Ministr Babiš nabídne Řecku 4,2 miliardy korun

Český příspěvek na Řecko

Ministr Babiš nabídne Řecku 4,2 miliardy korunNOVÉ 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Přestože premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci ujišťovali, že „Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku“, není to pravda.

Andrej Babiš odjíždí v úterý na jednání ministrů financí do Bruselu s mandátem vlády souhlasit, pokud se Evropská unie rozhodne využít k překlenovací půjčce pro Řecko fond EFSM. Za něj ručí všechny země Evropské unie, nejen země eurozóny jako u fondu ESM, z nějž by měl být později financován třetí balíček pro Řecko až za 86 miliard eur. „Pokud bude na stole, že EFSM poskytne krátký překlenovací úvěr do chvíle, než se podaří dát dohromady třetí záchranný balíček z ESM, tak jsme ochotni podpořit toto krátkodobé financování,“ řekl pro Echo24.cz státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza, který se účastnil jednání vlády.

Na otázku, jestli si vláda připouští, že o své peníze Česká republika v Řecku přijde, Prouza řekl. „Věříme, že o ty peníze nepřijdeme. Pokud řecký parlament ve středu schválí kroky, které slíbil na summitu premiér Alexis Tsipras, je velká pravděpodobnost, že se schválí třetí záchranný balík.“ Pak peníze dostane fond EFSM, na němž se podílíme zpět od ESM, kde už mají podíl jen země eurozóny.

Kdo dobře čte Babišova slova na tiskové konferenci po zasedání vlády, odhalí v nich, že totéž, co Prouza říká i ministr financí. Jen si dává záležet, aby zamlžil, že Česká republika Aténám dočasně půjčí. „V rámci tohoto mechanismu (EFSM, pozn. red.) jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a Evropská rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl Babiš. O nasazení EFSM musí rozhodnout ministři financí Evropské unie kvalifikovanou většinou.

Čtěte také: Za půjčku Řecku ručit nebudeme, oznámil Sobotka

Babiš byl na vládě proti tomu, aby Česká republika na krátkodobou půjčku z fondu, kde má podíl, kývla. Byl ale přehlasován a pokud na použití tohoto fondu zítra v Bruselu dojde, je zavázána hlasovat pro.

Fond EFSM, kam přispíváme i my, má být na překlenovací úvěr za zhruba 12 miliard eur využit čistě z právních důvodů. Je totiž fakticky jediným, kdo může Aténám dočasně půjčit, než jejich parlament ve dvou tranších 15. a 22. července schválí všechny zásahy od zvýšení daní, přes snížení důchodů a masivní privatizaci, které Tispras slíbil v noci na pondělí z Bruselu.

ESM nemůže poskytnout půjčku z nového programu dřív, než je schválen závazný plán reforem. Mezinárodní měnový fond, který by se měl podílet navzdory původnímu odporu Tsiprase i na třetím záchranném programu, zase nemůže podle svého statusu půjčovat zemi, která mu nesplácí. Atény nejdřív musí z překlenovacího úvěru od EFSM, do nějž i my přispějeme, zaplatit 1,4 miliardy eur, jenž měly být splaceny už do konce července. Teprve pak může MMF poslat nové peníze.

Riziko, že peníze z EFSM nebudou splaceny není úplně malé. Pokud Tsipras své sliby v parlamentu neprosadí a nový program z ESM se neschválí, můžeme o své peníze z překlenovací půjčky v EFSM přijít. Pravděpodobnost, že k této půjčce Evropská unie nakonec sáhne je vysoká. Jiné zdroje se nenabízí.

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky. EFSM byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku.

Čtěte také: ‚Dohoda.‘ Řecké eurodrama je u konce. Prozatím

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články