Babiš mluví, Sobotka maká, Beneš v ČEZ zůstává

Komentáře
Sdílet:

Ministři vlády Bohuslava Sobotky jsou v úřadech čtyři měsíce a pár dní. Za tu dobu se naplno projevilo, že slova dominují nad činy. Bohuslav Sobotku za tu dobu prosadil v kabinetu podstatnou část sociálně demokratických slibů. Zvyšují se důchody, zvyšuje se minimální mzda, snižuje se DPH na léky, chystá se porodné na druhé a třetí dítě, zvyšují se daňové slevy ne děti (to byla samozřejmě i priorita lidovců). Skončily poplatky za pobyt v nemocnici. Ruší se druhý důchodový pilíř prosazený Nečasovou vládou. To všechno samozřejmě zvedá výdaje státního rozpočtu o miliardy.

Protestní hnutí ANO Andreje Babiše zatím nic hmatatelného neprosadilo. Ono je také těžké něco konkrétního prosadit, když postavíte program na tom, jak tady změníte poměry, uděláte pořádek a ukončíte Palermo. Konkrétní výsledky vidíte hůř, než když zvýšíte důchody. Andrej Babiš nejdřív schválí nápady ČSSD. aby se pár týdnů na to od nich začal distancovat na stránkách novin a před televizními kamerami. Obrat vysvětlí tím, že je „politický amatér“. A ještě sklidí pochvalu, jak umí uznat chyby.

Bohuslav Sobotka hodně maká na svých stranických slibech, a podpora jeho strany padá. Andrej Babiš nemaká a mluví, a jeho protestní hnutí už má na ČSSD v průzkumech náskok deset procent.

Za Babišovým slovním siláctvím a Sobotkovou zdrženlivostí a nevýrazností zaniká, že ministr financí ani do žádného přímého střetu se svým premiérem nejde. Teď se to velmi pravděpodobně projeví i v případě elektrárenské společnosti ČEZ. Firmy, jejíž vlivová rozpínavost fakticky přivedla Andreje Babiše do politiky. Epicentrum systému Palermo nebo Martix se nacházelo právě v tady, konkrétně jím byl podle Babiše jeho exšéf Martin Roman. „Všichni mluví o ČEZké republice,“ opakuje Babiš jako kolovrátek, když v roce 2011 míří do politiky.

Dvojkou Martina Romana býval po celou tu dobu jeho přítel Daniel Beneš, kterého si do ČEZ přivedl. Dnešní generální ředitel se v posledních týdnech ve veřejné debatě objevuje hlavně díky vypouštěným odposlechům z kauzy Nagyová. Propírají se jeho telefonáty, údajné nákupy kabelek a vliv na obsazování pozic ve státní správě a policii. Žádné tvrdé důkazy v uniklých odposleších nejsou, Beneš je ale líčen jako klíčová součást Palerma. Andrej Babiš nevynechá jedinou příležitost navézt se do hospodaření ČEZ. Protikorupční policie vyšetřuje několik miliardových obchodů z romanovsko-benešovské doby od nákupu solárních elektráren od firmy Amun.Re, propojené s právníky Iva Rittiga, po transakce s německým dolem Mibrag se skupinou EPH Daniela Křetínského. Ve vztazích s ČEZ najde Andrej Babiš všechny své palermovce.

Přesto podle informací Echo24 zůstane Daniel Beneš i po valné hromadě 27. června, na níž Sobotkova vláda dosadí do dozorčí rady své lidi, generálním ředitelem ČEZ.

Sociálního demokrata s pozastaveným členstvím drží premiér. „Já si myslím, že Daniel Beneš je odborník a zkušený manažer v čele společnosti ČEZ. Nevidím důvod pro nějaké zásahy státu do vedení společnosti ČEZ ,“ řekl Sobotka 4. května v rozhovoru pro Echo24. Teď je podle zdrojů z okolí premiéra i podle výroků samotného ministra financí jasné, že Babiš proti Sobotkovi v ČEZ nepůjde. „Pokud jde o šéfa ČEZ, to si řeší premiér Sobotka,“ řekl Babiš týdeníku Respekt.

Nejde ale jen o respekt k tradici, že o šéfovi ČEZ si rozhoduje premiér, přestože akcionářská práva státu ve firmě formálně vykonává ministr financí. Ke všem svým akcionářům vždy velmi loajální Daniel Beneš, dělá všechno proto, aby s ním Babiš dál počítal. Předvedl mu, jak důkladně firmu „deromanizuje“. Zbavil se většiny lidí spojovaných s érou Martina Romana. Ministrovi financí předvádí, jak je v tom důsledný, a že je fakticky „jeho“. Andrej Babiš je nejen obchodník, ale hlavně personalista. Vybírá si lidi, kteří jsou mu nějak zavázáni, vděční nebo jsou na něm závislí.

Daniel Beneš udělal kariéru před jeho příchodem do politiky, takže tady se prvoplánová vděčnost nenabízí. Teď je ale v médiích systematicky společensky kompromitován z uniklých odposlechů. Je zranitelný. Proto si Andrej Babiš myslí, že mu bude ještě o to loajálnější, protože na něj vždycky může vytáhnout jeho palermovské období.

Přežití valné hromady 27. června ale nemusí znamenat jistotu na delší dobu. Babiš si na Beneše dosazuje do dozorčí rady ostrého a motivovaného hlídače. Vlastimil Jiřík býval makléřem Motoinvestu. V roce 2007 radil tehdejšímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi se zpětným odkupem akcií samotným ČEZ. Ten z trhu odkoupil sedm procent akcií. Poté valná hromada rozhodla o snížení základního jmění zrušením těchto akcií. Výsledkem bylo, že stát sice prodal akcie, ale po jejich zrušení měl na firmě větší podíl než před prodejem. A ještě si pomohl ke třiceti miliardám z energetické firmy.

Jiřík očekával, že za své služby dostane místo v ČEZ, Kalousek mu ho ale nedal. Do dozorčí rady ho jmenoval až jeho nástupce z úřednické vládě Jana Fischera Eduard Janota v květnu 2009. Zůstal necelý rok, rezignoval ze zdravotních důvodů ještě před volbami v roce 2010. V té době kulminoval solární boom a dotahovaly se i další velké akvizice. Jiřík moc dobře ví, co se v ČEZ dělo.

Teď se jako nominant Andreje Babiše vrací v roli experta, který bude rychle schopen najít detaily o konání Martina Romana i Daniela Beneše. Jiřík má pověst velmi schopného finančníka se sklonem k fachidiocii, tedy nevidět věci v širším kontextu a společenských souvislotech. Tím může ideálně posloužit všem scénářům zrozeným v hlavě Andreje Babiše. Další osud Daniela Beneše zůstává otevřený.

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit