Snowden poprvé napřímo promluvil k Američanům: Jsem patriot

Rok po úniku dat

Svět
Sdílet:

Téměř rok od úniku informací o kontroverzním sběru dat americkou agenturou NSA poskytl Edward Snowden, hlavní aktér celé kauzy, první velké interview americké televizi. V rozhovoru pro NBC News, odvysílaném ve středu večer, se Snowden označil za amerického patriota, jehož motivem byla služba vlastní zemi. Whistleblower vyjádřil přání vrátit se zpět domů, zároveň však nevyloučil, že zažádá o prodloužení azylu v Rusku. Americký ministr zahraničí John Kerry na jeho výroky zareagoval, ať přestane utíkat před spravedlností a vrátí se do Spojených států.

„Bylo potřeba informovat veřejnost. Ústava Spojených států byla porušena ve vysokém měřítku. Kdyby se toto nestalo, kdyby vláda nezašla tak daleko, nedostali bychom se do situace, kdy potřebujeme whistleblowery,“ řekl Snowden reportérovi z NBC s tím, proč minulý rok poskytl médiím informace o rozsáhlém sběru informací americkou vládní agenturou NSA. V rozhovoru popřel označení zrádce s tím, že se naopak považuje za amerického patriota.

Snowden novináři potvrdil, že by se rád vrátil domů. „Kdybych mohl jít kamkoli na světě, to místo by bylo můj domov,“ řekl v rozhovoru. Nyní se však do Spojených států vrátit nehodlá, protože by pouze „vkročil do vězeňské cely“, a posloužil by tak jako odstrašující příklad pro další, jimž není lhostejné porušování práv a ústavy. Nevyloučil proto, že zažádá o prodloužení ruského azylu.

Americký ministr zahraničí John Kerry v reakci na rozhovor Snowdena vyzval, aby se vzmužil, vrátil se do USA a přestal zbaběle utíkat před spravedlností. „Patrioti nejezdí do Ruska. Nehledají azyl na Kubě, nehledají azyl ve Venezuele. Svou kauzu řeší zde,“ řekl Kerry pro NBC. „Snowden je zbabělec, zrádce a zradil svou zemi. Pokud se chce vrátit domů, ať to udělá klidně zítra.“

Snowden – špion ve službách CIA?

Snowden se v prvním velkém rozhovoru poskytnutém pro americkou televizi pokusil ospravedlnit před kritikou, že jeho počínání ohrozilo bezpečnost USA nebo že on sám kauzu zbytečně nafoukl. Zároveň sdělil, že byl vycvičen ke špionáži a že v zámoří pracoval v utajení nejen pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), ale také Ústřední zpravodajskou službu (CIA). 

„Byl jsme vycvičen jako špion v tradičním slova smyslu, neboť jsem v zámoří žil a pracoval v utajení,“ řekl s tím, že předstíral, že dělá práci, kterou ve skutečnosti nedělal, a že „dokonce měl přiděleno jméno, které nebylo jeho.“ Ohradil se proti kritikům, kteří o něm tvrdili, že pořádně nevěděl, co při úniku informací dělá. „Když říkají, že jsem systémový administrátor na nízkém stupni, že nevím, o čem mluvím, tak bych řekl, že je to trochu mylné,“ prohlásil.

Svého rok starého kroku Snowden nelituje, i když připouští, že mu přinesl značné problémy. „Moje priorita nejsem já sám. Chci zajistit, aby tyto vládní programy byly reformovány.“ Doufá, že jeho čin poslouží jeho vlastní rodině i rodné zemi, kterou musel opustit. „Ztratil jsem možnost cestovat, ale zase můžu v noci v klidu usnout s vědomím, že jsem udělal správnou věc, a cítím se spokojený.“ 

Dlouho připravované interview

Moderátor NBC Brian Williams přiletěl kvůli interview za Snowdenem až do Moskvy. Předcházely mu měsíce vyjednávání mezi televizní stanicí a Snowdenovými zastupujícími právníky. Konverzace trvala víc jak čtyři hodiny. Rozhovor odvysílaný včera večer přitáhl k obrazovkám 8,4 milionů diváků, uvedl deník The Guardian.

Drobnější rozhovory poskytoval Snowden pro média už dříve. Ve středu zveřejnil interview s uprchlým Američanem také německý magazín Stern. V něm například Snowden tvrdil, že masové monitorování elektronické komunikace, které prováděla americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA), samy o sobě žádnému teroristickému činu nezabránily.

„Během posledních let se ukázalo, že ani všechny tyto sledovací programy nepomohly k záchraně jediného lidského života při teroristických útocích,“ řekl nyní Snowden. „Největší úspěch bylo získání důkazu, že jeden taxikář posílal peníze do Somálska. A to by se dalo vyšetřit i klasickými metodami,“ dodal podle ČTK.

„Někdy musíte porušit zákon, abyste se zachovali správně“

Snowden, bývalý analytik americké tajné služby NSA, loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených emailů mimo jiné i od evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové. Zveřejnění těchto informací zkomplikovalo vztahy USA s jejími hlavními evropskými spojenci.

Snowden ve Spojených státech čelí obvinění z krádeže státního majetku a za vyzrazení podrobností o masovém shromažďování informací ze strany amerických zpravodajských služeb. Nyní se nachází v Rusku, které mu poskytlo dočasný azyl. Obviněný Američan popřel, že by se během posledního roku sešel osobně s prezidentem Putinem. „S ruskou vládou nemám absolutně žádný vztah,“ řekl. 

Názory Američanů na Snowdena se různí. 57% otázaných ve věku 18 – 29 let si myslí, že Snowdenův únik informací posloužil veřejnému zájmu. Naopak výrazná skupina respondentů na 65 let jeho čin neschválila. Většina tázaných ve vyšším věku by byla pro Snowdenovo potrestání, z mladých by Snowdena poslalo za mříže přibližně 41 % dotazovaných. 

Sám whistleblower zhodnotil své počínání následovně: „Nejdůležitější je pamatovat, že někdy to, co je správné udělat, se neshoduje s tím, co je legální. Někdy musíte porušit zákon, abyste se zachovali správně.“

Čtěte také: Špióni USA selhali. Rusové dokonale utajili přípravy na okupaci Krymu

Sdílet:

Hlavní zprávy