USA ustoupily Kubě: Kerry se sejde s disidenty v soukromí

USMIŘOVÁNÍ PO 50 LETECH

USA ustoupily Kubě: Kerry se sejde s disidenty v soukromíNOVÉ
John Kerry. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kubánští disidenti se nezúčastní pátečního ceremoniálu, při kterém ministr zahraničí Spojených států John Kerry vztyčí americkou vlajku před budovou znovuotevřeného velvyslanectví v Havaně. Agentuře AP to sdělili nejmenovaní úředníci, kteří se budou na organizaci ceremoniálu podílet. Kerry se s opozičníky prý sejde až později a schůzka proběhne diskrétně. Současný stav tak podle agentury naznačuje, že Spojeným státům jde spíše o dobré vztahy se svým karibským sousedem než o situaci disidentů.

To, že se americký ministr zahraničí nesejde se zástupci opozice, agentuře AP potvrdili úředníci seznámení s problematikou, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Disidenti podle nich nebudou tento pátek pozvaní na slavnostní ceremoniál, při kterém se delegace Spojených států – včetně ministra zahraničí Johna Kerryho – zúčastní vyvěšení americké vlajky před budovou znovuotevřené ambasády v Havaně. Disidenti se s Kerrym místo toho sejdou později toho dne v domě jednoho amerického diplomata.

Spojené státy, které se kvůli útisku domácí opozice dlouhou dobu ostře vymezovaly proti režimu na Kubě, tak přistoupily na určitý kompromis. Zástupci kubánského režimu totiž odmítají jednat s těmi americkými politiky, kteří veřejně podporují domácí disidenty. Američané se tak museli rozhodnout, jestli si chtějí udržet dobré vztahy s Kubou a nebo podporovat tamější disidenty.

Podle agentury AP se rozhodli pro dobré vztahy s Kubou, což ostatně dokládá i středeční Kerryho vyjádření. „Je to moment dvou vlád, kde bude velmi omezený prostor. To je mimochodem důvod, proč máme tu schůzku (se zástupci kubánské opozice) až později toho dne,“ popsal pro server Telemundo, proč podle něj není vhodné, aby se kubánští opozičníci zúčastnili slavnostního ceremoniálu.

‚Je to políček do tváře‘

Toto řešení je sice polovičaté, ale podle výše zmíněných úředníků, je zároveň jediné možné. Kdyby se Američané postavili k opozici zády, bylo by to podle nich stejně nevýhodné jako kdyby jí dovolili zúčastnit se pátečního ceremoniálu. Obamova administrativa své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že s Kubou je potřeba spolupracovat ve více oblastech než jen v otázce lidských práv. Proto na jejich dodržování už podle AP nelpí tak úzkostlivě jako dřív a spíše se snaží prosadit ekonomickou otevřenost mezi oběma státy.

Pozici Washingtonu koneckonců chápou i zástupci opozice, i když s ní často nesouhlasí. „Nebylo by nijak překvapivé, kdyby severoameričtí diplomaté dali přednost kontaktům s kubánskou vládou,“ řekl k tomu Elizardo Sanchéz, šéf Kubánské komise pro lidská práva a národní smíření. „Pokud se tam (na ceremoniálu) ukážeme, odjedou,“ dodal Sanchéz.

Někteří se však na věc nedívají tak smířlivě jako Sanchéz. „Kubánští disidenti jsou legitimní zástupci kubánského lidu a jsou to oni, kdo si od Američanů zasluhuje jednání v rukavičkách. Ne představitelé Castrova režimu,“ postěžoval si agentuře AP opozičník Marco Rubio. To, že ambasáda ze slavnostního ceremoniálu vyloučila disidenty pak popsal jako „políček do tváře“.

Spojené státy a Kuba přerušily diplomatické styky v roce 1961. Od té doby je obstarávaly takzvané zájmové sekce na švýcarských ambasádách ve Washingtonu a Havaně. Prezidenti Barack Obama a Raúl Castro oznámili závazek plně obnovit diplomatické styky v polovině loňského prosince – více než 50 let po jejich přerušení. Kuba už svoji vlajku u znovuotevřené ambasády ve Washingtonu vyvěsila. Vyvěšení americké vlajky, které proběhne v pátek, tak bude představovat symbol konečného usmíření obou států.

Čtěte také: Nepřátelství zapomenuto. Kuba a USA si otevřou ambasády

Obama: Studená válka skončila, Kuba už není hrozbou pro USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články