AKTUALIZOVÁNO

'Jsem Charlie Coulibaly'. Komik zatčen za podporu terorismu

,

Francie vs. kontroverzní humorista

Pařížská policie ve středu zatkla kontroverzního francouzského humoristu a politického polemika Dieudonného, který je podezřelý z podpory terorismu v souvislosti s nedávnými atentáty islámských radikálů ve francouzské metropoli. Uvedla to agentura AFP. Pro obvinění z obrany či glorifikování terorismu bylo v posledních dnech zatčeno už 54 lidí, uvedl podle agentury AP úřad pařížské prokuratury.

Někteří z těchto zatčených již byli odsouzeni, řekl bez dalšího upřesnění mluvčí francouzské levicové vlády Stéphane Le Foll. Zatýkání je součástí přísných bezpečnostních opatření a zásahů, kterými se úřady snaží předejít dalším podobným teroristickým útokům. Vláda hodlá prosadit v parlamentu tvrdší protiteroristická opatření. 

Francouzská justice začala vyšetřovat podezření, že Dieudonné v neděli tvrzením, že soucítí s pátečním vrahem čtyř Židů, podpořil terorismus a antisemitismus. Rozporuplný 48letý umělec byl za antisemitismus v minulosti už několikrát odsouzen. 

"Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly," napsal podle AFP na Facebooku Dieudonné v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřují solidaritu s pařížskou redakcí satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ta byla 7. ledna terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců.

Čtěte také: Terorista v Paříži měl samopal české výroby

Dieudonné slogan obměnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který při vlastním samostatném útoku zabil čtyři Židy v košer obchodu v Paříži. 

Čtěte také: Islámský duchovní: 'Charlie je válečný čin, a ten se trestá smrtí

Humorista, který má občanské jméno Dieudonné M'bala M'bala a je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajní pravice a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které napadaly Židy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům. 

Například v roce 2006 dostal pokutu 4500 eur (127.000 korun) za označení jednoho židovského televizního moderátora za "tajného dárce izraelské armády vraždící děti". V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (198.000 korun) za označení vzpomínkových akci k holokaustu za "pamětní pornografii". Justice také zakázala několik jeho pořadů. Loni byl obviněn i z daňového podvodu. 

Čtěte také: Charlie Hebdo vyprodán za pár minut. Do Česka jde 300 výtisků

Halík odmítl být Charlie: Zavraždění nejsou hrdinové

Přejít na diskusi