Vodičkův svaz bojovníků zkontroluje NKÚ. Žádají to poslanci

Český svaz bojovníků za svobodu

Vodičkův svaz bojovníků zkontroluje NKÚ. Žádají to poslanciNOVÉ
Předseda svazu Jaroslav Vodička. Foto: FOTO: Ministerstvo obrany
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Kritizovaný Český svaz bojovníků za svobodu, který vede Jaroslav Vodička, s největší pravděpodobností zkontroluje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Před Vánoci o to požádal kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Svaz byl přitom v posledních měsících v hledáčků médií kvůli nedemokratickým praktikám a vyloučení členů, kteří předsedu Vodičku kritizovali mimo jiné právě kvůli nakládání s financemi.

„Kontrolní výbor sněmovny za účasti prezidenta Miloslava Kaly přijal na můj návrh usnesení, kterým dal NKÚ podnět k provedení kontroly u ČSBS s nakládáním se státními prostředky,“ uvedl pro server Echo24.cz poslanec Václav Votava (ČSSD). Ten žádost o kontrolu avizoval již dříve. Kvůli kritice svazu se totiž hovořilo o tom, že by ČSBS mohl přijít o státní dotace. Ta přitom pro příští rok činí 6,3 milionu korun z resortu financí.

Předseda svazu Vodička byl totiž kritizován kvůli nehospodárnosti. O té hovořil například dnes již bývalý člen svazu, válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, který svaz na protest proti jeho chování opustil. Vodičkovi například vyčítal, že používal vůz značky Škoda Superb s řidičem i pro soukromé účely a že celkově utrácel hodně peněz. Podobná kritika zněla i z úst dnes již bývalé předsedkyně zrušené kladenské buňky Gabriely Havlůjové. Ta upozorňovala třeba na špatné využívání sponzorských příspěvků a jako příklad uváděla reprezentační ples v TOP hotelu Praha. Havlůjovou nechal Vodička kvůli kritice ze svazu vyloučit.

Sám Vodička přitom už před několika týdny vyzval NKÚ, aby ve svazu provedl kontrolu. Úřad ale nezahajuje kontroly na základě žádosti jednotlivců, proto byla Vodičkova žádost bezpředmětná. Žádost o kontrolu musí přijít od orgánu parlamentu, aby se jí začal úřad zabývat, a to se nyní stalo, jak serveru Echo24.cz potvrdila Olga Málková z NKÚ.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. kvalifikovaný podnět, bude o jeho zařazení do plánu kontrolní činnosti hlasovat kolegium NKÚ. Prezident NKÚ pan Miloslav Kala se už dříve vyjádřil v tom smyslu, že kolegium se podnětem samozřejmě bude zabývat a pokusí se poslanecké sněmovně vyjít vstříc,“ dodala Málková.

Odhalí kontrola pochybení?

K takové kontrole je nicméně skeptická například právě Havlůjová, podle níž kritika nemířila na špatné hospodaření, ale na nehospodárnost. „My, co jsme pana předsedu Vodičku kritizovali, jsme upozorňovali na nehospodárnost a plýtvání penězi. Taková kontrola by se jistě zabývala účetnictvím, které, věřím, má svaz v pořádku, ale těžko by mohla posuzovat, zda byly peníze využity smysluplně,“ uvedla už dříve pro server Echo24.cz Havlůjová.

Kontrolu ale nelze očekávat v nejbližších dnech a s největších pravděpodobností bude svaz kontrolován v rámci jiné kontroly. „Vzhledem k nízké částce, které by se naše kontrola s ohledem na zákonem danou působnost NKÚ mohla týkat, se zdá pravděpodobnější, že kontrola ČSBS bude ‚přidružena‘ k jiné kontrole, která bude prověřovat dotační programy dotčených ministerstev,“ dodala Málková.

Na samostatnou kontrolu je podle ní totiž objem kontrolovatelných prostředků příliš malý. Standardně se kontroly úřadu týkají prostředků v řádu stovek milionů až stovek miliard korun. „Kolegium NKÚ se sejde v lednu, zda bude tento bod zařazen na program jeho lednového jednání, zatím nebylo rozhodnuto. Kolegium může hlasováním rozhodnout i o tom, že podnětu nevyhoví. Jedná se o aktuálně čtrnáctičlenný sbor, který rozhoduje hlasováním a jehož rozhodnutí tím pádem nelze předjímat,“ vysvětlila Málková.

Svaz získává finance na provoz z členských příspěvků, z pronájmů či prodeje vlastního majetku, sponzorských darů, ale také ze státních peněz. V loňském roce dostal svaz na dotacích ze státní kasy 9 284 164 korun. Největší podíl z částky tvoří příspěvek od ministerstva financí ve výši 8 milionů. Celkem 200 tisíc poskytlo svazu ministerstvo obrany. Významnou částku dal Jihomoravský kraj, který svazu přispěl 300 tisíci. Na činnost přispělo třeba ministerstvo kultury a další kraje nebo samotná města.

Vodička navíc čelí kritice za zamlčování komunistické minulosti. Jeho jméno figuruje ve složkách Veřejné bezpečnosti, kde je veden jako tajný agent s krycím jménem JOSEF, jak už dříve zjistil deník Echo24.cz. Předseda svazu navíc zatajil, že v polovině 80. let znovu vstoupil do KSČ. Na webu svazu, kde si lidé můžou přečíst oficiální životopis Vodičky, je sice uvedeno, že byl členem KSČ, ale pouze jednou. Prezentuje se zde jako podporovatel Alexandra Dubčeka a Pražského jara, který byl ze strany vyhozen po prověrkách v roce 1970, jakožto oběť srpnové okupace.

Čtěte také: Kontroverzní Vodička dostane od Babiše 6 milionů. Stropnický váhá

Další problém bojovníků za svobodu. Předseda Vodička má exekuce a dluhy

Čistka ve svazu bojovníků. Konfident Vodička vyhazuje oponenty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články