NOVÉ

Babiš potápí Stropnického: „Zeman je jasný favorit na prezidenta“

,

Babiš neplánuje vlastního kandidáta

Témata: , , , ,

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš neplánuje navrhnout svého kandidáta do prezidentských voleb, přestože v minulosti už několikrát prohlásil, že by si v pozici uchazeče o úřad prezidenta uměl představit ministra obrany Martina Stropnického či eurokomisařku Věru Jourovou. V rozhovoru pro sobotní Právo Babiš jasně řekl, že on sám nikoho navrhovat nebude. Zeman je podle něj těžko porazitelný kandidát a jasný favorit prezidentské volby.  

„Zatím jsme se nedohodli. Jsou na to různé názory,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda plánuje hnutí postavit proti Zemanovi vlastního kandidáta. Podle šéfa ANO by členové hnutí měli mít možnost někoho navrhnout nebo se vyjádřit k lidem, kteří svoji kandidaturu již ohlásili. „Ať se vyjádří, jestli chtějí za prezidenta Zemana, Horáčka, nebo Drahoše,“ řekl Babiš. 

Za sebe ale odmítá, že by měl v plánu navrhnout vlastního kandidáta, přestože v minulosti několikrát mluvil o tom, že by si mezi uchazeči o Hrad dokázal představit Stropnického či Jourovou. Nyní na přímý dotaz, zda sám navrhne Stropnického, odpověděl rezolutně: „Ne.“

„Nikdy jsem od pana Stropnického neslyšel, že by chtěl kandidovat na prezidenta. Když to zváží a hnutí se tím bude zabývat, tak ho někdo určitě navrhne. Kampaň na Hrad ale za hnutí dělat nebudu,“ vysvětluje Babiš v rozhovoru.

„Zeman je jasný favorit, jiný silný kandidát tu není“

„Hnutí ANO nikdy nechtělo stavět kandidáta na Hrad, nikdy jsme o post prezidenta neusilovali. Nechceme honit tolik zajíců najednou. Pro mě je prioritou vyhrát sněmovní volby,“ dodává Babiš.

Naopak si myslí, že Zeman má velkou šanci uspět v prezidentských volbách. „Zeman je jasný favorit, to je jediný politik, který na náměstí dokáže přilákat tisíce lidí. Žádný jiný tak silný kandidát tady není a upřímně nevidím nikoho, kdo by ho porazil,“ řekl předseda ANO v Právu.

Odmítá tvrzení, že by se snažil současnému prezidentovi zalíbit, aby měl silného spojence na své straně. „Zklamu vás, nemám žádný deal s panem prezidentem,“ dodal Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Lednové plány vypadaly jinak

Už v lednu se mluvilo o tom, že by hnutí nasadilo do prezidentských voleb vlastního kandidáta. „Nemyslím, že jako hnutí bychom se měli řídit tím, jestli do toho pan prezident půjde nebo nepůjde,“ okomentoval tehdy možnost Martin Stropnický. Pro ANO, které ve volebních průzkumech získává pravidelně mezi 20 a 30 procenty voličských preferencí, prý není možné, aby do prezidentské volby nikoho nenominovalo.

Svého kandidáta hnutí mělo podle Stropnického zveřejnit dříve než v půlce roku 2017. V ideálním případě by si každá krajská organizace hnutí ANO měla nominovat vlastního kandidáta. Z tohoto balíku osobností by se později vybral právě konečný prezidentský kandidát. Tehdy předseda hnutí Andrej Babiš serveru iDnes řekl, že názor Stropnického sdílí. Také dodal, že by si v pozici uchazeče o úřad prezidenta uměl představit právě Stropnického. Jmenoval ovšem i eurokomisařku Věru Jourovou.

Čtěte také: Kampaň nepovedu, do debat chodit nebudu, oznámil Zeman

Z nového čísla Největší bestie je stát. Anarchokapitalisté horují pro svobodu bez hranic

Echo týdne: USS Carl Vinson u korejských břehů ● Téma: Všechnu moc Erdoganovi ● Komentář: Problém liberálů? Dezorientace ● Rozhovor s Danielem Prokopem: Kvůli rozpadu ideologií hrají roli osobnosti ● Událost: Když Jihlava soudí youtubera ● Salon: Zásahy do soukromí nás před zločinci neochrání ● Média: Levicoví byznysmeni a pravicoví baviči ● Historie: A kde je naše Jedwabne? ● Rozhovor s Biancou Bellovou: Kreativní sako od bulharské královny ● Umění a kritika: Když jsou zdvořilí, vem nohy na ramena ● Recenze: Světelné tvary a jiné bytosti ● Kulturní tipy ● Seriál Velcí Češi: Lvice v kleci ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Miloš Zemans vs. Jiří Drahoš ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Technologická ghetta teroristů Politici a soudy tlačí, aby firmy jako Facebook a Apple otevřely soukromí jejich klientů
Jurij Gagarin: usměvavý sovětský kovboj Komunistický hrdina, který měl přece jenom něco do sebe, je vzpomínkou na časy, kdy lidstvo vzhlíželo ke hvězdám

Přejít na diskusi