Týdeník Echo

Polského novináře Witolda Szabłowského, autora knihy Vrah z města meruněk, která vyšla loni v českém překladu, lze doporučit jako výborného informátora o zemi a národu, o němž je stále častěji slyšet – a to ve znepokojivých souvislostech. Tedy o Turecku. Szabłowski píše především o tom, jak Turci žijí, co si myslí, jak hledí na Západ, na islám, na Atatürka, jehož dědictví je sice nedotknutelné, ale stále více se drolí. A proč tak milují (většinově) svého Tayyipa, tedy prezidenta Erdoğana. A…

Zbytečné popojíždění

Známý odpůrce automobilové dopravy a náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) přišel s novým nápadem, jak odradit obyčejné lidi od cestování vozem. Trnem v oku mu tentokrát jsou taxíky, které prý obyvatelé Brna zneužívají k převozu na krátkou vzdálenost. Kvůli tomu by rád zvedl nástupní sazbu ze současných čtyřiceti korun na šedesát. 

REKLAMA NA ČÍNSKÉ TELEFONY

Velmi rozporuplné reakce vzbudila v Česku reklama na čínskou společnost OPPO. Reklama se totiž natáčela v Praze a v Kolíně a vystopuje v ní obří Číňan, který značně převyšuje jak pražské a kolínské památky, tak obyčejné Čechy. Podle některých se jedná o zbytečné krčení před Čínou.

Online zprávy
Zprávy Dne

Jaderná bezpečnost

Chladnou odezvu má zatím v Moskvě nedělní prohlášení nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti uzavření jaderné smlouvy s Ruskem výměnou za zrušení amerických protiruských sankcí. Podle ruských poslanců není vhodné spojovat snižování jaderných arzenálů se sankcemi. Naopak v Evropě vzbudil pozornost jiný Trumpův výrok, budoucí prezident USA totiž označil NATO za „zastaralé“.

Spor o reorganizaci policie

Reorganizace policie nebyla sabotáží policejní práce. K takovému závěru došli alespoň podle neoficiálních informací deníku Echo24 poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie. Ti nyní finalizují závěrečnou zprávu, čas na ni mají do konce ledna. Výsledky půlročního šetření poté poskytnou sněmovně a nejspíš i veřejnosti. Současně navrhnou i některá opatření vládě, sněmovně či státním zástupcům.

Dokument o hrdinovi holokaustu

Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton nebo Oskar Schindler a přece ho téměř nikdo nezná. Řeč je o třebíčském rodákovi Antonínu Kalinovi, který před smrtí v koncentračním táboře zachránil více než tisíc lidí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny. Co víc, Kalina přitom riskoval život, protože byl sám vězněn v Buchenwaldu. Život a skutky neznámého hrdiny má přiblížit nový dokument Děti Antonína Kaliny podle scénáře Stanislava Motla, který 24. ledna uvede ČT2.

BALTOVÉ SE BOJÍ RUSKA

Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Podle agentury AFP to v pondělí oznámil litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Důvody jsou podle něj ekonomické – zabránit pašování – a geopolitické – posílit hranice Evropské unie.

Pozvání do Lidic

Papež František by podle katolického kněze a teologa Tomáše Halíka neměl přijmout pozvání českého prezidenta Miloše Zemana k uctění památky lidické tragédie. Zeman opětovně hlavu katolické církve pozval do České republiky koncem minulého týdne. Podle Halíka, držitele prestižní Templetonovy ceny a Zemanova kritika, tím prezident nesleduje uctění památky lidických obětí, ale jde mu o zneužití popularity papeže k vlastní sebeprezentaci v předvolební prezidentské kampani.

Zákony Jižní Dakoty

Politici v Jižní Dakotě odmítli návrh zákona, který by jim zakázal sexuální styk se stážistkami. Republikán David Lust rozhodnutí zdůvodnil tím, společně se svými kolegy zabránil explicitnímu vyjmenování jakéhokoliv potenciálního provinění, kterého se může zákonodárce dopustit, píše The Independent.

OBAMA PROTI IZRAELI

Rozsah izraelských osad na palestinském území je tak podstatný, že ohrožuje možnost vzniku palestinského státu. V rozhovoru pro televizi CBS, posledním ve funkci prezidenta, to v neděli prohlásil Barack Obama. Popřel ale, že by mezi USA a Izraelem došlo k „velké roztržce“.

Zápisky z Průhonic

Byla to jízda. Zatímco většina politiků trávila zimní víkend doma nebo na horách, ministr financí Andrej Babiš (ANO) nelenil, nedbal sněhu ani mrazu a v sobotu zase vyrazil do hospod, tancoval a rozdával peníze. Pochvaloval si, že jejich majitele prý neobtěžuje elektronická evidence tržeb, ale spíš kontroly dalších úřadů, které jen tak mimochodem pod jeho rezort nespadají. Babiš se o tom pochlubil svým fanouškům v neděli na Facebooku, v teple své vily v Průhonicích.

Boj o Hrad

Hnutí ANO by bez ohledu na rozhodnutí Miloše Zemana o případné obhajobě prezidentského úřadu mělo nabídnout vlastního kandidáta na Hrad, myslí si ministr obrany Martin Stropnický. Jeho názor sdílí i předseda hnutí Andrej Babiš. Stropnický, jehož jméno je v souvislosti s možnou kandidaturou do prezidentských voleb za ANO často skloňováno, to prohlásil v pořadu České televize Týden v politice.

Business Monitor24
Česky
English

O nás Vyzkoušet

Přihlašte se k odběru denního přehledu BM24

Subscribe to the daily review of BM24

O Business Monitor24

Business Monitor24 vznikl z potřeby poskytnou jasný a stručný výběr nejdůležitějších denních zpráv v českých mediích. Hlavní výstup je ranní bulletin s rozsahem jedné strany, který poskytuje vše, co potřebujete, abyste byli v obraze. Bulletin zasíláme každý pracovní den do 9 hodin ráno v angličtině i češtině ve formátu PDF. Zkušení novináři a tedy nikoli automatické vyhledávače vybírají relevantní zprávy, abyste nemuseli ztrácet čas.


Busines Monitor24

About Business Monitor24

Business Monitor24 feeds the need for a clear, concise summary of the day's most important Czech news. Find everything you need to know to stay ahead on one printable PDF page, in Czech and English. Experienced journalists, not search engines, select relevant items so BM24 wastes none of your time.


Busines Monitor24

Týdeník Echo

Miloš Zeman obstaral dvacítce úředníků na českém ministerstvu vnitra nevídanou publicitu. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, oficiálně ustavené k 1. lednu 2017, napadl prezident ve svém vánočním projevu, když ho přirovnal k Úřadu pro tisk a informace (pod kterýmžto názvem se za normalizace schovávala cenzura). Učinil také další historickou narážku: „A proto bych si nepřál, aby naše ministerstvo vnitra bylo jakýmsi novodobým Koniášem, a nepřál bych si, aby jakýsi pornoherec už dnes…

Neoznačená reklama

Pražský magistrát si platil za zveřejnění svých textů na serveru Parlamentní listy. Za bannery a čtyři texty Praha zaplatila téměř 120.000 korun. Web je ale neoznačil jako komerční sdělení, jak mu ukládá zákon. Napsal to v pondělí zpravodajský web Českého rozhlasu. Mluvčí úřadu Vít Hofman rozhlasu řekl, že o tom magistrát nevěděl. Podle odborníka na mediální právo, právníka Aleše Rozehnala, musí být reklama zřetelně označena, jinak jde o porušení zákona o regulaci reklamy. Za označení textu…