My Tibet podporujeme, demonstrovalo v Praze tři sta lidí

LIDSKá práva vs export

My Tibet podporujeme, demonstrovalo v Praze tři sta lidí 1
Domov
Sdílet:

Pod sochou Edvarda Beneše před ministerstvem zahraničních věcí se v pondělí sešlo několik stovek lidí, kteří přišli vyjádřit svou solidaritu s Tibetem. Jak na setkání, které zaštítila řada neziskových organizací zabývajících se lidskými právy, řekl exministr životního prostředí Martin Bursík, Českou republiku s Tibetem pojí řada podobností a vláda svými posledními vstřícnými kroky k Číně toto dlouhodobé spojení ničí.

„Blízkost České republiky k Tibetu, to, že jsme se stali takovými přáteli, není náhoda. Měli jsme své exilové vlády, měli jsme své vlny exilu, své vězně svědomí, své zkušenosti s lidskými pochodněmi,“ řekl na úvod demonstrace na podporu Tibetu Bursík, kterému naslouchaly asi tři stovky lidí.

Česká vláda chce podle něj svým občanům tento pocit sounáležitosti vzít. Reagoval na kroky vlády z posledních dnů, kdy se rozhodla zlepšit vzájemné vztahy s Čínou a rezignovala tak na podporu nezávislosti Tibetu. Bursík spustil akci na podporu Tibetu před týdnem. Připojenou petici podepsaly už tisíce lidí, k iniciativě se navíc připojila řada neziskových organizací.

Více o iniciativě a postojích české vlády k Tibetu čtěte: Bursík spustil kampaň za podporu Tibetu

V pondělí odpoledne tak na demonstraci promluvili třeba zástupci Člověka v tísni, Amnesty International, Post Bellum, Knihovny Václava Havla či organizace Lungta.

Šimon Pánek z Člověka v tísni na akci mluvil mimo jiné o tom, co lidem v oblastech, kde jsou dlouhodobě porušována lidská práva, pomáhá nejvíce. Nejsou to prý knihy, filmy či počítače, které dostávají od neziskových organizací: „Ten pocit, že v tom nejsou sami, že je někde daleko malá Česká republika, kde se o ně někdo zajímá, to je to, co je pro ně opravdu důležité, co je drží.“

Čtěte také komentář: Zaorálek v Číně. Klanění se a ztráta vlastní tváře

Podle Pánka se stavíme před chybný výběr, že můžeme podporovat buď lidská práva, nebo pracovat na zlepšování obchodu se zahraničím. Vyspělé země prý ale zvládají zkombinovat oboje.

Demonstrace před ministerstvem zahraničí trvala zhruba hodinu. Bursík na ní vyzval vládu, aby projednala zprávu o dodržování lidských práv v Číně a Tibetu. Poté se zájemci vydali poklidným pochodem do Sněmovní ulice, kde před hlavním vstupem do Poslanecké sněmovny visí na Bursíkově domě obří fotografie Václava Havla a dalajlámy s nápisem „Pane premiére, mýlíte se! Češi Tibet podporují!“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz