Největší fake je boj s fake news

Takže fake news a ruská propaganda. To jsou momentálně nejmodernější fenomény, jež mají ohrožovat naši moderní společnost. Jsou tématem americké a britské politiky, velmi aktivní v popisování tohoto nového digitálního moru je německý establishment, který se už vrhl na Facebook. Ten je zatím největší platformou, kde se tyto škodlivé zprávy objevují.

Kupodivu tentokrát se v čele pelotonu naskakování na nové trendy držíme i my v Česku. Ministerstvo vnitra totiž založilo nový úřad Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám, a dostalo se tak na přední stránky známých zahraničních novin. Fake news jsou ovšem jen móda, dokonce by se dalo říct, že největší fake je právě boj s fake news. Fake news totiž nejsou nic jiného než fáma, pomluva nebo legenda. Jejich módní naléhavost je akcelerována technologickou změnou, dominancí internetu jako hlavního nástroje pro šíření informací.

Je to ovšem stejné jako s jakoukoliv módní vlnou, v různých cyklech se vrací s něčím, co tady už dávno bylo. Jednou jsou v módě džíny s úzkými nohavicemi, jindy zase zvony. V jedné pětiletce frčí krátké sukně, pak zase ty pod kolena. Teď se fámám říká fake news a bojem proti nim se dají minimálně vydělat dobré peníze, strašit lidi, v horším případě pak různě filtrovat obsah nebo zavádět regulace.

Existenci a nebezpečnost fám (fake news), které se mohou stát nástrojem politického či mocenského boje, samozřejmě není možné podceňovat. Otázka ale je, jak s nimi lze bojovat a zda je tento boj možné vyhrát.

Kdyby to skutečně šlo, asi by už nikdo nebral vážně slavné Protokoly sionských mudrců, které sepsala ruská tajná policie, tzv. Ochranka, do světa je vypustila na počátku dvacátého století. Protokoly byly mocným spouštěčem antisemitismu a dodnes je i mnozí vzdělaní lidé považují za autentické.

Nelze ale předpokládat, že by se třeba českému Centru boje proti terorismu podařilo vykouřit těmto lidem Protokoly coby autentický spisek z hlavy. Stejně tak se to asi nepodaří u popíračů holokaustu, zastánců spikleneckých teorií nebo odpůrců všemocné CIA, která podle nich měla zosnovat vraždu J. F. K. či připravit teroristické útoky 11. září 2001.

Fámy, tedy fake news, tady s námi zůstanou a odpůrci establishmentu je budou pěstovat, dokud tady budou oni sami. Proti nim zůstane nejúčinnější zdravý rozum, fungování nezávislých a pluralitních médií.

Nové technologie a internet nejsou jen nástrojem pro jejich šíření, ale slouží také pro jejich účinné popírání a odhalování. Naším problémem by byla jen monopolizace šíření informací a jakákoliv institucionalizace ministerstva pravdy. Než se k tomu však dopracujeme, proběhne ještě spousta vášnivých debat.

Další texty z Týdeníku Echo čtěte zde. 

Z nového čísla Degenerace myšlení českých dětí. Proč umíme čím dál hůř počítat a logicky myslet?

Echo týdne: Džihádista, na kterého se zapomnělo ● Komentář: Sněmovna ztraceného času ● Komentář: Jak Trump poráží fakta ● Analýza: Privatizace nemocnic se blíží ● Salon: Koho ještě zajímají Oscaři? ● Historie: Fučíkovo srdce na oprátce ● Svět: Tajemství synopse a katedrály ● Fokus: Jako v House of Cards ● Esej: Limity fikce ● Rozhovor se scenáristkou Terezou Brdečkovou: Nemáme právo soudit, ale každý může říct své ● Umění a kritika: Namaluj to hodně černě, umělče! ● Recenze: Antonín Dvořák, vyhlášený řezník ● Kulturní tipy ● Styl: Cena Klubu Za starou Prahu ● Styl: Moser v Obecním domě ● Přeceňovaný vs. podceňovaný: Martin Komárek vs. Jiří Komárek ● Technologie ● Aplikace ● Auto    

Trump je stejně důležitý zlom, jako byl rok 1989 V dobách epochálních změn nezáleží na institucích, ale na lidech. Možné je všechno, říká známý politolog Ivan Krastev
Jaromír Jágr: naše slunéčko Nejlepší český hokejista je konstantou této společnosti. Navíc plní skvěle i roli, kterou má veřejná osoba hrát

Přejít na diskusi