Je suis handicapé. Zeman opět rozpoutal bouři
Výrok o postižených
Prezident republiky Miloš Zeman se zase zapomněl a tentokrát mluvil o tom, jak moc je nešťastné slučování handicapovaných a nehandicapovaných dětí. Jeho výrok odsoudili odborníci, politici, ombudsmanka i sami postižení. Na sociálních sítích spontánně vypráví své příběhy a zkušenosti se začleňováním handicapovaných dětí do běžné výuky.
„Anebo takhle: JE SUIS HANDICAPÉ,“ napsal ve středu v noci na svůj facebookový profil skladatel Michal Horáček. Narážel přitom na poslední z výroků prezidenta Zemana, který se zamýšlel nad prospěšností inkluze handicapovaných dětí. Jak prezident prohlásil, je proti inkluzi, protože z ní jsou nešťastné děti zdravé, i handicapované.
Horáček pozměněním hesla Je suis Charlie, používaného po teroristickém útoku na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, chtěl vyjádřit solidaritu s postiženými. A strhl lavinu.
Čtěte také: Další Zemanův skandál. Poslanci se bouří, Chládek chce jít na Hrad
Ve čtvrtek na Facebooku vznikla komunita Je suis handicapé – Ne prezidentskému vylučování dětí. Hlásí se do ní desítky lidí, skupina v příštích dnech plánuje solidární demonstraci na Pražském hradě proti segregaci postižených dětí. A lidé už začínají přidávat vlastní příběhy.
„Sama jsem hendikepovaný člověk, mám pohybové postižení již od narození. S Vaším výrokem, že by se hendikepovaní studenti neměli učit se zdravými studenty, zásadně nesouhlasím. Celý život studuji na běžných školách se zdravými studenty. Nikdy jsem s nimi neměla žádný problém. Na základní a střední škole jsem měla asistentku, která mi pomáhala se zápisky nebo s převezením do jiné učebny. Spolužáci na mě reagovali vždy normálně a brali mě jako rovnocenného partnera ve třídě. Snažím se vést prakticky normální běžný život, jako každý občan v republice,“ píše Zemanovi v otevřeném dopise třeba Tereza Laubeová.
Horáček: „'Postižené děti se nemají učit se zdravými.' Takže dnes je to lekce ze speciální pedagogiky. Krátce předtím z genetiky, oba výroky z nejčernějších, nejodpornějších myšlenkových fondů.“
Ta v současné době studuje vysokou školu v Praze. Chápe, že například začlenění mentálně postižených dětí je těžší, ale i tyto situace jdou řešit. „Když nejde o úplně nejtěžší případ postižení („ležák“), kdy člověk jen leží a moc o světě neví, ústav bych nevolila. Samozřejmě, že některým postiženým je dobře mezi svými. To nepopírám, ale je hodně těch, kteří se chtějí i přes své postižení zapojit do běžného života,“ je přesvědčená Tereza, která dodává: „Kdybych byla na Vašem místě, určitě bych tohle neřekla nahlas. Já osobně to považuji za diskriminaci. Myslím si, že by si nejvyšší představitel státu neměl podobné výroky dovolit. Možná byste se měl nad některými svými slovy zamyslet, zda nemohou zranit lidi kolem Vás. Být na Vašem místě, vyzkouším si, jaké to je být na vozíku nebo třeba slepý, a teprve poté vyjdu s prohlášením na veřejnost.“
Prezident Miloš Zeman se nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených. Vyslovil se pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Na svém facebookovém profilu to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. " Pan prezident se vyslovil pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Rozhodně se tedy nechtěl negativně dotknout tělesně postižených, jak mu je podsouváno. Poukázal na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází," uvedl Ovčáček. Poznamenal, že prezident svým výrokem přispěl legitimním názorem do debaty o velmi důležitém tématu inkluze v českém školství.
Ke kontroverznímu výroku se blíže vyjádřil i Horáček. A rozhodně si nebral servítky. „'Postižené děti se nemají učit se zdravými.' Takže dnes je to lekce ze speciální pedagogiky. Krátce předtím z genetiky, oba výroky z nejčernějších, nejodpornějších myšlenkových fondů,“ napsal například.
Svůj názor přidal také rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, s nímž je Zeman ve sporu od doby, kdy ho rektor nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací. Zeman to následně označil za urážku hlavy státu a přestal Beka zvát na předávání státních vyznamenání 28. října.
„Asi bych váhal, zda bych právě já byl dobrý Charlie. Ale po nedávných výrocích prezidenta bych se neváhal připojit ke kampani ‚Jsem handicapovaný‘, kdyby nějaká byla. Na Masarykově univerzitě se léta snažíme o to, aby fyzický či sociální handicap nebyl překážkou ve vzdělání těm, kteří pro něj mají intelektuální předpoklady. Zejména v případě studentů s fyzickým handicapem jsme získali řadu zkušeností,“ uvedl Bek.
Podle něj samozřejmě nejde o snadnou práci, ale skupina kolegů, kteří se inkluzí ve vzdělávání zabývají profesionálně, už připravila pro univerzitu nový koncept, který bude představen začátkem února: „Bez primitivního zjednodušování i falešného optimismu. Ale doufám, že se na univerzitě cítí spolu studenti s handicapem i bez něj spokojeně.“
Zemana odsoudili odborníci, politici, ombudsmanka i sami postižení. Třeba Národní rada osob se zdravotním postižením uvedla, že prezident zřejmě nemá dostatek informací. Ve studijním roce 2013/2014 studovalo v mateřských, základních a středních školách celkem přes milion šest set tisíc žáků, z čehož téměř sto čtyři tisíc bylo se zdravotním postižením: „Integrovalo se do běžného školství 53 861 žáků a studentů. To je více než polovina.“
A posledního výroku českého prezidenta už si všimli i v zahraničí. Řeší ho minimálně naši sousedé na Slovensku. Marek Chorvatovič z nového Denníku N píše, že Zeman klesl na úroveň tamního nacionalistického politika Mariana Kotleby, který by lidi s postižením viděl nejraději izolované.
Česko zúfalo potrebuje nájsť človeka, ktorý Zemana presvedčí, aby občas mlčal http://t.co/mFeBLvXqta pic.twitter.com/EeNKZvEm7F
— Denník N (@dennikN)
15. Leden 2015