Dohled nad vašimi penězi. Vláda schválila Babišův nový registr účtů

Centrální evidence účtů

Dohled nad vašimi penězi. Vláda schválila Babišův nový registr účtůNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Kontroverzní návrh ministra financí na zavedení centrální evidence účtů ve středu získal podporu vlády. Novinka počítá s tím, že by stát měl přehled o účtech všech fyzických i právnických osob. Podle vlády má návrh zefektivnit boj s daňovými úniky, proti se už ale postavila pravicová opozice. Například podle ODS jde o rozšiřování moci orwellovského Velkého bratra.

O tom, že jde ministr financí Andrej Babiš (ANO) na vládu s dalším plánovaným registrem, informoval deník ECHO24.cz už před několika dny. Ve středu získal podporu kabinetu a návrh se tak brzy dostane i k poslancům.

Čtěte také: Kde máte účet? Babiš chce nový registr

Zjednodušeně jde o to, že by stát měl nově přehled o účtech všech fyzických i právnických osob. Finanční a celní správa, orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva financí by po zavedení evidence mohly jediným dotazem zjistit, kde má kdo veden svůj bankovní účet. To se ale nelíbí ODS.

„Pokládáme centrální evidenci účtů za naprosto zbytečnou. Tohle je jen snaha vybudovat další registr. Tahle vláda a ministr financí jsou zamilovaní do nových registrů. My jsme přesvědčeni, že se novými registry svět nezlepší,“ řekl České televizi v reakci na schválení evidence poslanec ODS Marek Benda.

Ten nesouhlasí s argumentem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle nějž jde o další důležitý krok v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz. „Souhlasíme s bojem proti podvodníkům, ale to neznamená, že na každého slušného člověka bude veden registr. Že o každém z nás musí Velký bratr všechno vědět,“ dodal Benda, podle nějž jde zákon jasnou salámovou metodou a za několik měsíců bude chtít vláda znát i zůstatky na účtu.

Právě to byl původně nejkontroverznější bod návrhu, který měl evidovat i data o tom, kolik je na účtech peněz. S tím, aby v evidenci byly i údaje o zůstatcích a pohybech na účtech, ale nesouhlasila Česká národní banka, bankovní asociace, ani pravicová opozice. Finanční analytický útvar (FAÚ) ve středu vydal stanovisko, že ministerstvo financí nikdy nenavrhovalo, aby evidence obsahovala jakékoli podobné informace. S požadavkem týkajícím se zůstatků na účtech měla podle útvaru přijít policie.

Kde máte účet? Bude stačit jediný dotaz

Zákon se nelíbí ani Asociaci podnikatelů a manažerů (APM). „Zákon o centrální evidenci účtů je další nástroj kontroly podnikání. Pokud zvážíme společné působení takových nástrojů jako je EET, kontrolní hlášení a centrální evidenci účtů vychází nám z toho, že stát získává absolutní kontrolu nad občany i nad podnikáním. To považujeme za vytváření autoritářského prostředí a APM žádá vládu, aby tento trend zastavila,“ sdělil předseda asociace Radomil Bábek.

A jak má tedy ve středu schválená novinka vypadat? Podle konečného návrhu bude mít stát přehled o účtech všech fyzických i právnických osob a mimo jiné bude jasné, jak dlouho daný účet existoval. Informace v registru se budou minimálně jednou denně aktualizovat.

Evidence má umožnit oprávněným institucím jediným dotazem zjistit, kde má či měl účet subjekt, o který se zajímají. V současné době kvůli tomu musejí obesílat desítky bank a záložen. Například pokud dnes chce policie zjistit majitele bankovního účtu, musí oslovit všechny finanční instituce na trhu, kterých je téměř 80.

Původně měla být centrální evidence spuštěna už od začátku letošního roku. To ale ministr financí nestíhal a návrh mu pak navíc vrátili vládní legislativci. Pokud se teď novinka nezasekne v legislativním procesu, mohla by být schválena nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Už předloni před návrhem varovala Česká bankovní asociace, která se obávala možného zneužití dat klientů. Například ministerstvo vnitra je ale přesvědčeno, že díky tomu, že evidence nebude obsahovat údaje o pohybech na účtech, se riziko úniku citlivých informací výrazně snížilo.

Podobný systém funguje v několika evropských zemích, například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo v Itálii.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články