Babiš kvůli celníkům na koberečku u poslanců. Dohlédnou si na Šlachtu

Výbor pro rozpočet

Babiš kvůli celníkům na koberečku u poslanců. Dohlédnou si na ŠlachtuAKTUALIZOVÁNO
Ministr financí Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Poslanci z rozpočtového výboru dohlédnou na výběrové řízení na náměstka Celní správy pro oblast pátrání. Někteří totiž mají obavy, že by nemuselo proběhnout podle pravidel. Funkcí je nyní pověřen bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, který bude zřejmě i jediným zájemcem o post. Doplnit si však musí celní zkoušku a splnit i další požadavky. O situaci u celníků na jednání sněmovního výboru hovořil mimo jiné ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Ve výběrové komisi výbor pro rozpočet zastoupí poslanec Karel Fiedler (zvolen na kandidátce Úsvitu). Na pozici zástupce ředitele pro pátrání se podle ministerské náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové, do jejíž gesce Celní správa spadá, devět měsíců nikdo nepřihlásil. „Není to totiž žádný med,“ prohlásila na jednání výboru s tím, že postup je podle předpisů.

Ocenila dále Šlachtovy zkušenosti, které podle ní může u celníků zúročit. Poukázala i na dřívější výrok premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který prohlásil, že by se o něj měl stát postarat. To ale popudilo šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska. „Pan premiér řekl, že bychom mu měli najít flek. Tak paní náměstkyně jde a poslušně to udělá. Je to plivanec do tváře těm, kteří slouží podle služebního zákona. Šíleným způsobem to celé řízení znevěrohodňuje,“ reagoval Kalousek.

Na kobereček si Babiše kvůli situaci u celníků pozval šéf sněmovního výboru pro rozpočet Václav Votava (ČSSD). Jednání se zúčastnil také nový šéf celníků Milan Poulíček. „Tato situace je velice nestandardní. Předpoklad pro vykonávání funkce zástupce je být celníkem, splnit se musí i řada dalších podmínek. Pan Šlachta má tak jen asi dva týdny na to, aby si tyto věci doplnil,“ řekl deníku Echo24.cz před schůzí výboru Votava.

Kromě personálních otázek chtěl osvětlit i záměr na rozšíření pravomocí celníků. Babiš by chtěl, aby mohli nově vyšetřovat daňové trestné činy. Podle průzkumu České televize k tomu u parlamentních stran ale nenašel podporu. Kritika poslanců proto mířila i na to, že věc se svými koaličními partnery předem neprojednal. „Sledujeme tu jakýsi koaliční striptýz,“ komentoval to komunistický poslanec Jiří Dolejš. Podle Babiše se jedná o několik let starou koncepci. „Jen dotahujeme věci, o kterých bývalí ministři jen mluvili,“ uvedl šéf státní kasy.

Odkazoval tím mimo jiné i na Miroslava Kalouska, který to však odmítl. „Mně velmi lichotí, když současný ministr financí říká, že se snaží dotáhnout můj geniální nápad, ale tak to není. Po vstupu do Schengenu jsme nové pravomoci celní správy řešili, možná se to na nějakém papíru objevilo, nikdy jsem to ale politicky neprosazoval,“ řekl. 

Celníci jako druhá policie?

Robert Šlachta, který dobrovolně odešel z čela protimafiánského útvaru kvůli reorganizaci policie, má čas přihlásit se do výběrového řízení do poloviny září. Složit bude muset do té doby celní zkoušku či prokázat jazykové schopnosti. Obdobný post u celníků dlouhodobě zastával současný šéf Celní správy Milan Poulíček. Jde za ním například metanolová kauza, kdy kvůli pančovanému alkoholu zemřelo 47 lidí. Šlachta, tehdy coby šéf ÚOOZ, z toho činil odpovědným právě Poulíčka.

Ministr Andrej Babiš se vyjadřoval také ke zvládnutí nových kompetencí. Podle něho Celní správa funguje tak, jak má. Od srpna mohou celníci prověřovat trestní oznámení u DPH. Doposud mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží, nově mohou řešit celý tuzemský trh. Ministerstvo financí také navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. K tomu je nyní oprávněna pouze policie.

„Ministr představil dlouhodobou koncepci, která počítá s tím, že celníci převezmou část kompetencí policie. Chtějí tak nejenom šetřit a pátrat, ale také vyšetřovat. Já osobně se s tím neztotožňuji. Neměli bychom vytvářet druhou policii. Celní správa by se teď měla stabilizovat jak koncepčně, tak personálně,“ komentoval dále Votava.

Pravidelné přestřelky kvůli záměru vede Babiš s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), který to označil za nesystémový krok. Chovanec současně avizoval vznik finanční policie, která by se od ledna měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Babišův záměr kritizuje i opozice, podle které by se celníci měli držet předně vybírání cla a daní.

Personální obměna Celní správy 

Personální obměna úřadu byla dalším důvodem, proč šéf výboru Votava ministra Babiše na jednání pozval. Po rezignaci exředitele Petra Kašpara letos v květnu odešlo téměř celé vedení celníků. Z původní sestavy zůstala pouze náměstkyně pro mezinárodní vztahy a komunikaci Vendulka Holá, která se od svého někdejšího šéfa a jeho týmu záhy distancovala.

Před příchodem současného ředitele Milana Poulíčka ji Babiš na návrh své náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové, která se do funkce dostala letos v lednu, i nakrátko jmenoval ředitelkou Celní správy. Petr Kašpar uvedl jako důvod rezignace zdravotní důvody, ostatní celníci pak ztrátu motivace či rušení dlouhodobých koncepčních změn.

„Pana Babiše jsme si na výbor pozvali primárně i kvůli tomu, že v červnu došlo k odchodu většiny vedení celníků. Pojal jsem proto obavy, a nejsem určitě sám, o akceschopnost Celní správy. Nechci mluvit o rozvratu úřadu, ale bez velení není vedení. I když teď už byl do funkce ředitele jmenován pan Poulíček, stále jsou neobsazeny dva významné posty – zástupce pro pátrání a výkon,“ dodal šéf rozpočtového výboru Votava. Náměstkyně Alena Schillerová na schůzi poslanců opětovně odmítla, že by byla funkčnost úřadu narušena. 

Čtěte také: Šlachta je bez vzdělání i jazyků, u celníků nemá co dělat, tvrdí Kalousek

Jaké je riziko, že se z celníků stane Babišova policie?

Šlachta bude sloužit u celníků, i když není celník. Úřad ale už zná fintu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články