ČSSD bojuje o holý život. Sama si to zavařila

ČSSD bojuje o holý život. Sama si to zavařila 1
Blogy
Bohumil Doležal
Sdílet:

V nedělních otázkách Václava Moravce v České televizi byla řeč – jak jinak – o nynější politické krizi. ČSSD měl před pomyslným soudem dějin obhájit Milan Chovanec, vyvažování mezi dobrem a zlem obstarával Pavel Bělobrádek. Za opozici byl pozván Miroslav Kalousek, který měl poměrně nevděčnou úlohu: jeho hlavní protivník, Andrej Babiš, se po svém zvyku zašil, a zaskakoval za něho velmi snaživě moderátor. Pozitivum bylo, že nikdo nebyl označen ani za lháře, ani za parchanta, ani za psychopata. Nestalo by se tak ostatně ani kdyby pan Babiš byl přítomen, není zvyklý taková hodnocení říkat lidem z očí do očí.

Milan Chovanec držel svou pozici poměrně tvrdošíjně. Nic jiného mu ostatně nezbývá, je v situaci Moravanů u bělohorské zdi. Pan Bělobrádek byl zjevně pro to, aby chlapi přestali konečně trucovat a tak nějak si to všechno vyříkali. Nynější koalice by pak mohla pokračovat ve svých úspěších. (Musím připomenout, že české polistopadové koalice nebývaly nikdy zrovna party kamarádů, ale tohle tu opravdu ještě nebylo). Miroslav Kalousek těžko mohl říkat něco jiného než to, co říkal: jediné, co může slíbit, je, že TOP 09 nepřipustí, aby novou vládu diktoval prezident Zeman. Potud Kalousek. ČSSD totiž o žádnou pomoc nestojí a byla by zřejmě nejšťastnější, kdyby jí z rejže pomohl Andrej Babiš. Ten se k tomu očividně moc nechystá.

Pozice ČSSD je krajně nešťastná. Bojuje v tuto chvíli o holý život proti Babišovým mediálním fúriím – ale sama si předtím oligarchu jako politický fenomén stvořila, tím, jak pomáhala rozpoutat a živit revoluční protikorupční běsnění a každá pomoc jí při tom byla dobrá.

Sociální demokraté byli nejspíš přesvědčeni podobně jako Angela Merkelová: Wir schaffen das. A proto taky dávali rádi prostor i státním zástupcům, utrženým ze řetězu: jenže ti se namlsali remiérského masíčka a pan Sobotka je teď pro ně stejně tučné a chutné, lákavé sousto jako byl před třemi lety Petr Nečas. Pan Babiš jim v tom bránit nebude, je tu jakési společenství zájmů mezi tímto vášnivým pragmatikem a stejně vášnivými počestnými fanatiky.

Aby bylo možné sociálním demokratům v této situaci pomoci – a pomoci jim je velmi potřebné, protože na rozdíl od novotvaru, který vytvořil oligarcha Babiš, oni patří do rodiny demokratických politických stran, na kterých stál od svého počátku polistopadový politický režim, rovněž demokratický – museli by být schopni aspoň v koutku duše uznat problematičnost svého chování někdy od roku 2011.

Jen sami pro sebe, nemusí to křičet do médií. Sami totiž pomohli vytvořit situaci, kdy jim jejich demokratičtí soupeři a zároveň partneři nemohou pomoci, protože pro ně a hlavně pro jejich voliče zrovna teď nejsou dost košer. Dost košer by pro ně i pro jejich voliče byl pan Babiš, jenže ten jim naneštěstí nechce pomoci, nýbrž chce je sežrat. A jejich voliči se s tím smíří. Ubohá Česká republika!

Prohlášení Klubu na obranu demokracie

Braňme společně demokracii proti Novým pořádkům!

Prezidium Policie ČR se rozhodlo provést reorganizaci policejního sboru, která se dotýká i prestižního celorepublikového Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Proti tomuto záměru se minulý týden zvedla veliká vlna odporu. Postupně protestovali nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci v Praze a v Olomouci, ředitel dotčeného ÚOOZ Robert Šlachta a jeho podřízení, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) i jeho stranický šéf, místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. K protestům se připojily protikorupční nezávislé iniciativy (Vraťte nám stát, Transparency International) a Nadační fond proti korupci. Aféru rozvířila Babišova média (zejména Lidové noviny a Mladá fronta Dnes), vedení policie a ministerstvo vnitra soustavně kritizují i listy a servery spjaté s odkazem Václava Havla (Respekt, Aktuálně.cz).

