1 Uprchlická krize

Pašeráci lidí už naplánovali novou trasu, přes Itálii. Ceny vzrostou

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Balkánská migrační trasa přestává být pro pašeráky lidí zajímavá od té doby, co Evropská unie a Turecko uzavřely dohodu o vracení běženců. Hledají proto novou cestu, kterou budou převážet migranty přes hranice EU. Ta povede nově namísto řeckých ostrovů přes Itálii. Informoval o tom server německé stanice Deutsche Welle (DW) s odkazem na list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Novou pašeráckou trasu plánují mafie využívat už v prvních dubnových týdnech. Běžence budou vozit z turecké Antalye k italským břehům.

Migranty chtějí přepravovat na malých nákladních lodích nebo rybářských plavidlech. Na jednom plavidle někteří slibují zajistit dopravu zhruba dvěma stovkám lidí a s takovou jednou lodí plánují zhruba dvě cesty za týden.

Nová trasa zároveň výrazně zvýší cenu, která se bude pohybovat v rozmezí 3000 až 5000 eur na osobu. Ta předchozí byla mnohem kratší, protože převaděči dopravovali běžence z Turecka na některý z řeckých ostrovů, tedy řádově desítky kilometrů. DW připomněla, že jenom za letošní rok registrují italské úřady 14 tisíc běženců.

Zpomalit příliv migrantů takzvanou balkánskou trasou má úmluva mezi Evropskou unií a Tureckem. Brusel se s Ankarou dohodl, že všichni neregulérní migranti, kteří připlují od 20. března na řecké ostrovy, budou vraceni zpět do Turecka. Za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka pak bude jiný Syřan legálně přemístěn z Turecka do EU. Dohoda, resp. některé její části, se ale nezamlouvají některým členským zemím. Například český parlament odhlasoval, že nesouhlasí se zavedením bezvízového styku s Tureckem, které je také součástí dohody. Jiné země upozorňují na možnou protiprávnost dohody ohledně vracení běženců.

Čtěte také: Papež František: Nezavírejte hranice migrantům

Syřan za Syřana. Jak EU a Turecko budou měnit uprchlíky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.