Česko opět čelí kritice za klecová lůžka v ústavech pro duševně choré

Česko opět čelí kritice za klecová lůžka v ústavech pro duševně choré 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mezinárodní Centrum advokacie duševně postižených kritizuje Česko za přístup k pacientům s psychickými nemocemi. Podle něj používání omezovacích prostředků za poslední desetiletí neubylo a dál se využívají i síťová lůžka. Vyplývá to ze zprávy Mental Disability Advocasy Center o stavu psychiatrické péče v Česku.

MDAC přišlo s kritikou Česka kvůli používání klecových lůžek v roce 2003. Přidaly se i další mezinárodní instituce a také autorka knih o Harrym Potterovi Joan Rowlingová. Ministerstva práce a zdravotnictví pak zakázala kovová klecová lůžka používat. Podle MDAC se ale "klecové síťové postele" používají dál. 

„Rozdělení mezi kovovými a síťovými variantami klecových lůžek je zcela sémantického charakteru, jestliže obě zbavují lidi jejich osobní svobody a mohou vést ke špatnému zacházení," uvádějí autoři ve zprávě. Podle ní lékaři i ošetřovatelé upřednostňují síťová lůžka před dalšími omezovacími prostředky, jako jsou tlumení silnými léky, kurtování či pobyt v izolačních místnostech. 

MDAC oslovilo 26 léčeben a psychiatrických oddělení nemocnic. Devět z nich loni v únoru a březnu monitorovací výbor, který tvořili psychiatr, právníci či členové mezinárodních institucí, navštívil. Inspektoři mluvili s lékaři i pacienty. Dvě zařízení návštěvu odmítla, ostatní nereagovala. V roce 2012 se výzkumníci obrátili na 45 ředitelů s dotazem na počet a používání síťových lůžek. Postupovali podle zákona o přístupu k informacím. Od osmi šéfů odpověď nedostali. Podle zprávy MDAC v roce 2012 bylo v 17 zařízeních celkem 120 síťových lůžek. Léčebna Kosmonosy jich měla 27. 

„Zastaralé a neobhajitelné praktiky, které monitorovací tým MDAC zjistil, odrážejí archaickou ústavní povahu poskytování psychiatrických služeb v zemi. Služby jsou většinou poskytovány ve velkých a zchátralých zařízeních, kde jsou omezovací praktiky doslova vrostlé do struktury budovy," uvádí zpráva. 

U dotázaných ředitelů, lékařů i ostatních pracovníků převládal názor, že používání omezovacích prostředků je stále nutné. Podle některých by bylo možné síťová lůžka přestat používat, pokud by v zařízeních bylo víc personálu. "Mnoho psychiatrů neústupně zastává názor, že klecová lůžka jsou nepostradatelnou součástí jejich klinické praxe. Při vysvětlování svého stanoviska se často odvolávají na hrůzu jiných forem fyzického omezení," píšou autoři. 

Podle nich personál ale sám začne po ústupu od omezovacích prostředků hledat alternativní způsob zacházení s nemocnými, věnuje jim větší pozornost. MDAC doporučuje respektovat také dřívější přání pacienta o léčbě, což umožňuje zákon o zdravotních službách. V době zdravotní krize jsou totiž často lidé pod vlivem léků a nemůžou se rozhodovat. K opuštění omezovacích prostředků pomáhá i rozšíření návštěvní doby, uvádějí autoři. Do péče by se podle nich měla také víc vtáhnout rodina, s níž by lékaři měli těsněji spolupracovat.

Důležitá je i pomoc neziskových organizací, které by měl stát podporovat. MDAC radí uzavřít obří léčebny a přesměrovat peníze do podpory pobytu nemocných v přátelštějším a přirozenějším prostředí i do komunitních služeb. Sobotkova vláda by prý měla podniknout taková opatření, aby přivedla českou psychiatrii do 21. století. V potaz by měla brát i názor pacientů. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz