Nepočítají nově nakažené nebo se soustředí jen na hospitalizované. Některé země mění postoj ke covidu
PŘÍSTUPY KE KORONAVIRU
Přístup ke koronavirovým statistikám a v boji proti pandemii se v řadě zemích s pokračujícím procesem očkování mění. Například v městském státě Singapur mají v plánu přestat počítat denní přírůstky nakažených a počítat pouze ty vážně nemocné. V Británii se během rozvolňování soustředí primárně na počty těžkých případů a úmrtí.
Singapur se šesti miliony obyvatel plánuje radikálně změnit svůj přístup ke koronaviru. V Singapuru se zruší všechna nařízení proti koronaviru, přestanou se počítat denní přírůstky nakažených a budou se zaznamenávat jen vážnější případy. „Covid možná nikdy nezmizí. Dobrou zprávou je, že život se i s touto nemocí dá normálně žít. Můžeme tak z pandemie udělat mnohem menší nebezpečí ve stylu chřipky, slintavky, kulhavky či planých neštovic a pokračovat v našich životech,“ stojí ve společném prohlášení singapurského ministra zdravotnictví Ong Je Kunga, ministra obchodu Gan Kim Jonga a ministra financí Lawrence Wonga.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si podobný scénář v Česku nedovede představit. „V tuto chvíli si to takto absolutně neumím představit. Je tady velká neznámá v podobě mutací,“ sdělil ministr Vojtěch na začátku června deníku Echo24 na dotaz, zda si Česko vezme ze Singapuru inspiraci. „Nicméně očkování vnímám jako vstupenku do života bez restrikcí. Čím více nás bude očkováno, tím dříve nebude koronavirus omezovat náš běžný život,“ tvrdil. Psali jsme o tom zde.
Důležitější je počet hospitalizovaných
Přestože ve Velké Británii roste počet nově nakažených, tamní vláda pokračuje v rozvolňování. Důležité jsou podle ní hlavně počty vážně nakažených, které v důsledku velké proočkovanosti národa nejsou alarmující.
„Bohužel vidíme nárůst případů. Ale pokud se podíváte na hospitalizaci a úmrtí, zdá se, že se nám daří s vakcínou dělat nejdůležitější věc, kterou je snaha přerušit souvislost mezi nárůstem nových případů koronaviru a následné hospitalizace. To nám pomůže vrátit život zpět do normálu, “ řekl britský ministr zdravotnictví Sajid Javid.
Británie zaznamenala za čtvrtek celkem 32 551 nových přírůstků. Britská vláda vzhledem k plánovanému odvolání zbývajících restrikcí počítá s nárůstem denních počtů infekcí i nad 50 000 a možná až k hranici 100 000 nakažených denně.
„Díky pokroku našeho očkovacího programu můžeme bezpečně podniknout kroky ke zmírnění omezení cestování. Povolení cestování bez karantény plně očkovaným lidem znamená, že se mohou znovu sejít s blízkými v zámoří, a dostává nás na cestu zpět k normálu," napsal ve čtvrtek Javid na Twitter.
V USA některé státy neaktualizují data
K datům nakažených koronavirem se mírněji přistupuje také v USA, nicméně se nejedná o systémové rozhodnutí, ale o svévoli některých států. Nejméně dva tucty amerických států přestaly denně aktualizovat počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých. Některé z nich přestaly hlásit čísla během víkendů, jiné aktualizují statistiky jen několikrát týdně. Například Florida a Oklahoma hlásí statistiky pouze jednou týdně. Informoval o tom server National Public Radio.
Mezi odborníky však tento laxnější přístup vyvolává obavy. „Jedním ze nejznepokojivějších trendů poslední doby je, že státy se rozhodly zpomalit nebo ukončit své úsilí o podávání zpráv," říká Beth Blauerová, která pomáhá řídit Coronavirus Resource Center na Univerzitě Johnse Hopkinse.
„Myslím, že je na místě, abychom oslavovali pokrok, kterého jsme dosáhli, ale pandemie tu stále je. Ještě jsme se nedostali do bodu, kdy bychom mohli vyhlásit vítězství," říká Blauerová. Státní úředníci tyto změny obhajují, protože podle nich umožňují pracovníkům veřejného zdravotnictví soustředit omezené zdroje tam, kde jsou nejvíce potřeba, například na zlepšení kvality údajů a zvýšení počtu očkovaných.
Podle prezidenta německé Asociace intenzivní a urgentní medicíny Gernota Marxe bude díky očkování potenciální čtvrtá vlna koronaviru mnohem mírnější. Z nemoci se stane nákaza typu chřipky. „Bude to zásadně odlišné od předchozích vln, protože bude naočkováno podstatně více lidí, a proto bude méně závažných případů - tedy také podstatně méně pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče,“ tvrdí Marx. Psali jsme o tom zde.