TÝDENÍK ECHO: Pražáci bohatnou, zbytek země chudne

TÝDENÍK ECHO

TÝDENÍK ECHO: Pražáci bohatnou, zbytek země chudneNOVÉ 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Statistický úřad Eurostat přinesl nové vydání žebříčku nejbohatších a nejchudších regionů Evropské unie. Pro nás z něj vycházejí dvě zajímavé zprávy, které do značné míry zpochybňují naše intuitivní pozorování a předsudky o bohatství, chudobě a rovnostářství.

Zaprvé: náš nejvíce prosperující region se dostal do první desítky. Před města ze zemí celkově daleko bohatších. Zadruhé: rozdíl mezi nejbohatším místem a těmi ostatními je druhý největší v celé Evropské unii. Větší než ve Velké Británii s tradiční dominancí Londýna nad celým zbytkem království. To je v zemi, která je jinak nejvíc rovnostářská z celé Evropy, zajímavý paradox.

První bere všechno

Praha je v bohatství na obyvatele, vyjádřeném v HDP na hlavu v paritě kupní síly, na devátém místem celé Evropské unie. Žebříčku s velkým náskokem vévodí vnitřní Londýn, kde HDP na obyvatele dosahuje 325 procent průměru evropské osmadvacítky. Dvojkou je Lucemburk s 258 procenty, následuje Brusel s 207 procenty. Pak německý Hamburk (195) a nizozemský Groningen (187). Šestkou je Bratislava (184). Za ní skončil švédský Stockholm (179), Paříž (175) a hned potom Praha se 173 procenty. Za sebou nechala Mnichov (172), severovýchodní Skotsko (166) i Vídeň se 159 procenty.

To, že se do první desítky dostanou hned dvě metropole ze zemí střední Evropy a nechají za sebou velká města tak bohatých zemí, jako je třeba Dánsko a Finsko, je překvapivé. Souvisí to s tím, kam se v jednotlivých zemích stahuje obchod a finance. Právě obchodní metropole jsou tradičně nejbohatšími místy. Eurostat upozorňuje, že po krizi roku 2008 se rozdíly ještě zvětšily. Na periferie ve většině zemí – jak těch, co prosperovaly, tak těch, které spadly jako my do recese – měla těžká doba horší dopad než na metropole.

Tato čísla o bohatství odrážejí skutečný ekonomický výkon jednotlivých regionů. Nejsou ovlivněna přerozdělováním, které je mezi bohatými a chudými oblastmi všude v Evropě značné. Rozdíly v příjmech mezi Pražany a obyvateli chudších regionů jsou proto mnohem menší. To stejné však platí ve všech ostatních zemích. Platy v Londýně nejsou v průměru násobně vyšší než v ostatních britských regionech. Ty rozdíly se totiž právě přes daně a přerozdělování značně zmenšují.

Proč je Praha bohatší než Vídeň a Berlín?  Rozsáhlou analýzu najdete v novém čísle Týdeníku Echo.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz