Za všechno může Obama, tvrdí bílá menšina ve Fergusonu

Rasové nepokoje v USA

Za všechno může Obama, tvrdí bílá menšina ve Fergusonu
Protesty po zastřelení Michaela Browna Foto: Foto: Wikipedia
1
Svět
Jana Hušková
Sdílet:

Ve Fergusonu vládne segregace, říká bývalý starosta města Brian Fletcher. Není to však segregace rasová, ale ekonomická, míní většina bílého obyvatelstva. Za současnou krizovou situaci viní paradoxně černého prezidenta Baracka Obamu, který podle nich zničil místní hospodářství, píše deník The Guardian.

Bělošský starosta Fergusonu, republikán James Knowles, má jasno. V jeho městě, kterým poslední dva týdny zmítají nepokoje kvůli zastřelení afroamerického mladíka Michaela Browna, rozhodně nepanuje rasová propast.

Jeho předchůdce, Brian Fletcher, má však na věc jiný názor. „Samozřejmě jsme segregovaní. Většina měst je. Lidé chtějí být s lidmi, kteří vypadají stejně, myslí stejně a mluví stejně. To je lidská přirozenost,“ řekl s tím, že to neznamená nic špatného. „Mnoho komunit napříč Spojenými státy je rozdělených podle barvy pleti, ekonomické síly nebo stupně vzdělání. Vždycky to tak bylo, je a bude.“

Čtěte také: Policista ze St. Louis: Zabiju kohokoli. Čemu ti černí zvrhlíci nerozumí?

Segregace ano. Ovšem ekonomická

O převládající roztříštěnosti je přesvědčena většina bílého obyvatelstva, které ve městě Ferguson tvoří pouhou třetinu populace. Není to však roztříštěnost rasová, ale ekonomická, myslí si.

A za situaci viní Obamovu administrativu. „Když namačkáte nemajetné lidi do nízkorozpočtového bydlení v jedné oblasti, nemůžete se divit, že se tam budete potýkat se sociálními problémy. Tohle nám provedla vláda,“ řekl starosta.

Podobný názor sdílí další bílí obyvatelé. Craig Kidd, který žije ve smíšené čtvrti a zúčastnil se posledních demonstrací, vidí segregaci podle sociálního statutu. “Myslím, že ve městě, které je ze dvou třetin černošské, bude více chudých černých než bílých. Žiji v chudší čtvrti a nikdy jsem nepocítil, že by mě někdo nenáviděl za to, že jsem bílý.“

Obama zničil americký sen

Zlost na vládu vyjádřil i Stewe Hewkin, který sociálně znevýhodněným pronajímá nízkorozpočtové bydlení. „Obama zničil hospodářství. Pracovní místa jsou pryč. Americký sen je pryč. Tito lidé nemají žádnou naději a on je tu prostě odložil,“ řekl Hewkin s tím, že nejvíc problémů způsobují lidé, kteří se do města stáhli kvůli špatné finanční situaci odjinud.

Na bílou menšinu ve Fergusonu vrhly probíhající protesty špatné světlo. Místní policie je z většiny bělošská, stejně jako vedení města. Obyvatelstvo však ze dvou třetin tvoří právě Afroameričané. Ti pak vidí hlavní problém v tom, že jim ve městě nikdo nenaslouchá. Považují se spíše za neviditelnou než problematickou skupinu.

Někteří občané proto hledají způsob, jak by se do vedení města dostalo víc černošských zástupců. Fletcher byl jedním z hlavních organizátorů shromáždění, které se svolalo kvůli současné krizi. A diskutovalo se i o této otázce. Větší angažovanosti Afroameričanů se ale mnozí obávají s tím, že to povede k úbytku bílého obyvatelstva.

Takovou obavu však vidí Hewkin jako neopodstatněnou. Obama podle něj zničil místní hospodářství, a tím i celou oblast. „Kdo by si zatraceně tyhle domy koupil? Nikdy se jich nezbavíte, protože o ně nikdo nestojí,“ shrnul jádro současného problému.

Washington vysílá na pondělní pohřeb Michaela Browna tři zaměstnance Bílého domu. Posledního rozloučení se zastřeleným mladíkem se zúčastní Heather Foster, Broderick Johnson a Marlon Marshall, rodák ze St. Louis, který navštěvoval střední školu spolu s Brownovou matkou. Marshall a Foster pracují v Bílém domě v oddělení pro veřejnost, Johnson vede v rámci Bílého domu organizaci My Brother's Keeper, která se snaží pomoci znevýhodněným mladým lidem barevné pleti. 

Čtěte více: Pistole proti noži? Amerika řeší 9 střel do mladého černocha 

Sdílet:

Hlavní zprávy