Český plakát s výzvou obletěl svět. A Čína propustila rodiny disidentů
česká stopa v boji za lidská práva?
Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze se nesla v duchu střetů mezi jeho příznivci a odpůrci této návštěvy, kteří do pražských ulic vyrazili s tibetskými vlajkami a plakáty. Aktivista Milan Troppauer vytvořil baner s výzvou k propuštění rodin čínských disidentů Bei Fenga a Chang Pinga. Záběr jeho transparentu se dostal díky fotce Michala Čížka pro AFP až do hongkongského deníku South China Morning Post. Rodina Chang Pinga byla ve čtvrtek propuštěna.
Můžeme hovořit o české stopě v boji za lidská práva v Číně. Fotografie z protestů proti návštěvě čínského prezidenta v Praze, na které český aktivista s hlavou Si Ťin-pchinga drží transparent s výzvou k propuštění příbuzných čínských disidentů v čínštině, obletěla svět a dostala se do řady zahraničních médií. Otiskl jí mimo jiné britský Daily Mail nebo hongkongský list South China Morning Post.
Na propuštění rodin čínských disidentů a spojitost s banerem upozornil Troppauer na Facebooku. „Jeden z mých banerů s nápisem „Propusťte rodiny (blogerů) Bei Fenga a Chang Pinga!“ se dnes dostal až do novin South China Morning Post. :) P.S. Právě jsem dostal informaci, že na základě zveřejnění článku v South China Morning Post, byli dnes členové rodin Bei Fenga a Chang Pinga propuštěni z vazby. A pak že demonstrovat nemá cenu!“ napsal Troppauer.
ÚŽASNÝ PŘÍBĚH... A PAK ŽE DEMONSTROVAT NEMÁ CENUMilan Troppauer: "Jeden z mých banerů s nápisem "Propusťte rodiny...
Zveřejnil(a) Martin Uhlíř dne 30. březen 2016
Nápis na baneru zněl „Propustě rodiny Bei Fenga a Chang Pinga!“, vyzýval tak k propuštění rodin dvou čínských disidentů. Chang Ping žije v Německu a působí jako komentátor listu Deutche Welle. Jeho otec a dva bratři byli zatčení v úterý v souvislosti s anonymní on-line výzvou k rezignaci čínského prezidenta.
Ve čtvrtek tisková agentura AFP informovala, že příbuzní čínského disidenta žijícího v Německu byli propuštěni. AFP to řekl sám Chang Ping, podle kterého je pustili na kauci, a potvrdila to i tamní policie. „Stále existují pod kontrolou a hrozbami policie, stále si kvůli strachu nemohou užívat svobodu projevu,“ napsal Chang Ping v emailu pro AFP.
Čtěte také: Vyvěsil vlajku Tibetu na Petříně. Policisti ho odvedli v poutech
Propuštěni byli také příbuzní dalšího čínského disidenta Wen Jün-čchaoa, který působí v New Yorku jako spisovatel. Jeho otec, matka a bratr byli zadržení, policie je ale neobvinila z žádného kriminálního činu. Stejně jako příbuzné Chang Pinga i je policie pustila.
„Myslím si, že propuštění mé rodiny má souvislost s návštěvou Si Ťin-pchinga v USA,“ řekl Wen Jün-čchaoa. Si Ťin-pchign se bude ve Spojených státech účastnit summitu o jaderné bezpečnosti.