Němci chtějí méně pracovat

Názory
Sdílet:

Německo se vrací proti proudu času. Zatímco všechny vlády ve vyspělých zemí se odhodlávají k nepopulárnímu zvyšování věku odchodu do důchodu, velká koalice Angely Merkelové se rozhodla lidem důchod prodloužit. Dnes se oficiálně odchází do penze v 65 letech. Od příštího roku už by to pro ty, kdo si během kariéry odpracovali alespoň pětačtyřicet let, mělo být 63 let. Je to cena, kterou kancléřčina CDU platí za koalici se sociálními demokraty.

Manévr s penzemi je pozoruhodný hned z několika důvodů. Angela Merkelová vládne s SPD ve velké koalici už podruhé. Právě její první velká koalice rozhodla, že od roku 2012 se bude postupně zvyšovat věk odchodu do penze.

V roce 2031 už měli Němci odcházet do penze v 67 letech. Tehdejší ministryně práce za křesťanské demokraty Ursula von der Leyen  (dnes ministryně obrany) tenkrát s thatcherovskou razancí prohlašovala, že k oddálení důchodu na 67 let nevidí žádnou alternativu. Vysvětlovala, jak důchodců stále přibývá a těch, kdo na jejich penze vydělávají, je a bude stále méně. „Jedinou alternativou, kterou by se taková nerovnováha dala kompenzovat, je snížení penzí nebo výrazné navýšení odvodů na důchodové pojištění,“ prohlašovala ministryně a dodala, že ani jedno nepovažuje za rozumné.

Za těch pár let se německá společnost nezměnila. Má stále jednu z nejhorších demografických vyhlídek na světě, protože Němci se dožívají relativně vysokého věku a mají velmi málo dětí. Každá třetí žena je tam bezdětná. Některá německá města dnes připomínají velké domovy důchodců.

Příklady táhnou

Německo také za první velké koalice v letech 2005 až 2009 tlačilo na zvyšování věku odchodu v celé Evropské unii. I Česká republika pravidelně dostávala z Bruselu obsílky, jak má přitlačit. Oddalování důchodů bylo podmínkou pro pomoc Řecku nebo Itálii.

Právě na demoralizaci jižní Evropy se dnes odvolává německý eurokomisař Günther Oettinger z CDU, který se pasoval do role hlavního kritika vládního plánu. Němci podle něj dělají úplný opak toho, co potřebují. „Musíme se začít bavit o posunutí odchodu do penze až na 70 let,“ řekl komisař deníku Die Welt.

Levice, která snížení penzí protlačila, mu odpovídá, že Evropská komise nemá do důchodů co mluvit. Od přesvědčených eurofederalistů, kteří tak rádi přes směrnice diktují německé představy o životě ostatním, to zní velmi přesvědčivě.

Němci chodí už dnes na evropské poměry do penze brzy a žijí déle než jiní Evropané. Muž v Německu má naději, že se dožije 78,6 roku. U nás jen 75 let. Pro srovnání: Nečasova vláda prosadila prodlužování důchodového věku až za 67 let. A s rostoucí délkou života má stoupat ještě výš. Ve zmíněných 67 letech půjdou do penze lidé narození v roce 1977.

Němci se bohužel zároveň díky svému životnímu stylu dožívají nejnižšího věku ve zdraví. Za něj se považuje stav, kdy vás neomezují žádné vážnější choroby a subjektivně se zdraví cítíte. Až na dvě výjimky potvrzující pravidlo (Švédsko a Portugalsko) je na tom prosperující sever eurozóny podstatně hůř než krizí stižený jih. S přehledem nejvyššího věku se ve zdraví dožijí Řekové (66,4), Španělé (65,3), Italové (63,4), Francouzi (62,7). Na druhém konci jsou Finové (57,7), Němci (57,9), Rakušané (59,8).

Přestože mají Řekové a Němci stejnou šanci, že se dožijí 78 let, prvně jmenovaní stráví v plné kondici o 8,5 roku déle. V kvalitě medicíny to jistě nebude. Rozhoduje sádlo a olivový olej? Nebo pivo a panáky proti vínu? Nebo spíš pohoda, ležérnost a nižší produktivita proti úzkostlivé pečlivosti a stresujícímu tlaku na výkon? My se s naší severní kulturou piva a sádla dožíváme ve zdraví skoro jižních 62,2 let. Němci mají nejspíš dojem, že je krize eurozóny posílila a můžou jižansky polevit.

Kolika let se dožívají v Evropě muži

Jak dlouho se muži cítí zdraví

Kolika let se dožívají v Evropě ženy

Jak dlouho se ženy cítí zdravé

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz