‚Peroutkův článek‘ je samozřejmě falešný, potvrdilo Národní muzeum

Mystifikační článek

‚Peroutkův článek‘ je samozřejmě falešný, potvrdilo Národní muzeumNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Pár okamžiků se starostce Prahy 10 Radmile Kleslové koncem června zdálo, že rozluštila záhadu kolem chybějícího Peroutkova článku, když v Čapkově vile údajný text objevila. Jak se však záhy ukázalo, jednalo se o pouhý žert bohemisty Jaromíra Slomka, který text sám vytvořil a podstrčil ho zde pro své kolegy novináře. Že se skutečně jedná o plagiát nyní potvrdil také Martin Sekera z knihovny Národního muzea .

„Jasně je vidět, že z obou stran jsou nátisky tiskařskou barvou pocházející z elektronické tiskárny a uvnitř je nový papír, což poznáte podle toho, že je čistě bílý, kdežto historické papíry jsou zažloutlé,“ uvedl pro Český rozhlas Sekera.

Ten také dodal, že kdyby takový text existoval, výzkumníci by o něm už dávno věděli.

„Kdyby byl tak formulovaný, jak bývá interpretován z té strany, která jeho existenci hledá, tak by neušel pozornosti ani budoucích historiků po roce 1938 a výše,“ uvedl.

Nepochopený žert

Kleslová se koncem června nechala napálit Slomkovým žertem, který během novinářské prohlídky vily Karla Čapka na pražských Vinohradech zanechal na stolku ve spisovatelově pracovně vlastnoručně vyrobený falzifikát titulního listu Přítomnosti z 28. října 1938 s inkriminovaným článkem.

Čtěte také: Novinář odložil ‚Peroutkův‘ článek ve vile, Kleslová naletěla

Záměrně podle svých slov text vytvořil tak, aby bylo zřejmé, že se jedná o pouhý žert. Toho si však starostka nevšimla, nález hrdě ohlásila na sociální síti a text poslala na odbornou expertizu.

„Šlo o žertovnou mystifikaci. Pan prezident si tu z nás dělá srandu už půl roku, chtěl jsem si proto z této trapné situace udělat také legraci a pobavit alespoň své kolegy novináře. Rozhodně jsem nečekal, že to paní starostka vezme vážně,“ uvedl tehdy pro server ECHO24.cz sám Slomek.

Čtěte také: Zemanova omluva-neomluva: ‚Nenašel se, ale já ho četl‘

Novinářský vtip by však mohl zajímavý závěr – odborníci z Národního muzea totiž navrhují, že by falešný Peroutkův článek i jeho analýza mohly skončit například do Památníku písemnictví. Jedná se totiž o literární fikci, která má v Česku svou tradici. Falešný Peroutkův článek by mohl časem dokreslit kulturní atmosféru naší doby, myslí si Sekera.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na konferenci, která se konala u příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Českého novináře, který byl sám během války nacisty uvězněn, prezident obvinil z fascinace Hitlerem a nacistickou ideologií, což se podle Zemana projevilo v Peroutkově údajném článku Hitler je gentleman. Text se však doposud nepodařilo nalézt, podle odborníků nikdy nic takového ani neexistovalo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články