SROVNÁNÍ: kolik stojí bankovní účet. Průměr je 325 korun měsíčně

Srovnání bank

SROVNÁNÍ: kolik stojí bankovní účet. Průměr je 325 korun měsíčněPRŮZKUM 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Průměrný český zákazník, který aktivně využívá svoji banku, zaplatí za svůj bankovní účet průměrně 325 Kč měsíčně. Za celý rok to činí 3 900 korun. Vyplývá to z průzkumu finančního portálu Finparada.cz, který porovnával poplatky za vedení účtů v 18 bankách v ČR.  

Srovnání proběhlo v dubnu 2014 a je vytvořeno na základě dvou modelových profilů klientů, kteří využívají širší škálu bankovních služeb na českém trhu.

Aktivního zákazníka představuje v průzkumu člověk, který pravidelně používá služby elektronického bankovnictví, měsíčně zadá pět domácích platebních příkazů a jeden zahraniční, kartou zaplatí 5 000 Kč. Dále třikrát vybere z bankomatu vlastní banky, dvakrát z jiné banky, jednou z bankomatu cizí banky v zahraničí a jednou měsíčně mu přijde mailem výpis z účtu. Takový zákazník zaplatí průměrně 329 korun za měsíc.

Méně aktivní zákazník s online bankovnictvím, který měsíčně zadá tři domácí platební příkazy a jeden zahraniční, kartou zaplatí 3 000 Kč, dvakrát vybere z bankomatu vlastní banky, jednou z jiné banky, jednou z cizí banky v zahraničí a jednou měsíčně mu přijde mailem výpis z účtu, zaplatí měsíčně průměrně 321 korun. Tedy jenom o 8 korun méně. 

„Poplatková struktura bank západní Evropy je již dlouhou dobu mnohem jednodušší než poplatková struktura sazebníků klasických českých bank. Nové banky se při svém vstupu na český trh snažily poplatkový systém zjednodušit. Některým se to povedlo, jiným méně. Ale snaha je vidět. Tento tlak má vliv i na postupné změny v sazebnících klasických bank,“ uvedl Zdeněk Bubák z finančního portálu Finparada.cz. 

Z průzkumu vyplývá, že více peněz za poplatky účtují velké banky. Nejdražší služby u nás poskytuje německá banka LBBW, která byla v roce 2008 vyhlášena Bankou roku a kde zákazník může nechat až  512 korun měsíčně.

Z českých bank se mezi dražší zařadily Komerční banka a ČSOB, zde podle výzkumu poplatky dosahují zhruba 400 korun. Kolem průměrné částky se pohybuje Česká spořitelna.

Nejnižší poplatky si účtují nové nízko-nákladové banky, kde by zákazník zaplatil až o 200 korun méně (např. mBanka, Equa, Air, Fio banka). Zdarma vede služby banka Zuno, která ale nedisponuje v Čechách žádnými fyzickými pobočkami, funguje pouze on-line.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz