Mozartův týden v rakouském Salcburku: hudebního génia oslavuje zimní festival
RAKOUSKÝ FESTIVAL
Tradičně se i letos koná v rakouském Salcburgu festival Mozartův týden, který je aktuálně již v plném proudu. Mozartův týden probíhá od 24. ledna do 4. února. Festival Mozartův týden jak je zřejmé z názvu oslavuje legendárního hudebního skladatele, tento ročník se ale pozornost soustředí i na jeho současníka Antonia Salieriho. Festival nabízí bohatý program včetně operních představení, koncertů, filmů, jsou možné i komentované prohlídky a besedy. Informuje Rakouská národní turistická centrála.
Pořadatelé chtěli letošní ročník festivalu okořenit a proto zařadili do programu hudební i jiná představení, která dají nahlédnout do života a tvorby dalšímu umělci, Mozartovo současníkovi - Antoniovi Salierimu. „Žádný současník není zmiňován jedním dechem s Mozartem tak často jako Salieri. Proto je tento skladatel první a nejlepší volbou, jak dále posunout čistě mozartovský festival. Za rozporuplným vztahem obou skladatelů se skrývá mnoho mýtů a příběhů, které bychom chtěli představit. A to nejen na koncertech, ale také jako strhující drama v opeře, divadle, filmu a dalších formátech, různými způsoby,“ zdůvodňuje zařazení Salieriho do programu ředitel Mozartova týdne Rolando Villazón. V Salcburku je v rámci Mozartova týdne navštívit řadu kulturních akci. Na programu je například inscenace Nikolaje Rimského-Korsakova "Mozart a Salieri", poloscénické operní představení "La clemenza di Tito" nebo řada koncertů orchestrů, komorní hudby, filmů. Je i možnost užít si komentované prohlídky či besedy.
Mozart a Salieri
Byli tedy Mozart a Salieri nepřátelé? Nebo naopak přátelé? Ani jedno. Určitě to byli rivalové, kteří se navzájem povzbuzovali a soupeření mělo na jejich skladby příznivý vliv. V některých ohledech byl Antonio Salieri (1750 až 1825) ve své době úspěšnějším hudebníkem s kariérou u císařského dvora, kde byl dokonce od roku 1788 dvorním hudebním ředitelem. Naopak Mozart se musel živit jako umělec na volné noze. Salieriho opery se také těšily velké oblibě nejen u publika ale i u jeho současníků. Radili se s ním Beethoven i Schubert a později vyučoval i Mozartova syna Franze Xavera Wolfganga.
Na Mozartově týdnu 2024 budou ve spolupráci s partnerskými salcburskými institucemi uvedena tři díla zachycující legendární soupeření Mozarta a Salieriho, jenž měli být hudebními rivaly. Státní divadlo v Salcburku nabízí hru Petera Shaffera "Amadeus" z roku 1979, jenž sloužila jako předloha pro stejnojmennou filmovou adaptaci Miloše Formana z roku 1984. Inscenace je výsledkem dramaturgické spolupráce mezi uměleckým ředitelem hudební sekce divadla Andrease Gergena a uměleckým ředitelem festivalu Rolanda Villazóna, kteří si dali za cíl vytvořit nový obraz Mozarta pro rok 2024. Ke zhlédnutí je i již zmiňovaný film Amadeus v salcburském kině.
Kdo by chtěl znovu zhlédnout dílo Miloše Formana "Amadeus", ten ať zavítá do salcburského Mozartova kina, kde hudební doprovod orchestru Iberacademy Medellín vytvoří jedinečnou kulisu k legendárnímu filmu.
Mozartův životní příběh s hudebním doprovodem
V rámci festivalu vystoupí i současné hudební hvězdy jako Rolando Villazón nebo Magdalena Kožená, posluchači je můžou slyšet v rámci opery "La Clemenza di Tito". Na festivalu vystoupí i jeho umělecký ředitel zmíněný Roland Villazón. Návštěvníci festivalu mají samozřejmě možnost vychutnat si i hudbu ostatních současníků Beethovena, Haydna, Hummela nebo Schuberta. Mozartův týden bude zahájen koncertem Rolanda Villazóna společně s Orchestrem Mozartea Salcburk pod vedením šéfdirigenta Roberta Gonzáleze-Monjase. Program je opravdu nabitý, jeho kompletní znění naleznete zde.
Letošní již 68. ročník Mozartova týden je ozvláštnění zaměřením na Mozartova rivala Salieriho. V některých ohledech byl Antonio Salieri, hudebník 18. století, ve své době kariérně úspěšnějším. Působil u císařského dvora, kde byl dokonce od roku 1788 dvorním hudebním ředitelem. Naopak Mozart se musel živit jako umělec na volné noze. Salieriho opery byly navíc oblíbené kromě posluchačů i u jeho současníků.