřely. Kriminalisté uvedli, že obviněné ženy porušily své povinností, zaměstnankyním Českých…

urážky náboženství

Z rouhání obžalovalo dánské státní zastupitelství 42letého muže, který na své zahradě spálil korán. Své počínání natočil na video, které následně zveřejnil na sociální síti, informovala agentura AFP. Kvůli rouhání čili blasfemii stanul v Dánsku někdo před soudem naposledy v roce 1971.

DAŇOVÁ REVOLUCE PODLE SOCIÁLNÍCH DEMOKRATŮ

Návrh na progresivní zdanění fyzických osob i firem, se kterým přišli sociální demokraté jako s daňovou revolucí, zatím sklidil spíše kritiku. Jediní, kdo jej podporují, jsou komunisté. Ostatní se obávají negativních důsledků. Vyšší zdanění lidí, kteří si vydělají více než 50 tisíc, by podle odborníků mohlo znamenat takzvaný odliv mozků. Vyšší daň pro největší firmy by zase mohla zabrzdit ekonomiku.

Exploze trhaviny TNT

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v Poličské strojírně, zranil 19 lidí, z toho tři těžce. Explozi způsobila trhavina TNT, výbuch se pak přenesl na další uskladněný materiál, což způsobilo sérii explozí, řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Policie uzavřela oblast kolem areálu, zóna je cca 1200 až 1300 metrů od firmy. Nebezpečí výbuchu trvá. Zhruba 60 až 80 lidí z okolních bytových domů stráví nejméně jednu noc mimo domov.