Životní úroveň ČR mírně stoupne. Z Visegrádu na tom budeme nejlíp

,

ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ

Životní úroveň v ČR by měla letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Na ekonomické úrovni bychom měli být lépe než Slovensko, Polsko i Maďarsko.

Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne 75 procent, loni to bylo 73 procent. Vyplývá to z odhadů v aktuální makroekonomické prognóze ministerstva financí. Životní úroveň u nás by tedy letos měla mírně stoupnout ve srovnání s dalšími zeměmi eurozóny.

„Díky silnému hospodářskému růstu se v letech 2000 až 2007 relativní ekonomická úroveň ČR ve srovnání se zeměmi eurozóny zvýšila o 13 procentních bodů. Poté se však kvůli období recesí a jen nevýrazného hospodářského růstu proces konvergence zastavil,“ uvedlo ministerstvo financí. Pro letošní rok počítá s růstem úrovně a příští rok s jeho stagnací na 75 procentech.

Čtěte také: Většina lidí z EU podporuje eurozónu, Češi nikoliv

Česko by na tom mělo být lépe než okolní státy, Řecko nebo Portugalsko. Naopak vyšší ekonomickou úroveň než Česko bude mít letos i příští rok Slovinsko se 76 procenty v porovnání s 12 původními členskými zeměmi eurozóny.

Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 71 procent a příští rok na 72 procent. Nejmladší člen EU, Chorvatsko, by letos mělo dosáhnout na 55 procent průměru eurozóny.

Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Čtěte také: ČNB bude dál oslabovat korunu. Nejméně do roku 2016

Přejít na diskusi