Ultimátum pravice torpéduje služební zákon, míní Rekonstrukce státu
SLUŽEBNÍ ZÁKON
Protikorupční organizace sdružené pod hlavičkou Rekonstrukce státu ostře kritizovaly postoj TOP 09 a ODS ke služebnímu zákonu. Kvarteto podmínek, bez jejichž splnění chce pravicová opozice normu ve sněmovně blokovat, prý odbourává základní prvky celého zákona. Dvojice stran odmítá například zřízení speciálního úřadu, který by měl státní správu odstínit od vlivu politiků.
„Rekonstrukce státu analyzovala čtyři požadavky, jimiž ODS a TOP 09 podmínily přijetí zákona o státní službě. Z rozboru vyplývá, že tyto požadavky by vedly k odbourání základních prvků zákona a snahy o depolitizaci a profesionalizaci státní správy,“ uvedli zástupci Rekonstrukce státu.
Čtěte také: Co vadí na služebním zákoně. TOP 09 a ODS mají scénář obstrukcí
Pravicová opozice odmítá zřízení institutu generálního ředitelství státní služby. Podle ní by měl být nejvyšším úředníkem na každém úřadu státní tajemník, kterého na návrh ministra jmenuje a odvolá vláda. Chce také, aby na všech úrovních mohli na úřednická místa přicházet lidé ze samosprávy, akademické sféry a byznysu. ODS a TOP 09 odmítá také dělení náměstků na odborné a ty politicky dosazené. A ochranu u úředníků schvaluje jen tehdy, když ve státní správě pracují aspoň čtyři roky.
„Ultimativní požadavky ODS a TOP 09 podrývají základní principy zákona a jejich přijetí by zákon učinilo zbytečným,“ zmínila Rekonstrukce státu.
Strategie obstrukcí pravice proti přijetí služebního zákona počítá s tím, že nedá vládě prostor zákon odsouhlasit. „Neumožníme hlasování o třetím čtení jindy než ve středu a v pátek od devíti do 14 hodin,“ avizoval šéf klubu občanských demokratů ve sněmovně Zbyněk Stanjura. Tady ODS a TOP 09 spoléhá na to, že poskytnutý prostor vyplní řečněním, případně pauzami na jednání klubu, aby služební zákon neprošel.
Čtěte také: Tajnůstkář Dienstbier. Důležitý dokument neukázal ani v koalici
Za svůj postoj to ODS a TOP 09 „schytala“ nejen od vládní koalice v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ale také od Rekonstrukce státu, jejíž cíle podepsala před ještě sněmovními volbami řada poslanců z obou politických uskupení. „Ultimativní požadavky ODS a TOP 09 podrývají základní principy zákona a jejich přijetí by zákon učinilo zbytečným,“ zmínila Rekonstrukce státu.
ODS a TOP 09 chtějí prý zachovat systém pašalíků
Protikorupční organizace připomínají, že generální ředitelství má hlavně metodicky usměrňovat a koordinovat procesy ve státní správě. A přispívat k jejímu sjednocování. Jeho odstranění z návrhu zákona by tak zachovalo roztříštěnou státní správu i „výnosné pašalíky“ dohledem jednotlivých ministrů, uvádí Rekonstrukce státu.
Protikorupční organizace mají sice částečné výhrady i návrhu služebního zákona z dílny vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Upozorňují ale, že bez přijetí současné novely vstoupí zákon do praxe stejně.
Čtěte také: Strašák pro 15 tisíc úředníků. Kdo nezvládne novou zkoušku, končí
Podle protikorupčních organizací musí i otevřenost výběrových řízení „respektovat minimální požadavky kariérního postupu“. A pokud by dál existovali pouze političní náměstci – zvlášť bez generálního ředitelství – zakonzervoval by se podle Rekonstrukce státu nynější stav. Jako těžko pochopitelný označili i požadavek na to, aby se ochrana daná zákonem vztahovala jen na úředníky, kteří ve veřejné správě pracují déle než čtyři roky.
Protikorupční organizace mají sice částečné výhrady i návrhu služebního zákona z dílny vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Upozorňují ale, že bez přijetí současné novely vstoupí zákon do praxe stejně. V daleko problematičtější podobě, ve které je už teď ve Sbírce zákonů, jen s účinností odloženou právě na 1. ledna 2015. Zákonodárce čeká ve sněmovně závěrečné třetí čtení služebního zákona poprvé tento týden.