Hradní komedie nekončí, Ovčáček hledá Peroutku dál

MARNÉ PÁTRÁNÍ POKRAČUJE

Hradní komedie nekončí, Ovčáček hledá Peroutku dálAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman ve středu při setkání s občany oznámil, že vypíše odměnu ve výši 100 000 korun pro toho, kdo najde pravděpodobně neexistující článek o Ferdinandu Peroutkovi. Hledáním článku byl dosud pověřen prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Ten pro ECHO24.cz uvedl, že v pátrání bude nadále pokračovat, protože podle něj Peroutka v období druhé republiky „prokazatelně selhal“. O stotisícovou odměnu prý ale zájem nemá. 

Když hlava státu oznámila vypsání odměny za nalezení pravděpodobně neexistujícího článku, vyvolalo to diskuze, zda tím nenaznačuje „Ovčáčkovo selhání“. Hradní mluvčí totiž hledáním sporného textu bezúspěšně strávil posledních několik měsíců. Ovčáček tyto diskuze odmítl, když pro ECHO24.cz uvedl, že jeho pátrání rozhodně nekončí: „Budu nadále pokračovat. Už z toho důvodu, že se o období druhé republiky dlouhodobě osobně zajímám.“

To, že bude pokračovat v hledání, prý nijak nesouvisí s vypsanou odměnou. „V tomto případě nejde o peníze. Ta věc mě samotného zajímá, já v tomto plně důvěřuji panu prezidentovi, že ten článek skutečně četl,“ uvedl hradní mluvčí. Jeho „plná důvěra“ v hlavu státu je zřejmě silnější než vyjádření řady literárních historiků, kteří již dříve uvedli, že zmíněný Peroutkův článek pravděpodobně nikdy neexistoval. 

Na dotaz, zda jeho zvýšený zájem o období druhé republiky nějak souvisí s pátráním po údajném Peroutkově textu, odpověděl, že ne –prý se o tuto dobu zajímá „několik posledních let“. Rozhodně to ale není období, které by viděl nějak růžově: „Období druhé republiky je srovnatelné s 50. lety a 70. lety, je to období selhání českých intelektuálních elit.“

Mezi „intelektuálními elitami“, které tehdy sehnaly, se pak podle Ovčáčka nachází i novinář Ferdinand Peroutka, který za druhé světové války strávil několik let v koncentračním táboře. „Je zcela zjevné, že Ferdinand Peroutka prokazatelně selhal v letech 1938–1939,“ uvedl doslova. Toto selhání podle Ovčáčka kromě odborné literatury dokazují i články, jež Peroutka publikoval do časopisu Přítomnost.

Ovčáček tyto články – nebo jejich úryvky – pravidelně zveřejňuje na Facebooku ve snaze podložit svá tvrzení. Například ve čtvrtek ráno zveřejnil úryvek z článku z roku 1936, kde Peroutka naznačuje, že Hitler není šílenec. Objevily se však i názory, že Hrad se tímto postupem snaží odvést pozornost od článku ‚Hitler je gentleman‘ kvůli kterému celá aféra začala. 

K vypsání stotisícové odměny se vyjádřil i 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten – rovněž na svém facebookovém účtu –zveřejnil fotku z období protektorátu, kde okupační úřady nabízely odměnu 10 milionů korun za informace, jež by pomohly k dopadení československých výsadkářů, kteří provedli atentát na Heydricha. Fotku doplnil komentářem, že „tehdejší mocipáni si také mysleli, že Peroutka selhal a poslali ho za to do koncentráku“.

 

Prezident republiky Miloš Zeman vypsal 100.000 Kč odměny pro nálezce neexistujícího článku Ferdinanda Peroutky. Přemýšlí…

Posted by Miroslav Kalousek on  25. červen 2015

 

Nedlouho po zveřejnění příspěvku Miroslava Kalouska Ovčáček na svém profilu zveřejnil ‚odpověď‘ pro bývalého ministra financí: „Oceňuji, že pan poslanec Miroslav Kalousek souhlasí s panem prezidentem a také si vysoce váží Ferdinanda Peroutky. Bylo by ovšem velmi cenné, kdyby pan poslanec Miroslav Kalousek svěřil veřejnosti, zda souhlasí s články Ferdinanda Peroutky „Češi, Němci a židé“, „Dynamický život“, „Ani, ani“, „Naše ústava“, „Povinnost je jasná“ nebo „Ano, vyšetřit!“.“ Zmíněné články patří mezi ty, které Hrad už dříve zveřejnil coby kontroverzní.

Celá aféra kolem údajného Peroutkova selhání a sporného článku s titulkem ‚Hitler je gentleman‘ začala v lednu letošního roku. Prezident Miloš Zeman na konferenci, která se konala u kulatého výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, obvinil někdejší intelektuální elity z morálního selhání a fascinace zrůdnou ideologií nacismu. Kromě Ferdinanda Peroutky takto podle Zemana selhal i britský ministerský předseda Winston Churchill. 

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ,Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: ,Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.‘…. Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením,“ zeptal se tehdy Zeman sám sebe i ostatních přítomných. 

Na prezidenta se za tyto výroky snesla vlna kritiky a Společnost Ferdinanda Peroutky ho vyzvala, aby své tvrzení doložil Peroutkovým textem, nebo se omluvil. Zeman tedy pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby článek vypátral. Čas na to měl původně mít do konce června. V květnu se pak prezident nechal slyšet, že vypíše odměnu z vlastní kapsy pro toho, kdo text objeví. Včera toto rozhodnutí potvrdil. Dodal také, že pokud se má za něco omlouvat, tak prý jedině za to, že se článek nepodařilo najít.

Mezi těmi, kdo žádají prezidentovu omluvu, je i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Ta kvůli tomu v dubnu letošního roku podala žalobu na český stát. 

Čtěte také: Zeman je v koncích. Za neexistující článek nabízí 100 tisíc

Peroutkův článek je na světě. Ale Hitler v něm gentleman není

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články