Konflikt během několika dní mohutně eskaloval. Ministr Pelikán pohrozil rezignací, Andrej Babiš odchodem ANO z vlády. Andrej Babiš vyvolal dohadování s koaličními partnery o vzniklé situaci. Robert Šlachta rezignoval na svou funkci a odchází od policie. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci předvolalo vysoké představitele policejního prezidia včetně policejního prezidenta k „podání vysvětlení“ v souvislosti s údajným dlouholetým plánem nekalých živlů na odstranění plukovníka Šlachty z policie. Nato požádal ministr Chovanec o svolání Bezpečnostní rady státu a premiér mu vyhověl.

Je zjevné, že jde o vážnou politickou krizi, která otřásá základy české demokratické politiky, už tak vážně poškozené událostmi posledních tří let. Tehdy se okázale mluvilo o chobotnici organizovaného zločinu, která prorůstá z hospodářské oblasti do politiky a hrozí zardousit českou demokracii. Dnes jsme svědky něčeho daleko úděsnějšího: na těle české demokracie vznikl podivný novotvar, jehož jádrem je obrovité podnikatelské, politické a mediální impérium Andreje Babiše. A kolem něj se spontánně vytváří jakési společenství zájmů, které přitahuje významné části „orgánů činných v trestním řízení“, iniciativy „občanské společnosti“ i původně nezávislá média.

Ideologickým pojítkem je kýčovitě pojatý boj za spravedlnost a proti korupci v atmosféře veřejného rozčilení a hysterie, jež se vydávají za „hněv lidu“. Spravedlnost se má prosadit mimo demokratické instituce a pravidla, přímou cestou, spoluprací médií, policie a prokuratury. Uprostřed demokratického státu vzniká obludný útvar, který jej hrozí pohltit. Jsme přesvědčeni, že prezidium Policie České republiky v záležitosti reorganizace policejního sboru v ničem nepřekročilo své pravomoci.

Současná politická krize však daleko přesahuje tento jeden problém. Jde o otevřené střetnutí demokracie s babišovskými „Novými pořádky“ a jejich vědomými i nevědomými souputníky. ČSSD má velký podíl na neblahém vývoji situace, zároveň se teď stala jeho obětí. Naléháme na Vás, pane předsedo Sobotko a pane místopředsedo Chovanče, abyste dostáli myšlence demokracie, k níž se hlásíte, a tvrdě a důsledně se postavili vůči tlaku, který je na Vás Vašimi odpůrci vyvíjen. Ujišťujeme Vás, že v této věci Vás v rámci našich sil a možností plně podpoříme.

Obracíme se i na Vás, vážení předsedové demokratických stran ve vládní koalici i v opozici, KDU-ČSL, ODS a TOP 09, pane Pavle Bělobrádku, Petře Fialo a Miroslave Kalousku: podpořte výslovně a otevřeně sociální demokracii tam, kde se důsledně postaví „Novým pořádkům“ a jejich vědomým i nevědomým souputníkům. A obracíme se i na Vás, přátelé, kteří jste se přidali k naší Demokratické iniciativě z 1. května tohoto roku: připojte, prosíme, své podpisy pod tuto naši výzvu. A přemýšlejme společně o tom, co můžeme a máme dělat my, a to i tenkrát, pokud by demokratické strany ve střetnutí s Novými pořádky neobstály.

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost
Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa: Radim Brňák, Dagmar Drahná, Petr Dušejovský, Miroslav Fleischman, Marie Fleischmanová, Vladimír Fritsch, Johana Hovorková, David Král, Dita Králová, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, Hana Lukáčová, Hana Mahlerová, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Rigelová, Ivo Rottenberg, Jan Řeřábek, Kamil Skřivan, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Pavel Šafr, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Stanislav Toula, Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Hanuš Velebný, Jan Vyskočil, Milan Zapletal, Jan Zima (důchodce).

Podpis k výzvě je možno připojit ZDE.
 
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články