Čína staví obří klonovací továrnu. Na maso i cirkus

Až jeden milion klonů ročně

Čína staví obří klonovací továrnu. Na maso i cirkusNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čína se stává klonovou velmocí. Poté, co čínští vědci nedávno naklonovali 30 lidských embryí, postaví již druhé obří centrum na klonování užitkových zvířat. Zatímco například v EU je klonování zvířat za účelem konzumace zakázáno, nová čínská továrna má vyprodukovat bezprecedentních 100 000, až 1 milion embryí skotu ročně právě k potravinářským účelům. Továrna má v plánu klonovat i řadu dalších zvířat včetně cvičených psů nebo závodních koní. Její tvůrci také věří, že by mohla přispět k záchraně ohrožených druhů zvířat.

Centrum je společným podnikem čínské biotechnologické firmy BoyaLife a jihokorejské výzkumné společnosti Sooam Biotech. Fungovat by mělo začít přibližně v polovině příštího roku.

Zakladatel jihokorejské společnosti Sooam Biotech Hwang Woo-suk je sice průkopník v oblasti klonování zvířat, ale v roce 2009 byl odsouzen ze zpronevěry prostředků na výzkum a nelegálního nákupu lidských vajíček pro jeho výzkum.

Výkonný ředitel čínské firmy BoyaLife se ale současného projektu nebojí a naopak má za to, že zvýší kvalitu hovězího masa a pomůže pokrýt poptávku na trhu. „Můžu vám říct, že klonované hovězí maso je nejchutnější hovězí, co jsem kdy měl,“ řekl na tiskové konferenci.

O jedinečnosti tak velkého projektu v oblasti klonování je Su Siao-čchun podle prohlášení pro britský deník Guardian přesvědčen. „Jdeme po cestě, po které ještě nikdo nešel. Budujeme něco, co tu nikdy v minulosti neexistovalo,“ řekl výkonný ředitel BoyaLife.

Rozsah nového projektu, pravda, nebude mít obdoby. Komplex v přístavním městě Tchien-ťin nedaleko Pekingu má mít 14 000 metrů čtverečných a jeho výstavba a vybavení bude stát desítky milionů dolarů. Produkce ať už spodních sto tisíc, nebo vrchního jednoho milionu embryí skotu ročně je ohromující.

V porovnání daleko menší centrum na klonovaná zvířata v Číně už funguje v jižní provincii Šen-čen. V bývalém podniku na výrobu bot klonují výhradně prasata pro vědecké účely a testování léčiv. Za rok jich vyprodukují asi 500.

Klonování užitkových zvířat se provozuje i v některých dalších zemích světa, i když v nesrovnatelně menším měřítku. Například ve Spojených státech bylo v roce 2008 rozhodnuto, že prodej masných a mléčných výrobků z klonovaných zvířat je legální a tyto výrobky jsou nezávadné, ale většina klonovaných užitkových zvířat je v USA používána jako chovná pro zvýšení kvality stáda a nikoli ke konzumaci.

Lidské klony?

Čína je země bez zábran, a tak už začíná koketovat i s klonováním lidí. Britský deník Daily Mail přinesl informaci, že čínští vědci vytvořili nejméně 30 klonovaných lidských embryí. Vědci tvrdí, že je použijí jako zdroj buněk pro lékařská ošetření.

Přesto zpráva vzbudila mezi vědci ve světě obavy, aby Číňané nevytvořili klonované lidské dítě. Na světě je ale více vědeckých týmů, které tvrdí, že pracují na implantaci klonovaného embrya do ženy, a to navzdory rozšířenému odporu ke klonování lidí.

Čtěte také: Jurský park v reálu? Vědci stvořili ‚dinokuře‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články