Otřesné svědectví. Česko jako nelegální továrna na psy
Nelegální množírny psů
Tisíce štěňat ročně míří nelegálně z České republiky k novým majitelům ve Španělsku a dalších zemích Evropy. Psi narození v otřesných podmínkách českých množíren mají často nevratné zdravotní problémy, psychické poruchy a mnozí z nich během prvních měsíců života zahynou. Jejich chovatelé či přepravci na nich přesto vydělávají tisíce euro. Odhalení tristní úrovně některých ilegálních odchovů v Česku přinesla ve čtvrtek mezinárodní konference v Senátu.
Žádný prostor, tma, zima, život v klecích. To je každodenní realita v některých českých množírnách psů. Jejich byznys plán je jednoduchý: v co možná nejkratší době vyprodukovat za minimální náklady co největší množství psů k prodeji. Feny, které často stráví celý život ve vlastních výkalech, mívají obvykle tři vrhy za rok. A protože mnohdy dochází k příbuzenské plemenitbě, mají narozená štěňata genetické vady a trpí nejrůznějšími nemocemi. To ale není v prvních týdnech života, kdy putují na prodej, patrné.
„Lidé mi do ordinace nosí psy, které si koupili přes internet a převzali někde na náměstí nebo u benzínky. Ti psi mají velmi často nevyléčitelné nemoci a žádnou šanci na vyléčení. Takové psy je pak nejlepší utratit, protože jinak se budou po celý život trápit oni i jejich majitelé,“ přibližuje stav štěňat z některých množíren, které fungují jako továrny na výrobu psů, veterinářka Martina Načeradská.
Kilogramy živých psů
Takováto štěňata ale velmi často nezůstávají v Česku. Naopak míří ilegálními transporty do celé Evropy. Jednou z hlavních zemí, kam zásilky psů směřují, je Španělsko.
„Psi se nedováží na kusy, ale na kilogramy. A za mrtvé kilogramy se neplatí. Jen za štěňata, která cestu přežijí,“ vysvětluje Emma Infante ze Španělska.
„Známe původ asi 18 procent zvířat ve španělských zverimexech. U zbylých 82 procent nevíme, odkud jsou. Psi z České republiky se dovážejí především do katalánské části Španělska,“ řekla deníku ECHO24.cz Emma Infante, spoluzakladatelka asociace pro dobré životní podmínky zvířat Futur Animal. Právě podle šetření této organizace míří z ČR do Španělska každý měsíc tisíce štěňat.
„Nejvíce psů k nám dováží Česko, Slovensko a Maďarsko. Odhady mluví asi o 85 tisících psů ročně. Česká republika má na úrovni ochránců zvířat velmi špatnou pověst. A nejde jen o Španělsko, stejné je to v Německu, Belgii a dalších částech EU,“ dodává Infante.
Vývoz psů z Česka je velmi výhodný byznys. Výkupní cena štěněte se totiž pohybuje mezi 130 až 300 eury podle plemena. Zákazníci je pak kupují za částky začínající kolem 1000 euro.
Ne všichni psi si ale užijí nových majitelů. Podle neoficiálních informací zemře jedno štěně z deseti prodaných. Nikdo ale neví, kolik jich pojde ještě předtím, než se dostanou do prodeje. „Psi se totiž nedováží na kusy, ale na kilogramy. A za mrtvé kilogramy se neplatí. Jen za štěňata, která cestu přežijí,“ vysvětluje Infante.
78 štěňat v kufru osobáku
Na šílené podmínky chovu v některých množírnách a na ilegální transporty ve svém projevu poukázala Birgitt Thiesmann z nadace Čtyři packy. Ta na mezinárodní konferenci pustila i fragmenty z dokumentu televize NDR, která se tématu množíren věnovala.
Policie například chytila českého veterináře, který se v kufru svého osobního auta pokoušel převézt 78 štěňat. Dokumentaristé také vyrazili do obce Ředhošť, kde je dodnes možné koupit štěňata na trhu. Bez osvědčení, očkování a příliš malá na to, aby byla odstavena od feny.
„Musíme si uvědomit, že v České republice existuje celá řada kvalitních chovů. Chovatelství tu má svou tradici. Tady ale mluvíme o jiných případech. O lidech, kteří si pronajmou kravín a začnou v něm masově chovat psy,“ říká Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.
„Ty podmínky jsou strašné. Stává se, že člověk chová psy ve sklepě. Ve tmě, v zimě, ve čtyřech řadách na sobě postavených klecí. Psi nemají pohyb, kálí a fena ve spodní kleci v tom vrhá štěňata. Často to jsou úplně neuvěřitelné věci,“ přiblížila ECHO24.cz Danuše Herpe Jungmannová, která také stála u zrodu dokumentu.
Potřebujeme povinné čipování a lepší zákon
Už před konferencí jednali o možném zlepšení celé situace odborníci. A shodli se, že je třeba zřídit včasnou evidenci psů a jejich registraci. Nelegálním obchodům se štěňaty by pak mohlo zabránit povinné čipování současně uvedené v pasu zvířete.
Ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy Zbyněk Semerád by přivítal, aby konkrétní požadavky pro chov psů určil zákon.
„Musíme si uvědomit, že v České republice existuje celá řada kvalitních chovů. Chovatelství tu má svou tradici. Tady ale mluvíme o jiných případech. O lidech, kteří si pronajmou kravín a začnou v něm masově chovat psy. To je třeba ošetřit, abychom proti tomu mohli účinně bojovat,“ uvedl Semerád.
V diskuzi zazněl ještě jeden aspekt – a sice že nelegální množírny ze svých prodejů neodvádí daně. A státní kasa tak přichází o statisíce.