Učitel přednášel v Plzni v muslimském oděvu, byl označen za islamistu

VIDEO UVNITŘ

Učitel přednášel v Plzni v muslimském oděvu, byl označen za islamistuNOVÉ
Mgr. Antonín Kolář Foto: FOTO: Facebook události: Netradičním oděvem proti odchodu Antonína Koláře z MG
1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Učitel Antonín Kolář z Masarykova gymnázia v Plzni, který přišel do školy oblečený jako muslim a přednášel o toleranci, byl označen za islamistu. Studenti ho natočili a video zveřejnili. Ředitelka označila jeho oděv za nevhodný a podle učitele vyžadovala okamžité stažení videa s tím, že kazí dobré jméno školy a může v lidech vyvolávat strach. Spor, který se vlekl téměř rok, nyní končí odchodem učitele z gymnázia.

Poté, co se 1. září 2015 učitel dějepisu Antonín Kolář i po předchozím zákazu ředitelky školy Olgy Matějkové, rozhodl předstoupit před studenty v tradičním muslimském oděvu, otevřela se debata o vhodnosti jeho počínání. Celý spor se vyhrotil až v červnu 2016, kdy byla učiteli za jeho chování udělena výtka zaměstnavatele, načež z vlastního popudu oznámil odchod. Studenti následně uspořádali akci za setrvání dějepisáře na škole.

Ředitelka Olga Matějková ve středu pro ECHO24.cz řekla, že před začátkem nového školního roku požádala Antonína Koláře o to, aby v první školní den před studenty předstoupil ve slušném a důstojném oděvu, on ji však podle jejích slov řekl, že si to udělá po svém.

Ve výtce zaměstnavatele, kterou ředitelka učiteli udělila po neuposlechnutí jejího „doporučení“ v červnu 2016, se však Olga Matějková vyjadřuje ostřeji. „Podle zjištěných skutečností jste dne l . 9. 2015 nerespektoval příkaz ředitelky školy a dostavil se na pracoviště před svoji novou třídu přes výslovný zákaz ve velmi nevhodně zvoleném obleku. O celé této Vámi připravované akci jsme hovořili v srpnu 2015 a dohodli jsme se, že tímto způsobem školní rok zahajovat nebudete,“ stojí v dokumentu.

„Přijde mi, že na první školní den je takové oblečení nevhodné. Měl by to být slavnostní den, stejně jako třeba předávání vysvědčení. My jsme Češi a měli bychom tak chodit i oblečení,“ řekla Olga Matějková k tomu, jak přišel Antonín Kolář oblečený. Na dotaz, co je na takovém oblečení nevhodného, však již přímou odpovědět neuvedla. „Podle psychologů je doložené, že každý usuzujeme z prvního dojmu,“ pokračovala ředitelka školy. Zároveň Matějková odmítá, že by kdy řekla, že jeho vystoupení kazí dobré jméno školy, učitel je prý velkým odborníkem, kterého si vždy velmi vážila.

Učitel byl označen za islamistu

Někdo na první dojem však jistě dal, protože škole podle vedení přišly dva anonymy, v nichž bylo řečeno, že učitel je islamista. Antonín Kolář měl na sobě na hodině tradiční muslimský oděv asi 15 minut, poté si ho sundal. Studentům přednášel o toleranci, porozumění, svobodě, demokracii a náboženství. Sám říká, že právě takovéto reakce jsou pro něj známkou toho, že si video nikdo z vedení školy neposlechl a neudělaly to ani zmíněné anonymy, ale daly právě na první dojem.

„Dodnes netuším, kdo a jak definuje velmi nevhodný oblek, mně se v daný moment, tedy na začátku školního roku, zdál naopak aktualizovaně velmi vhodný k tomu, aby upoutal pozornost studentů a motivoval je k naslouchání myšlenkám, které jsem jim chtěl první školní den sdělit. Sama jste hovořila o tom, že první dojem je z psychologického hlediska klíčový a takto jsem i já ke své hodině přistupoval,“ napsal Kolář v odpovědi ředitelce školy a natočil další video, které podle jeho slov nemohl již natočit na půdě školy. Názorně v něm předvádí, že s jiným oděvem by asi nikdo problém neměl. Nejspíše by se podle jeho slov vůbec nic nestalo, kdyby do školy přišel třeba jako Uzbek, Vietnamec, Mongol, Estonec, Armén či Tádžik.

Ředitelka gymnázia dále vidí problém v tom, že učitel uveřejnil video na Youtube, přestože neměl souhlas studentů ani jejich rodičů a porušil tím tak zákon o ochraně osobních údajů. Antonín Kolář pro ECHO24.cz řekl, že o natočení videa studenty opravdu požádal. Hlavním důvodem podle jeho slov bylo to, že chtěl předejít jakýmkoli spekulacím o tom, co se v hodině bude dít. „Zpětně jsem za tuto momentální myšlenku rád, nedokážu si představit, jak bych právě bez této nahrávky nyní čelil negativním výtkám ze strany rodičů, veřejnosti i kolegů,“ napsal dále Kolář v dopise ředitelce školy.

Z výtky, která byla učiteli udělena, ze dvou dopisů ředitelce a z petice a protestu, kterého se zúčastnilo více než 200 studentů, je patrné, že učitelův oděv v Plzni rozpoutal významnou debatu. Jeho chování bylo označeno za politicky motivované. Pro ECHO24.cz to dnes potvrdila i sama ředitelka Matějková, která řekla, že takový zájem médií nepamatuje.

Učitel Masarykova gymnázia v Plzni Antonín Kolář se po téměř ročním intenzivním sporu s gymnáziem rozhodl odejít. „Je to argumentační spor. Nechci s tímto vedením už déle spolupracovat. Co jsem mohl sdělit, to jsem sdělil. Ve školství zůstávám,“ řekl pro ECHO24.cz odcházející učitel, který na škole pracoval od roku 1999 a pro studenty mimo jiné organizoval výlety do Sýrie, Vietnamu či Tibetu.

Čtěte také: Skandál TV Prima: nařídila redaktorům negativně informovat o uprchlících

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články