Ať si Kvitová daní, kde chce, zastali se jí Zeman i Babiš

Občanství zbavena nebude

Ať si Kvitová daní, kde chce, zastali se jí Zeman i BabišNOVÉ
Petra Kvitová s wimbledonskou výhrou Foto: cs.wikipedia
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Tenistka Petra Kvitová, která by podle poslance ČSSD Stanislava Humla měla přijít o české občanství, když se rozhodla trvale žít v monackém daňovém ráji, má náhle dva vlivné přímluvce. Víceméně se jí zastali jak prezident Miloš Zeman, tak ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Petře Kvitové nikdo nemůže zabránit, aby platila nižší daně v Monaku, na druhé straně by bylo v zájmu EU, a ona ten zájem už deklarovala, aby daňové ráje byly omezeny,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro sobotní Právo.

Čtěte také: Měl by stát sebrat Kvitové občanství? Poslanec Huml tvrdí, že ano

Připomněl přitom několik podobných případů, kdy výše odvodů státu vedla k odchodům do daňově vstřícnějších zemí. „Tento případ byl obdobný ve Švédsku, kdy tenista Björn Borg přenesl své daňové působiště jinam. Daně v jiné zemi platil i nejslavnější švédský režisér Ingmar Bergmann. Nikoho ve Švédsku by asi ani nenapadlo rušit jim občanství,“ komentoval Zeman návrh poslance Stanislava Humla.  

Česko by naopak mělo podle Zemana dvojnásobné vítězce Wimbledonu poděkovat za úspěšnou reprezentaci země. Pokud by o to tenistka stála, neváhal by ji přijmout na Hradě.

„Nepozval jsem ji jen proto, že by to vypadalo, že se chci chlubit cizím peřím. Ale kdyby sama projevila zájem, tak bych ji rád přijal,“ dodal prezident.

Babiš: Kvitová v Česku nehraje, daní jinde

Tenistky se zastal i Andrej Babiš, šéf úřadu, který obvykle bojuje proti neochotě platit daně. Ten v odpovědi pro MF DNES připomíná, že výhry z turnajů se zpravidla daní v zemi, která je pořádá.

„Petra Kvitová nehraje a nežije v Česku. Ona jezdí po turnajích po celém světě, kde příjmy daní v zemích turnaje. Dělá pro slávu České republiky víc než všichni, co ji dnes kritizují,“ řekl deníku Babiš, jehož koncern Agrofert je zároveň sponzorem Tenisového klubu Prostějov, kde vyrůstala i Kvitová.

Čtěte také: Česká malost esenbáka Humla

Kvitová zvítězila v letech 2011 a 2014 v ženské dvouhře na tenisovém Wimbledonu. Sama přiznala, že se do Monaka přestěhovala na přelomu loňského října a listopadu právě kvůli daním.

Sdílet:

Hlavní zprávy