Sonda se probudila po devíti letech. Teď bude zkoumat Pluto

Sonda se probudila po devíti letech. Teď bude zkoumat Pluto
Složený snímek povrchu Pluta. Foto: Wikipedie
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po devíti letech a cestě dlouhé 4,8 miliardy kilometrů se probudila z hibernace americká sonda New Horizons, která má za úkol prozkoumat ledovou trpasličí planetu Pluto. Jak oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), sonda byla nastavena tak, aby se probudila ze spánku ve 21:00 SEČ. Potvrzení, že se tomu tak stalo, dorazilo na planetu Zemi kvůli velké vzdálenosti až o šest a půl hodiny později.

Sonda New Horizons je nyní v aktivním módu, potvrdili experti z NASA. Nachází se ve vzdálenosti více než 260 milionů kilometrů od Pluta a je tak vzdálená, že rádiové signály pohybující se rychlostí světla doputují na Zemi až za čtyři hodiny a 26 minut.

Samotné vědecké zkoumání Pluta a jeho měsíců by mělo začít 15. ledna příštího roku a sonda New Horizons by pak měla poslat na Zemi první snímky Plutova systému. Vůbec nejblíže by se měla sonda k planetě dostat až v červenci.

Pluto bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní je řazeno mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna. Tato oblast patří mezi nejméně prozkoumané oblasti sluneční soustavy.

Pluto, které objevil 18. února 1930 Američan Clyde Tombaugh, bylo vždy považováno za velkou záhadu. Od Slunce, které oběhne za 247,7 roku, je Pluto vzdáleno průměrně 5,869 miliardy kilometrů. Díky velké výstřednosti dráhy je někdy blíže Slunci než Neptun. Planeta se skládá především z ledu a skal, její řídkou atmosféru tvoří hlavně dusík a metan. Teplota při povrchu je -230 stupňů Celsia.

Detailní průzkum Pluta byl vždy kvůli jeho velké vzdálenosti od Země mimořádně obtížný. Mnoho z jeho charakteristik budou proto moci astronomové upřesnit, až příští rok dostanou první informace ze sondy New Horizons.

Čtěte také: Orion vykonal úspěšně test. Odstartoval i dopadl bez problémů

Sdílet:

Hlavní zprávy