Co se opravdu dohodlo v Číně. Desítky miliard pro české miliardáře

Čtěte Týdeník ECHO

Co se opravdu dohodlo v Číně. Desítky miliard pro české miliardářeTýdeník ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Za pěnou veřejné debaty o nedůstojnosti hlavy státu, Krtečkovi, poklonkování komunistickým mandarínům a rezignaci na obhajobu lidských práv zapadlo, co se v Číně opravdu dělo. Tou nejpodstatnější zprávou je, že si tam nejdravější v tuzemsku působící finanční skupina našla partnera, který jí otevře cestu k desítkám miliard korun. Je to poprvé, kdy se čínský kapitál dostane tak blízko k citlivému českému byznysu. Ta aliance přichází ve chvíli, kdy Bezpečnostní informační služba a Vojenské zpravodajství varují před zvyšující se aktivitou čínských zpravodajských služeb na našem území.

Ještě než pár minut po půlnoci na státní svátek 28. října dosedl na Staré Ruzyni v Praze letoun Bombardier pronajatý finančními skupinami PPF a J&T s prezidentem Milošem Zemanem na palubě, zveřejnil druhý z pronajímatelů letounu na svém webu oficiální zprávu, že si v Číně našel obchodního partnera. „U příležitosti státní návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana v Číně podepsala J&T Finance Group SE smlouvu o strategické spolupráci s finanční CEFC China Company Limited. CEFC je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, se širokým spektrem aktivit zahrnující mimo jiné oblasti financí, energetiky a infrastruktury,“ oznamuje člen představenstva skupiny Patrik Tkáč. „Dlouhodobě hledáme příležitosti růstu a rozvoje. Uzavření strategického partnerství je prvním krokem naší spolupráce, která může vyústit až do minoritního kapitálového propojení,“ říká Tkáč.

 

 

Fakticky se čínská skupina CEFC stane spoluvlastníkem skupiny J&T Finance Group. Nekupuje podíl od nikoho ze současných akcionářů. Do firmy vloží jako nový kapitál 700 milionů eur (19,6 miliardy korun), za což dostane 30 procent akcií. Tím by se skupině výrazně otevřel prostor pro nové půjčky a dluhopisy na další investice. Podle některých odhadů by získala přístup až k stovkám miliard na své další plány.

Čínská CEFC sleduje úplně stejné zájmy jako J&T. Finance, energetiku a infrastrukturu. Patrik Tkáč upozorňuje, že ke skutečnému vstupu je ještě daleko, protože ho budou muset schválit všichni regulátoři jak v Číně, tak ve všech dalších zemích, kde J&T podniká.

Chcete si článek dočíst celý? Zbytek rozsáhlého komentáře najdete v aktuálním vydání Týdeníku ECHO. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit