Bouře kolem stáží pro lékaře zabrala. Ale mají vyhráno?
Vzdělávání lékařů
Poslanci ze zdravotnického výboru smetli ze stolu povinnou praxi praktických lékařů v nemocnicích. Počítal s ní pozměňovací návrh poslance za ANO Davida Kasala, který podpořilo i ministerstvo zdravotnictví. Odhlasovali naopak návrh na sloučení dvou pediatrických oborů, proti čemuž dlouhodobě vystupují dětští lékaři. Ve sněmovně se ohledně toho očekávají bouřlivé debaty. Poslanci se budou novelou zákona o vzdělávání lékařů zabývat ve druhém čtení příští týden.
„Návrh na povinnou praxi v nemocnicích byl velmi dobrý nápad. Nebyl ale akceptovatelný, protože k němu nebyl prováděcí předpis. Nikdo tak nevěděl, co to bude znamenat. Navíc v návrhu stálo, že o stáži bude rozhodovat kraj. Ten potom třeba může nařídit, že lékař bude v rámci dalšího vzdělávání sloužit noční službu. Celoživotní vzdělání by bylo, kdyby se třeba řeklo, že lékař musí ročně absolvovat určitý počet stáží a přednášek,“ řekl deníku Echo24.cz poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).
Ačkoli to chtěl autor návrhu David Kasal spolu s ministerstvem řešit tím, že by se prováděcí vyhláška vytvořila dodatečně, poslanci z výboru to odmítli. „Návrh jsme vůbec nepustili k hlasování. Chtěli odložit účinnost zákona a mezitím připravit prováděcí pokyny. Aby se dělali dodatečně, zas tak důvěřiví nejsme,“ doplnil poslanec Svoboda.
Proti návrhu na zavedení povinných stáží v nemocnicích se bouřili hlavně ambulantní lékaři, Česká lékařská komora i část poslanců. Obávali se, že by během praxe přišli o peníze i pacienty. Pokud by totiž za sebe nesehnali náhradu, museli by nejspíš ordinace zavřít. Z návrhu také nebylo jasné, jak často a za jakých finančních podmínek by na praxi docházeli.
Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka mohli praktici do nemocnic docházet třeba jen na dvě odpoledne v měsíci. Poslanec David Kasal za záměrem propojování ambulantní a lůžkové péče i nadále stojí. „Jde o součást celoživotního vzdělání v západní Evropě. Byl to nápad, na kterém jsme se s ministerstvem shodli. Netušili jsme, že bude mít takto odpudivý ohlas,“ uvedl deníku Echo24.cz Kasal.
Po kritice kolegů ale návrh na povinné stáže poslanec zatím stáhl. „Jsme si vědomi důležitosti novely pro mladé lékaře a paradoxně se nemluvilo o ničem jiném, proto jsme ustoupili a pro tuto chvíli sporný paragraf stáhli,“ dodal Kasal z ANO, který je zároveň zpravodajem zákona.
Bouře nad sloučením pediatrie
Bouřlivá diskuze se na plénu sněmovny očekává ohledně sloučení oborů ambulantní a lůžkové pediatrie, které u poslanců zdravotnického výboru prošlo jen o několik hlasů. „Ano, diskuze určitě bude. I já budu předkládat pozměňovací návrh, aby ke sloučení nedošlo,“ komentoval Bohuslav Svoboda z ODS.
Dva specializační obory – Praktické lékařství pro děti a dorost a Dětské lékařství – by se měly sloučit v jeden čtyřletý obor s jednoduchým názvem Pediatrie. Některým medikům se tak zkrátí délka studia i praxe. Podle resortu Svatopluka Němečka (ČSSD) to pomůže k tomu, aby se mladí lékaři zapojili dříve do zdravotnického systému.
Proti tomu však vystupují dlouhodobě praktičtí lékaři pro děti a dorost. Podle nich se nepodařilo najít odpovídající kompromis. Dětským praktikům by se totiž měla naopak délka studia prodloužit a zkrátit se jim potřebná praxe. „V praxi to povede ke snížení kvalifikace dětských lékařů a ke snížení jejich počtu, přitom v terénu je jich už tak málo. To pak skutečně hrozí, že rodiče s dětmi budou muset chodit k dospělému praktikovi,“ řekla již dříve deníku Echo24.cz předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Kritika se v souvislosti s novelou zákona o vzdělávání lékařů objevila i kvůli záměru zavést povinnost pro tzv. rezidenty, kteří by se museli po atestaci upsat na dalších pět let v jedné z tuzemských nemocnic. Pokud by tak neučinili, museli by uhradit peníze, které stát investoval do jejich studia. Požadavek prý vyplynul z diskuze expertní skupiny ministerstva, nakonec se ale neprosadil.
Zdravotnický výbor nakonec podpořil komplexní pozměňovací návrh k vládní návrhu zákona. Týká se například snížení počtu oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě. Podle úpravy doporučené výborem by jich mělo být 43 místo nynějších 96. Předloha by měla systém vzdělávání lékařů stabilizovat a zkvalitnit. Sněmovna se jí bude zabývat zkraje příštího týdne
Podle kritiků chce ministerstvo zdravotnictví normou řešit především nedostatek lékařů, podle resortu to ale prý není s jejich množstvím v nemocnicích natolik kritické. „Máme samozřejmě v republice lokality, kde se dlouhodobě nedaří získávat ambulantní lékaře, ale celkové počty lékařů jsou v této chvíli dostatečné. Horší situace je u zdravotních sester, kde skutečně k odchodům do jiných profesí a do zahraničí dochází,“ komentoval ministr Svatopluk Němeček. Resort proto navrhuje zmírnění požadavků na vzdělání zdravotních sester a plánuje každoročně navyšovat platy o deset procent.