Děti budou moci udat rodiče. Stát nově prolamuje soukromí. Bude první obětí Rowlingová?
NOVÝ ZÁKON VE SKOTSKU
Skotsko došlo demokraticky k progresivní dystopii jako vystřižené z románu George Orwella. I takové hlasy se ozývají poté, co má v pondělí vejít v platnost nový zákon o zločinech z nenávisti (The Hate and Public Order Scotland) Act). Ten nově výrazně rozšiřuje množství kritérií, na jejichž základě může být člověk vyšetřován policií. Mezi nová kritéria patří věk, postižení, sexuální orientace či genderová identita.
Zákon kriminalizuje rozpoutávání nenávisti vůči někomu, kdo takové charakteristiky vykazuje. Ale zákon řeší i termíny jako „antipatie, zesměšňování či urážky“. Kritici varují, že lidé začnou ve velkém být vyšetřováni ne na základě důkazů, ale pocitů a křivd. Kritizují také, že policie má nově rozsáhlé pravomoci tyto činy vyšetřovat i na základě anonymního udání. Informuje například The Telegraph či BBC.
Zákon navrhl tehdejší ministr spravedlnosti a současný skotský premiér Humza Yousaf už v roce 2021. Podle něj posune Skotsko v otázkách boje s nenávistí do 21. století. Jedná se o celý soubor nových trestných činů a rušení některých starých. Například rouhání, které bylo naposledy ve Skotsku vyšetřováno v roce 1843.
Podle kritiků však zákon povede k potlačení svobody projevu a stát se díky němu dostane lidem až do domácnosti. Varují například, že zákon narušuje právo na soukromí. Podle zákona by policie mohla vyšetřovat a udělat domácí prohlídku v rodině, ve které dítě nahlásí jako zločin z nenávisti názory svých rodičů na transgender.
Umělci a autoři byli podle britských médií upozorněni, že postih může padnout i na umělecký projev, např. když se nevhodně projeví fiktivní postava. Očekává se, že v následujících týdnech bude předvolána na policii třeba i autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová kvůli své kritice transaktivismu. Rowlingová nový skotský zákon dnes odsoudila. Na sociální síti X Rowlingová vyzvala, aby ji policie zatkla, pokud usoudí, že svou kritikou transgenderového aktivismu spáchala trestný čin.
Zákon zároveň přichází v platnost v době, kdy skotská policie kvůli nedostatku zdrojů oznámila, že nebude vyšetřovat například malé krádeže a další menší trestné činy. O tom, k čemu může nový zákon vést a jaké bude mít nároky na policii, mluvil s The Telegraph například bývalý generální tajemník skotských policejních odborů Calum Steele.
„Vím, že kolegové, už přesouvají zdroje z jiných oddělení, aby byli připraveni na nárůst nahlášených nenávistných činů,“ uvedl. Zároveň varoval před nárůstem hlášení o nenávisti od lidí, kteří si jen chtějí vyrovnat účty mezi sebou. „Neumím si představit, jak například můžete prokázat, že někdo marnil čas policie, když je celý případ postaven na dojmu, místo důkazů,“ uvedl Steele.
Pro nahlašování se zřizuje 400 center, kde lidé mohou o nenávisti druhých referovat anonymně. Policie navyšuje kapacity a bude mít 500 specialistů na zločiny z nenávisti.
Kritici také upozorňují, že pokud policie sezdá, že nenávistný projev nenaplňuje znaky trestného činu, zůstane v registru nekriminálních nenávistných událostí. To může lidem komplikovat například budoucí zaměstnání. Lidé totiž ve větší míře budou mít policejní záznam, aniž by jim byl prokázán trestný čin. Registr funguje ve Skotsku už delší čas, nyní se však rozšířením definice nenávisti bude podle kritiků bobtnat. Policie se dušuje, že záznamy v registru jsou anonymní.
To však zpochybňuje skotský poslanec Murdo Fraser. Ten se do registru dostal poté, co na síti X komentoval vládní návrhy v oblasti nebinárních osob. „Identifikovat se jako nebinární, je stejně platné jako se identifikovat jako kočka. Jsem si jist, že by vlády neměly svůj čas věnovat ani jednomu,“ uvedl. Po několika měsících se o svém anonymním zapsání do registru dozvěděl, když skotský parlament řešil jinou stížnost na jeho osobu a v rámci vyšetřování si výbor vyžádal informace o jeho přestupcích, ve kterých se objevilo i číslo jeho případu v tomto registru.
Zákon přitom přichází v době, kdy podobné registry nenávistných událostí byly v Anglii a Walesu pozastaveny po rozhodnutí soudu. Další výtkou, které zákon čelí je, že mezi definovanými charakteristikami chybí pojem pohlaví. Po kritice feministických organizací, které se obávají, že budou od pondělí hromadně nahlašovány transgenderovými aktivisty, začal ve skotském parlamentu vznikat separátní zákon, který má řešit misogynní přestupky.
Proti zákonu se zdvihá kritika nejen od politiků. Britská unie pro svobodu slova už oznámila, že bude bojovat za zrušení zákona že svým členům bude poskytovat právníka v případě, že by se stali terčem nového zákona.
Policie a podporovatelé zákona ujišťují, že zákon respektuje svobodu slova a že přečin bude muset být dostatečně závažný, aby ho policie začala vyšetřovat. Závažnost bude posuzovat podle dvou kritérií. Zaprvé podle toho, jestli by rozumný člověk považoval projev za ohrožující nebo urážlivý. A druhým kritériem bude, zda je v činu vidět úmysl vůči uvedeným skupinám obyvatel.