1 Proti propagandě

Čtveřice států EU vyzvala k obraně před ruskou propagandou

, NOVÉ

Británie, Dánsko, Litva a Estonsko dnes vyzvaly Evropskou unii k účinnému odporu vůči ruské propagandě, která se z Moskvy šíří od vypuknutí krize na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na dopis ministrů zahraničí čtyř států, jehož kopii má k dispozici. Dopis je adresován unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové.

"Rusko urychleně rozvíjí svou kampaň dezinformací a propagandy, která má být asymetrickou odpovědí na hospodářskou moc Západu," uvádí se v dopisu. "Svobodná média doma přitom ruská vláda dusí, zastrašuje a vytlačuje z veřejného života. Zahraniční média jsou v Rusku vystavena diskriminaci a nucena k uzavření svých odboček," upozorňují ministři.

Čtěte také: Prezident disident Zeman. Prokremelské weby tlačí na pilu

Podle autorů dopisu se Moskva snaží podkopat jednotu států EU a celého západního společenství. Evropská unie by proto měla přijmout plán na léta 2015-16, jehož výsledkem by byla informační alternativa pro ruskojazyčnou populaci.

Rusko loni po anexi Krymu a vzpouře na Donbasu výrazně zesílilo propagandu do zahraničí. Kreml reorganizoval systém státních médií, zahájil televizní vysílání do Británie a spustil program informační služby pro zahraničí zvaný Sputnik. Na anektovaném Krymu a v povstaleckých zónách na východě Ukrajiny byly naopak ukrajinské televizní kanály odpojeny. 

,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.