NOVÉ

Dostane doživotí? Žena, jež zabíjela na Andělu, jde před soud

SOUD S VRAŽEDKYNÍ

Témata: , , , ,

Začíná soud s třiatřicetiletou Michelle Sudků, která minulý rok v létě ubodala v nákupním centru na pražském Smíchově zákaznici. Psychicky narušené ženě hrozí až doživotní vězení. Podle posledních informací Sudků začala v minulosti s přeměnou pohlaví, hormonální léčba u ní ale vyvolávala agresivitu. Žena se pokoušela vraždit už o dva týdny dříve, když napadla ženu v kavárně na Újezdu. Zasahující policisté ale o útoku psychiatrickou léčebnu neinformovali. I oni teď čelí žalobě.

„V tuto chvíli je to naplánované na dva dny. Určitě se začne přečtením obžaloby, bude následovat výslech obžalované a pak budou na řadě výslechy svědků,“ popsala průběh jednání pro server Echo24 tisková mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

K útoku došlo 21. července v prostorách prodejny Tesco. Sudků si svoji oběť vyhlédla zcela náhodně a zaútočila na ni nožem, který si opatřila přímo v prodejně. Ačkoliv se policie i záchranáři na místo dostali během několika minut, ženě už pomoct nedokázali.

Sudků přitom hrozí až doživotní trest. Třiatřicetiletá žena je totiž kromě vraždy obžalována i z pokusu o vraždu, který se podle spisu uskutečnil o dva týdny dříve v kavárně na Újezdě. Při prvním útoku, který se odehrál 5. července, byla Sudků podle znalců motivována představou sexu s mrtvým ženským tělem. Zákaznici kavárny Dobrá trafika tehdy následovala na toalety, kde se ji pokusila uškrtit.

„Mezi tím si svlékla tričko a přeložila ho po delší straně tak, že si z něj vyrobila škrtidlo, a v okamžiku, kdy poškozená vyšla z kabinky, tuto v úmyslu ji usmrtit napadla tak, že k ní nejdříve zezadu přistoupila, vzápětí jí přehodila přes hlavu kolem krku tričko, které držela oběma rukama, jehož konce překřížila na krku poškozené vzadu a takto poškozenou škrtila,“ uvedli žalobci. Napadená se útoku bránila a volala o pomoc, díky čemuž upozornila majitele kavárny.

Trest hrozí i policistům

Právě kvůli prvnímu útoku ale čelí žalobě také dva policisté. Po tomto incidentu odvezli zasahující policisté útočnici do Bohnic, lékařům ale informace o útoku nepředali. Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli tomu dva policisty později obvinila ze zneužití pravomoci.

Policistům přitom za jejich pochybení hrozí až pět let vězení. „Trestní sazba je v tomto případě rok až pět let,“ uvedla pro server Echo24 tisková mluvčí Městského zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Státní zástupce ale podle ní navrhuje pro oba muže mírnější trest. „Státní zástupce žádá zákaz činnosti,“ dodala Zenklová.

Podle posledních informací mohla k útoku přispět i přeměna pohlaví, o kterou Sudků usilovala. Třiatřicetiletá Sudků se podle deníku MF DNES potýkala s těžkou poruchou osobnosti, transsexualitou a skrývaným nekrofilním sadismem. Chtěla se stát mužem a zahájila proces změny pohlaví, který ale lékaři po čase zastavili. Během hormonální terapie se podle zdroje deníku projevily u ženy fantazie, jak někomu ubližuje, které prožívala již v dospívání. Přestože hormony přestala užívat, agresivity se nezbavila.

Postup léčebny prošetřovala expertní komise, podle které lékaři nepochybili, když ženu z léčebny propustili.

Čtěte také: Policisté psychiatrům neřekli o útoku ženy, která později zabíjela na Andělu

V Tesku na Andělu ubodala jedna žena druhou

‚Bohnice nejsou věštírna, za výhrůžky mohou zavřít půlku národa‘

Přejít na diskusi