Bojkotuje Hašek za veřejné peníze referendum? Kraj investoval do antikampaně

Hejtmanovy problémy

Bojkotuje Hašek za veřejné peníze referendum? Kraj investoval do antikampaněNOVÉ
Michal Hašek nechce, aby lidé šli k brněnskému referendu Foto: Repro: Facebook/Michal Hašek
1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Jakoby toho v poslední době neměl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) dost. Táhnou se s ním opakované mediální excesy sahající od popírání zjevné schůzky, přes focení se s Putinovými motorkáři, až po machinace s neexistující tiskovou mluvčí. Nyní se v Brně řeší jeho údajná výzva k neúčasti v referendu o poloze vlakového nádraží. Na sociálních sítích se začala šířit kampaň spolku Brno plus spolu s logem Haškova kraje, ve které autoři varují, že referendum je past. Jihomoravský kraj ale prý spolku pouze poskytl téměř dvousettisícovou dotaci a o vyznění výsledku dopředu nevěděl.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) vyzývá Brňany k tomu, aby nešli k plánovanému podzimnímu referendu ohledně pozice městského vlakového hlavního nádraží. Alespoň to tak vypadá z informační kampaně, která nyní koluje po sociálních sítích.

Dle státního registru smluv podepsal Hašek dotaci Jihomoravského kraje na informační kampaň za 197 tisíc spolku Brno plus bývalého náměstka primátora za ODS Roberta Kotziana. „Příjemce se zavazuje, že jak při realizaci projektu, tak po jeho ukončení, bude dbát dobrého jména poskytovatele a projekt realizovat v souladu s právními předpisy a veřejným zájmem. V případě, že k realizaci projektu došlo před uzavřením smlouvy, prohlašuje příjemce, že toto ustanovení bylo při realizaci projektu naplněno,“ stojí například ve zveřejněné smlouvě mezi krajem a Brnem plus.

„Hejtman Michal Hašek si žádnou negativní kampaň neobjednal, poskytl pouze dotaci na informační kampaň. O tom, že by ji Brno plus vedlo tímto způsobem, jsme nebyli informováni,“ sdělila na doraz tisková mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Materiál s cílem uceleně informovat

Již před časem ale pro média přibližnou podobu kampaně za uznanou dotaci nastínila. „Bude vyroben a distribuován tištěný materiál, jehož cílem je poskytnout ucelenou informaci o dopadech referenda včetně doporučeného přístupu,“ řekla Holešinská na konci června pro server iDnes.cz, na což reagovali například aktivisté z Hnutí Duha s tím, že jim by hejtman dotaci určitě neudělil.

Současný náměstek brněnského primátora za dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) řekl, že to vypovídá o Haškově vnímání demokracie, když se před několika lety se sociální demokracií naopak zasazoval o snížení referendové hranice z 50 na 35 %.

„Byla to právě jihomoravská ČSSD, která navrhla změnu zákona o referendu, aby se kvórum platnosti snížilo z 50 % na 35 %, po neplatném brněnském referendu z roku 2004, které tehdy obstruovala radnice vedená ODS,“ komentoval pro ECHO24.cz Haškův krok náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, podle kterého je paradoxní, že nyní usiluje o opaku. „Svědčí to hodně o vnímání demokracie hejtmanem.“

Hašek peníze přiklepl spolku Brno plus, kterému šéfuje bývalý náměstek primátora za ODS Richarda Svobody Robert Kotzian. Ten již před rokem na město podal žalobu, když vypsalo termín referenda – podle něj tím zastupitelé zablokovali rozvoj města na dva roky. Se svou iniciativou podporovanou oficiálně dotací hejtmana Jihomoravského kraje, je tak pro jednu z variant přesunu zanedbaného vlakového nádraží a vyzývá k tomu, aby lidé k referendu vůbec nešli, i kdyby chtěli otázky směřující na opravu současného nádraží odpovědět Ne.

Přesunout, nebo ne, s opravami se už začalo

Podle Matěje Hollana není ale termín referenda vhodný, protože prý nebudou v době jeho konání známy výsledky studie proveditelnosti navrhovaných projektů. „Nicméně zpoždění studie proveditelnosti jsme nemohli před těma dvěma roky, kdy jsme referendum na návrh přípravného výboru referenda vyhlašovali, vědět. Vliv referendum bezpochyby mít bude, zejména pokud bude právně závazné, může mít pak i rozhodující vliv,“ řekl dále Hollan v odkazu na požadovaný poměr hlasování 71,43 % v případě minimální 35% účasti.

„Jsou dvě systémově odlišné možnosti, jak problém přestavby železničního uzlu řešit. Jejich nevýraznějším znakem je poloha nového osobního nádraží. Dnes se sledují dvě varianty: varianta Řeka (dříve tzv. odsunutá, která předpokládá nové nádraží u řeky Svratky v místě dnešního nádraží Brno-dolní) a varianta Petrov (dříve tzv. v centru, která předpokládá nové nádraží pod Petrovskou katedrálou v místě tzv. Malé Ameriky),“ argumentuje Kotzian z Brna plus na svých stránkách. „Je třeba zdůraznit, že obě varianty znamenají posun hlavního nádraží, jedna o cca 800 metrů (Řeka), druhá o cca 300 metrů (Petrov). Ani v jednom případě se tedy nejedná o zachování stávajícího nádraží. Vedle těchto dvou variant existuje ještě tzv. nulová varianta, která by však pro Brno byla katastrofou, a o přestavbu železničního uzlu v podstatě nejde.“

Mezitím přitom nejnutnější opravy na místě stávajícího hlavního vlakového nádraží v Brně již začaly. Podle Deníku se dokonce schválily i velké opravy plánované na rok 2018 nebo 2019. Nyní nicméně probíhá zbytek oprav druhého a třetího nástupiště, které mají být znovuotevřeny 11. září.

Michal Hašek mezitím kromě brněnského nádraží musí vysvětlovat kauzu své neexistující mluvčí Lucie Proutníkové alias Jany Mrencové. Odsouzená lobbistka dostávala ročně 400 tisíc korun za přeposílání tiskových zpráv médiím. Statisícové částky vydal hejtman i za pochvalné články na serverech parlamentnilisty.cz a krajskelisty.cz. Hašek své problémy a následné výzvy k rezignaci označil za pokus o diskreditaci a „zabití Haška“.

Čtěte také: Hašek: Rezignovat nehodlám, ušetřil jsem miliony

Lhaní a podezřelé hospodaření hejtmana Haška. Do voleb ale pád nepřijde

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články