Policie nestíhá. Verdikt v kauze Čapí hnízdo odkládá na jaro

Kauza Čapí hnízdo

Policie nestíhá. Verdikt v kauze Čapí hnízdo odkládá na jaroNOVÉ
Luxusní farma Čapí hnízdo Foto: FOTO: Archiv
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Verdikt v kauze Čapí hnízdo, v níž měla policie rozhodnou do konce letošního roku, se posouvá. Zda podle šetření hospodářské kriminálky dosáhl majitel Agrofertu Andrej Babiš na dotace z Evropské unie na stavbu luxusního resortu podvodem, by mělo být podle serveru Neovlivní.cz jasné nejdříve na jaře 2017.

Podle mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové byla státním zástupcem policii lhůta, do kdy má padnout verdikt, prodloužena až do března roku 2017. Rozhodnutí by tedy mělo přijít v době, kdy budou začínat předvolební kampaně jak do voleb do Poslanecké sněmovny, tak i do těch prezidentských, kam hnutí ANO plánuje také vyslat svého kandidáta.

Lhůta byla podle Zenklové prodloužena proto, že celá věc je velmi komplikovaná a je třeba se probrat velkým množství dokumentů. Nejde podle ní ze strany policie o důvodné průtahy ve vyšetřování.

Pokud se podvod prokáže, Babiš z politiky odejde

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš již na jaře 2016, v době rozpoutání kauzy, přiznal, že pokud se prokáže podvodné přijetí padesátimilionové dotace, tak z politiky odejde. „Pokud by se to prokázalo, byť takovou možnost vylučuji, protože všechno proběhlo podle pravidel, pak ano,“ připustil svůj konec v politice Andrej Babiš na jaře 2016.

Čtěte podrobněji: Pokud se u Čapího hnízda prokáže podvod, odejdu, říká Babiš

Celou kauzu majitel Agrofertu v březnu také obhajoval na půdě Poslanecké sněmovny, kde řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky nikoli koncern Agrogert. „Dotace byla přidělena podle platných pravidel. Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ řekl Babiš.

Čapí hnízdo řeší i v Bruselu

Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova holdingu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropské dotace ve výši padesát milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Celou kauzu kolem Babišova luxusního resortu se také zabývá Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Jak dlouho bude trvat toto vyšetřování, úřad nezveřejnil. V březnu však informoval, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců. „Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,“ napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci. Informace z OLAFu by se tak daly očekávat začátkem roku 2017.

Čtěte více: Ptala se na Čapí hnízdo, úřednice i nadřízení čelí kárnému řízení MF

Čapí disco: Jsem Babiš, jsem miliardář. Nelžu, nekradu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články