‚Dárek‘ pro Merkelovou. Schválení dalších miliard pro Řecko

Další pomoc zadlužené zemi

‚Dárek‘ pro Merkelovou. Schválení dalších miliard pro ŘeckoAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Poslanci v Rakousku a v Německu dali dnes zelenou svým vládám, aby dál jednaly o podrobnostech nového tříletého záchranného programu pro zadlužené Řecko. Na finanční pomoci se Atény s eurozónou předběžně dohodly v pondělí. Mezitím dnes ministři zemí všech zemí EU také odsouhlasili přechodný sedmimiliardový záchranný balík pro Řecko.

Souhlas parlamentu potřebují vlády v Berlíně a Vídni k tomu, aby mohly začít řešit detaily týkající se poskytnutí až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) z Evropského stabilizačního mechanismu, které Řecko nutně potřebuje, má-li se vyhnout bankrotu. Jak podotkla světová média, německá kancléřka Angela Merkelová tak mohla mít hned dvojí důvod ke spokojenosti – byť v prvním případě asi ne zrovna k oslavě –, protože dnes slaví 61. narozeniny.

Merkelová: Odmítnutí by znamenalo chaos

Ve Spolkovém sněmu, tedy v dolní komoře německého parlamentu, kancléřka Merkelová v rozpravě před hlasováním varovala, že v případě odmítnutí programu by hrozil chaos. „Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami? Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano,“ řekla kancléřka. „Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod (Řecka) z eura… ale spíš očekávatelný chaos,“ dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele „tvrdá“.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel upozornil, že během komplikovaných jednání v Bruselu nešlo jen o Řecko, ale i o možné rozštěpení eurozóny. „Tento rozkol by Evropu zavedl ještě do mnohem hlubší krize, nejen té finanční,“ prohlásil. „Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat,“ ujišťoval poslance i ministr financí Wolfgang Schäuble.

Pro návrh nakonec zvedlo ruku 439 německých poslanců, proti jich bylo 119 a 40 se hlasování zdrželo. Spolkový sněm má celkem 631 křesel, hlasů bylo odevzdáno 598. Reuters připomněl, že nesouhlas s pomocí byl nyní větší než v případě únorového hlasování o prodloužení druhého záchranného balíku, kdy proti hlasovalo 32 zákonodárců.

‚Dejme Řekům tuhle šanci‘

Také v Rakousku byl podle předpokladů mandát pro vládu hladce schválen. „Je to jen příležitost, nic víc… Dejme jim (Řekům) tuhle šanci,“ řekl o třetím záchranném programu kancléř Werner Faymann. „Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost,“ dodal.

Šéf protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache ale své kolegy nabádal, aby nedávali souhlas s „vyhazováním peněz“ na záchranný program Aténám. „Nejde o žádný záchranný program pro Řecko, ale o program určený bankám a spekulantům“, řekl.

Čtěte více: Z eura je jaderná zbraň. Řecká krize obnažila slabiny eurozóny

Eurozóna v pondělí předběžně souhlasila s dalším záchranným programem pro předlužené Řecko, nyní ale musí projít různými schvalovacími procedurami ve všech zemích platících jednotnou měnou. V některých z nich je pro další jednání potřeba souhlas parlamentu – zelenou takto dali své vládě už ve středu například francouzští poslanci. V jiných stačí souhlasné stanovisko příslušných parlamentních výborů: to v pátek získal například estonský kabinet. V Lotyšsku udělila ministru financí mandát pro další vyjednávání s Řeckem vláda.

V Německu se nečekalo, že by schvalování záchranného programu provázely větší potíže. Konzervativní blok německé kancléřky Angely Merkelové už ve čtvrtečním zkušebním hlasování začátek vyjednávání eurozóny o financích pro Řecko podpořil.

Čtěte také: Jídlo, pití, služby. Řecko začne se zvyšování DPH již v pondělí

Na samostatném jednání zároveň v pátek jednali také ministři financí všech unijních zemí o překlenovací půjčce pro Řecko. Dvacet osm členů EU nakonec rozhodlo, že zadlužené zemi poskytnou úvěr ve výši sedmi miliard eur. Země eurozóny se na půjčce sice shodly už ve čtvrtek, ale o záležitosti bylo nutné diskutovat také se zeměmi, které eurem neplatí – včetně České republiky.

Stranou pomoci Řecku nezůstane patrně ani MMF

Svou podporu ačkoliv podmínečnou v pátek vyjádřila také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardová. Oznámila, že MMF je připraven se podílet na pomoci Řecku, pokud bude program pomoci „kompletní“. Tedy pokud zemi opět postaví na nohy, učiní její dluh udržitelným a umožní, aby Řecko opět mohlo získávat peníze na finančních trzích.

Už ve čtvrtek Evropská centrální banka povolila řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů, což bankovním domům po dvoutýdenní pauze patrně umožní otevřít pro klienty v pondělí. Výběry peněz ale budou dále limitovány na 60 eur za den.

Řecko má v současné chvíli dluhy, které se pohybují okolo 320 miliard eur. V červnu se také stalo první vyspělou zemí, která přestala MMF splácet své dluhy. Země fondu dluží asi dvě miliardy eur.

Čtěte více: Řecko by se stejně mělo vzdát eura, říká německý ministr financí

EU má tak ráda pravidla. Tak proč ručit za Řecko?

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články