Británie musí zůstat! Podle OECD na brexit doplatí všichni

Každý Brit prý přijde o měsíční plat

Británie musí zůstat! Podle OECD na brexit doplatí všichniNOVÉ 2
Svět
Sdílet:

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes vyzvala Británii k setrvání v Evropské unii. Varovala, že odchod z EU by výrazně zasáhl britskou ekonomiku a snížil příjmy britských zaměstnanců. Generální tajemník OECD José Ángel Gurría uvedl, že průměrný britský pracující by v důsledku takzvaného brexitu přišel do roku 2020 o částku odpovídající jednomu měsíčnímu platu.

Britská ekonomika by podle dnešní zprávy OECD v případě opuštění EU utrpěla „velký negativní šok“ a její výkon by byl v období do roku 2020 o tři procenta nižší, než kdyby země v unii zůstala. Organizace rovněž varovala, že negativní důsledky brexitu by nepocítila pouze Británie, ale také ostatní členové OECD, zejména evropské země.

OECD upozornila, že brexit by také mohl zkomplikovat financování vysokého deficitu běžného účtu britské platební bilance a způsobit pokles libry. Gurría varoval, že Británie by po odchodu z unie měla menší přístup k jejímu jednotném trhu.

Některé negativní důsledky brexitu by nicméně podle OECD bylo možné potlačit, pokud by se Británii podařilo uzavřít s EU podobnou obchodní dohodu jako nedávno Kanadě. „Náklady na přístup k jednotnému trhu by ale přesto byly vyšší než nyní,“ dodala organizace.

Zastánci brexitu podle agentury Reuters ale tvrdí, že důvěryhodnost OECD podkopalo její dřívější propagování výhod eura. Upozorňují rovněž, že organizace získává část financí od Evropské komise. OECD zastupuje 34 vyspělých zemí a jejím úkolem je podporovat hospodářskou spolupráci. Jejími členy jsou i Česká republika a Slovensko.

Čtěte také: Unie by měla děkovat Británii za hrozbu „brexitu“

„Brexit je jako daň,“ řekl Gurría rozhlasové stanici BBC před zveřejněním zprávy OECD. „Je to zhruba ekvivalent ztráty jednoho měsíčního příjmu během čtyř let,“ dodal. Britský ministr financí George Osborne již začátkem minulého týdne uvedl, že odchod z EU by stál britské domácnosti 4300 liber (téměř 150.000 Kč) ročně a učinil je „trvale chudšími“.

Britský statistický úřad dnes oznámil, že tempo růstu britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí zpomalilo na 0,4 procenta z 0,6 procenta v závěru loňského roku.

„Dobrá zpráva je, že Británie pokračuje v růstu. Máme tu však varování, že hrozba odchodu z EU tíží naši ekonomiku „ uvedl Osborne po zveřejnění údajů. „U investic a výstavby dochází k odkladům a další skupina mezinárodních expertů, OECD, potvrdila, že britské rodiny na tom budou v případě odchodu z EU hůře,“ dodal.

Předseda nacionalistické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage dnes nicméně varování OECD a dalších mezinárodních organizací ohledně brexitu bagatelizoval. Organizace jako Mezinárodní měnový fond a OECD jsou podle něj „nacpané lidmi s příliš vysokým platem, kteří většinou neuspěli v politice“. Na otázku, které organizace myšlenku brexitu podporují, odpověděl: „Říká se jim trhy, říká se jim spotřebitelé, říká se jim lidé, říká se jim skutečný svět“.

Čtěte také: Průzkum: Proti Brexitu je nyní těsná většina Britů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05
×

Podobné články