Asadův fotograf zběhl. Jeho fotky umučených vězňů šokují

Válka v Sýrii

Asadův fotograf zběhl. Jeho fotky umučených vězňů šokujíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Když se loni podařilo syrskému fotografovi uprchnout do Spojených států, naskytly se americkým úřadům šokující důkazy o brutalitě režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Uprchlý muž s krycím jménem Caesar totiž ze země propašoval i fotografie zmučených těl zabitých vězňů. Třicet z nich je nyní k vidění v newyorském sídle OSN se symbolickým poselstvím, aby lidé od tohoto problému neodvraceli zrak, píše britský deník The Guardian.

Muž s krycím jménem Caesar působil v Sýrii jako armádní fotograf. Jeho úkolem bylo pořizovat fotografie vězňů prezidentského režimu, kteří zemřeli v zajetí. V letech 2011 až 2013 pořídil několik tisíc snímků, na nichž pravděpodobně zachytil na 11 000 mrtvých těl.

S pomocí nevládní organizace „Koalice pro demokratickou Sýrii“ se mu poté podařilo ze země uprchnout. Loni v červenci se fotograf dostal i se svými snímky do Spojených států. Jeho obrázky zkrvavených a ztýraných lidských těl nyní kontrastují s honosnou newyorskou budovou a nutí její zaměstnance, aby od humanitární krize v Sýrii neodvraceli zrak, uvádí Guardian.

„Víme, že je mnohem jednodušší touto chodbou projít co nejrychleji, mnohem jednodušší dívat se jinam,“ řekla americká velvyslankyně při OSN Michele J Sison při zahájení výstavy přítomným diplomatům a novinářům. „Tyto fotografie jsou grafickým zachycením toho, jak Asadův režim nakládá se svými občany. Je nezbytné, abychom se jako OSN nedívali jinam,“ dodala.

Fotografie již dříve získala FBI i americký ambasador pro válečné zločiny Stephen J Rapp. „Pravost těchto fotografií je zcela jistá. FBI nenalezla žádnou stopu po tom, že by byly padělané,“ uvedl ambasador.

Fotografie ukazují těla 27 mužů, dvou dětí a jedné ženy, téměř všechna nesou známky hladovění. Některé mají vypíchnuté oči, jiné staženou kůži. Jedno tělo je celé spálené. Ke každému snímku jsou připojeny údaje o vězni a o tom, v jaké věznici byl zabit.

„Znáte nějakou jinou vládu, která by týrala k smrti své občany a k tomu přikládala podrobné informace o tom, kde byl člověk umučen?“ uvedl Rapp s tím, že díky fotografiím mají neuvěřitelně rozsáhlou evidenci o zločinech Asadova režimu vůči vlastnímu obyvatelstvu.

OSN vystavuje snímky v době, kdy svět přesouvá svou pozornost od Asadovy diktatury ke zločinům Islámského státu, řekl přihlížejícím Najib Ghadbian, zástupce při OSN pro syrské záležitosti. Ghadbian však připomněl, že v posledním roce zabil Asadův režim 32 507 lidí, z nichž 75 procent tvořili civilisté. Radikálové z IS za stejnou dobu zabili 3 657 lidí, z 85 procent opoziční bojovníky.

Podle údajů OSN se v syrských věznicích nachází 150 000 až 230 000 zadržených, pouze za minulý rok režim zatkl 7000 osob včetně dětí. „Všichni můžou čelit podobnému osobu, jako vidíme na fotografiích,“ dodal Ghadbian.

Pokusy postavit syrského prezidenta za tyto zločiny před mezinárodní tribunál však zatím skončily neúspěchem. Při posledním hlasování Rady bezpečnosti loni v květnu návrh neprošel o dva hlasy.

Čtěte také: Nasazují životy v bojových zónách. Chtějí dokázat válečné zločiny

„V Asadově případě platí, že nepřítel našeho nepřítele je pro nás větším nepřítelem,“ uvedl Rapp a Gadhbian dodal, že mnoho Syřanů už v OSN ztratilo veškerou důvěru. „Ale pro nás, kteří víme o tom, co se děje, to znamená, že se nesmíme vzdávat.“

Sdílet:

Hlavní zprávy