EU vyhrožuje Řecku: Vyloučíme vás ze Schengenu

Proti uprchlické vlně

EU vyhrožuje Řecku: Vyloučíme vás ze SchengenuAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropské špičky volají po ,,utěsnění“ řecko-makedonské hranice. Ministři vnitra Švédska, Belgie a Rakouska vyhrožují, že pokud se Řecku v řádu týdnů nepodaří zvládnout uprchlíky, hrozí mu krátkodobého vyloučení ze schengenského prostoru volného pohybu. „Tlak na Řecko se, dejme tomu, zvětšuje,“ potvrdil český ministr vnitra Milan Chovanec. Každá země evropské osmadacítky má podle něj své povinnosti, které musí plnit a to musí brát vážně i Řekové.

Belgie, Rakousko a Švédsko dnes během neformální schůzky ministrů vnitra zemí Evropské unie v Amsterodamu veřejně požádali Řecko, aby vynaložilo větší úsilí k zabránění příchodu dalších migrantů do Evropy, píše The Telegraph. Podle nich by se Řecko s uprchlíky mělo vypořádat lépe.

,,To, že nemůžeme chránit řecko-tureckou hranici, je mýtus. Řecké námořnictvo má dostatečnou kapacitu na to, aby zabezpečilo své hranice. Mají jednu z největších námořních složek ozbrojených sil v Evropě,“ prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová. Dodala také, že ,,pokud nedokážeme chránit vnější hranice EU, tedy řecko-tureckou hranici, pak se vnější hranice Schengenu přesunou směrem do střední Evropy“.

,,Pokud stát nedokáže plnit své povinnosti, budeme muset omezit jeho zapojení do Schengenu. Nekontrolovatelnost hranic bude mít vliv na volný pohyb,“ doplnil Mikl-Leitnerovou její švédský protějšek Anders Ygeman.

Hotspoty jsou utopie, myslí si Chovanec

Záložní variantou pro řešení krize by tak mohlo být „krátkodobé vyloučení Řecka“ ze schengenského prostoru a vznik nové bariéry. Za ní by bylo možné uprchlíky zadržet, identifikovat a zpět poslat ty, kteří na azyl v unii právo nemají. Ministr Chovanec si totiž myslí, že mezi migranty jsou „jednotky případů“ těch, kteří záměrně skrývají svou totožnost. Ty je podle něj třeba odhalit.

Český ministr Chovanec dodal, že nevěří ujišťování, které zní například z Evropské komise o tom, že v příštích čtyřech týdnech začnou na řeckém území skutečně fungovat takzvané hotspoty. Tedy místa a týmy „třídící“ migranty, kterých do Řecka stále každý týden přibývá několik tisíc. ,,Je to utopie,“ myslí si. Spoléhat se podle něj dlouhodobě nedá ani na dohodu s Tureckem, na kterou se jako na podstatnou součást řešení nynější migrační krize unie soustředila na konci loňského roku.

Chovanec se dnes, stejně jako nedávno český premiér Bohuslav Sobotka, v této souvislosti zmínil o posílení ochrany makedonské a bulharské hranice se Řeckem.

Prodloužení kontrol o šest měsíců až na dva roky

Ministři vnitra zemí EU dnes požádali Evropskou komisi o zhodnocení, zda má Řecko problémy s ochranou své vnější hranice. Pokud EK ve svém hodnocení dojde k závěru, že Řecko skutečně s ochranou části vnější hranice schengenského prostoru problém má, nabídne Aténám možnosti, jak situaci zlepšit. Řecko pak bude mít tři měsíce na nápravu a teprve pokud neuspěje, může komise navrhnout členským zemím, aby o půl roku dočasná opatření na určitých hranicích prodloužily či někde na půl roku zahájily kontroly nové.

Takové prodloužení pak může být třikrát opakováno, celková délka trvání hraničních kontrol na vnitřních schengenských hranicích by se tak mohla protáhnout na dva roky. Nynější kontroly na hranicích například v německém případě končí v polovině května. Hraniční kontroly, které kvůli migrační krizi už zavedlo šest zemí, mohou totiž trvat jen půl roku.

Čtěte také: Sobotka: Postavme záložní ‚opevnění‘ EU na linii Bulharsko-Makedonie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články