Evropa nemůže pojmout všechny uprchlíky, vzkazuje dalajláma

'MUSÍME BÝT PRAKTIČTÍ'

Evropa nemůže pojmout všechny uprchlíky, vzkazuje dalajlámaUVNITŘ VIDEO
Dalajláma. Foto: Reprofoto: The Huffington Post
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přestože je správné pomáhat utečencům, kteří prchají z rozvrácených zemí severní Afriky a Blízkého východu, Evropa nemůže pomoct všem. Během své návštěvy Spojeného království to prohlásil tibetský duchovní vůdce dalajláma. Řešení podle něj spočívá v urovnání konfliktů v zemích, odkud běženci prchají.

Dalajláma nejprve pochválil přístup Německa a Rakouska, které se donedávna k uprchlíkům stavěly velkoryse. Podotkl ale, že se nejedná o dlouhodobě udržitelné řešení. Stejně tak se zastal britské vlády, která navrhla přijmout 20 000 běženců během následujících pěti let, čímž se dostala pod palbu kritiků, kteří tvrdí, že je to příliš málo.

„Postarat se o několik tisíc uprchlíků je báječné, ale zároveň musíte přemýšlet o dlouhodobějších řešeních – jak do těchto muslimských zemí přinést skutečný mír a skutečný rozvoj.“ 

Podle tibetského duchovního vůdce je při rozhodování o (ne)přijetí uprchlíků potřeba zohledňovat „více faktorů“ a „být praktický“. „Musíte při tom myslet. Je nemožné, aby do Evropy přišli všichni. Nemožné,“ uvedl podle britských médií k řešení uprchlické krize během své řeči v britském Oxfordu, kam zavítal v rámci své desetidenní návštěvy Spojeného království.

Řešení pak podle muže, který sám strávil 56 let v exilu, spočívá v urovnání konfliktů v místech, odkud lidé prchají. „Postarat se o několik tisíc uprchlíků je báječné, ale zároveň musíte přemýšlet o dlouhodobějších řešeních – jak do těchto muslimských zemí přinést skutečný mír a skutečný rozvoj,“ řekl dalajláma s dovětkem, že řešení spočívá spíše ve vzdělání a dialogu než v dalším násilí.

V souvislosti s uprchlickou krizí zmínil i doporučení, která podle svých slov dal někdejšímu americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi po teroristických útocích z 11. září 2001. „(Prezidentu Bushovi) jsem řekl, že řešení tohoto problému spočívá v nenásilí. Vím, že jeho úmysly byly dobré, ale použil sílu a vytvořil tak nečekané důsledky,“ prohlásil podle britského tisku Dalajláma, čímž očividně narážel na skutečnost, že po svržení Saddáma Husajna se etnicky i nábožensky heterogenní Irák propadl do chaosu a sektářského násilí.

Současný 14. dalajláma, vlastním jménem Tändzin Gjamccho, pobývá v exilu od roku 1959, kdy Číňané rázně zakročili proti tibetským budhistům a donutili ho tak opustit „střechu světa“. Čínská komunistická vláda zároveň nedávno oznámila, že nového dalajlámu určí ona a ne buddhističtí mniši, jak bývalo dosud zvykem. Gjamccho proto už dříve v tomto roce prohlásil, že on sám je možná posledním dalajlámou vůbec. 

Čtěte také: Tibetská jeptiška se zapálila za návrat dalajlamy

Čína potrestala komunistické činitele za pomoc dalajlamovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články