NOVÉ

Tisíce polských vojáků obdržely záhadné telefonáty z Ruska

,

ŠPIONÁŽNÍ HRA?

Témata: , , ,

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak vyzval zpravodajské služby své země, aby prošetřily případ záhadných telefonátů z ruských čísel. Stovky až tisíce Poláků pracujících v armádě měli obdržet obtěžující hovory, všechny z ruského zdroje. Jak se telefonní čísla vůbec dostala do cizích rukou je předmětem vyšetřování. Zprávu přinesl britský list The Telegraph.

Počet nahlášených, kteří obdrželi záhadný telefonát z Ruska, se údajně pohybuje kolem 10 000. Číslo však může být ještě mnohem vyšší. Siemoniak uvedl, že definitivní počet takových telefonátů ještě nebyl stanoven a mohl by se vyšplhat až na „stovky tisíc“.

„Na celou záležitost mě upozornily bezpečnostní služby a já je požádal o vysvětlení,“ řekl ministr v listopadu s tím, že v současné době ještě není možné stanovit, zda se jedná o nějakou vážnou hrozbu.

Čtěte také: Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnu

V době, kdy Polsko investuje stále více do své obrany a žádá své spojence ze Severoatlantické aliance, aby zaujali tvrdší postoj vůči Moskvě, se země stala klíčovým cílem ruské špionáže, píše Telegraph. Loni byli zatčeni dva lidé s podezřením, že patří mezi desítky agentů ruské armádní rozvědky GRU.

Jak se telefonní čísla – všechna spravovaná stejný mobilním operátorem – dostala k ruským volajícím, se vyšetřuje. Polské ministerstvo obrany však uvedlo, že důvěrné a závažné telefonáty o národní bezpečnosti nejsou zprostředkovávány klasickými mobilními sítěmi. Ruské ministerstvo zahraničí se k telefonátům odmítlo vyjádřit.

Čtěte také: Polsko už otáčí: Bezpečnost nade vše, nejsme připraveni na běžence

Neobjasněné hovory připomínají případ z Majdanu z roku 2014. Účastníci protestů tehdy obdrželi hromadnou zprávu o tom, že „byli zaznamenání jako účastníci masových nepokojů“. Tato SMS zpráva se dostala ke všem uživatelům tří největších ukrajinských operátorů, kteří se v době protestů pohybovali v blízkosti kyjevského náměstí. Operátoři tehdy popřeli, že by se na zprávách jakkoli podíleli, pravděpodobně tak za nimi stála některá ze zpravodajských služeb. Zda se jednalo u ukrajinskou nebo ruskou, není známo.

Přejít na diskusi