Ruské superletadlo. Převeze tanky kamkoli do 7 hodin

Nová ruská zbraň

Ruské superletadlo. Převeze tanky kamkoli do 7 hodinAKTUALIZOVÁNO
Design nového letounu PAK TA, od kterého si Rusové slibují okamžitou vojenskou připravenost kdekoliv na světě Foto: Repro: Facebook
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nové supermoderní nákladní armádní letadlo představila ruská armádně-průmyslová komise v Moskvě. PAK TA, jak je letounu přezdíváno, je určen pro náklad těžké vojenské techniky, létá nadzvukovou rychlostí a kdekoliv na světě je schopen udeřit do sedmi hodin, informuje RT. Skutečná realizace tohoto projektu je ale zatím nejistá. Vojenský expert Lukáš Visingr ji pro ECHO24.cz zpochybňuje: „Celé to na mě působí jako snaha ohromit publikum​.“

V budoucnu by ruská armáda mohla své případné operace spouštět rychleji a efektivněji, alespoň se tím chlubí moskevská armádně-průmyslová komise. Za pomocí letky letounů PAK TA by měli Rusové mít možnost kdekoliv na světě vysadit až 400 tanků Armata do sedmi hodin a tím „okamžitě odpovědět na případné vojenské akce“.

Program PAK TA počítá pro výrobu s celkem 80 nákladními letadly do roku 2024. „To znamená, že za deset let bude nejvyšší velení Ruska schopné umístit vojenské jednotky kdekoliv na světě,“ píše RT s odvoláním na armádní experty.

Hlavním úkolem PAK TA je schopnost převážet množství nejnovějších těžkých tanků Armata, kteří mají být oficiálně představeny v Moskvě na oslavách Dne vítězství letos v květnu, zároveň s ostatní těžkou technikou jako jsou protitankové děla a další armádní vybavení.

Skupina těchto hi-tech nákladních letadel pak má být schopna pojmout až 400 těžkých tanků nebo 900 lehčích obrněných vozidel. PAK TA má mít automatizované vykládání nákladu stejně tak jako schopnost vysadit posádku v jakémkoliv terénu, což z něj má dělat účinnou zbraň. 

Visingr: Jen divoká vize

„Na obrázcích ve skutečnosti není projekt letounu pro ruskou armádu, ale výsledky diplomové práce univerzitního studenta, kterou zadávala letecká transportní firma Volga-Dněpr,“ uvedl pro ECHO24.cz vojenský expert Lukáš Visingr. „Je to jen divoká vize futuristického dopravního letadla, rozhodně ne něco, co by se opravdu připravovalo.“

Podle Visingra je nepravděpodobné, že by navržený stroj vůbec létal, vzhledem k umístění pouze jediného proudového motoru na vršek letounu. Na bocích stroje pak nejsou plnohodnotné proudové motory, nýbrž jen elektricky poháněné ventilátory.

„Popravdě řečeno, mám pochyby i o tom oficiálním projektu PAK TA, protože přesun 200 tun nadzvukovou rychlostí by vyžadoval opravdu mimořádně náročnou konstrukci. Celé to na mě působí prostě jako snaha ohromit publikum obrovskými čísly a ukázat, že Rusko dokáže vyvíjet špičkovou vojenskou techniku,“ dodává Visingr. 

Čtěte také: Mohutné manévry ruské armády. Cvičí na Baltu, Povolží i Čečensku

Kiska: Na oslavu síly do Moskvy nepojedu. Kvůli Ukrajině

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články