Slavná Lennonova zeď v Praze byla přetřena na bílo

Wall is over!

Slavná Lennonova zeď v Praze byla přetřena na bíloAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

V noci z neděle na pondělí 17. listopadu došlo k přemalování Lennonovy zdi na bílo. Pestře pomalovaná zeď Maltézské zahrady na Malé Straně je symbolem demokracie a odporu proti komunismu. Zástupci majitele zdi, Suverénní řád maltézských rytířů označil čin za vandalství a na neznámého pachatele podal trestní oznámení. Až v úterý se k činu přihlásili studenti uměleckých škol ze streetartové skupiny Pražská služba. Podle nich média akci dezinterpretují. 

Minulý režim pravidelně zeď přemalovával na šedivou nebo zelenou, aby zakryl milostné vzkazy a demokratická hesla. Na totalitní praktiky o víkendu zdánlivě navázala skupina lidí, která čtyři metry vysokou a asi čtyřicet metrů širokou plochu přetřela na bílo a nechala vyniknout pouze svůj vzkaz Wall is Over (Je po zdi) evokující název písně War is Over (Je po válce) od Johna Lennona.

Maximálně přestupek

Když o bílé zdi a neznámých vandalech během úterý začala psát média, přihlásili se k akci studenti vysokých škol ze streetartové skupiny Pražská služba. „Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall is over! odkazujeme zejména k těmto revolučním událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace,“ říkají k akci, kterou podle nich média dezinterpretují.

Zástupci řádu se ráno obrátili na policii, po komunikaci se studenty, kteří se k přemalování zdi přihlásili, ale své podání stáhli. "Ráno jsme se domnívali, že jde o vandalismus. Je škoda, že se na nás neobrátili předem, mohli jsme tomu nedorozumění předejít," řekl mediální zástupce řádu Michal Peterka.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana by nicméně šlo maximálně o přestupek, a to buď proti občanskému soužití, nebo proti majetku. O trestný čin sprejerství se prý nejedná, zeď je k němu v podstatě určena.

Symbol demokracie a turistická atrakce

Zeď dostala přízvisko Lennonova v roce 1980 po smrti bývalého člena Beatles. Začaly se na ní objevovat poselství o lásce a míru. Na Velkopřevorském náměstí u zdi také docházelo ke střetům s příslušníky bezpečnosti, kteří měli lidem zabraňovat vyjadřovat své názory a odpor k režimu.

Plocha plná grafitti, milostných vzkazů i útržků písní od Beatles se stala turistickou atrakcí, v posledních letech se na ní objevovaly vzkazy zahraničních návštěvníků, „kteří tady byli“. Naposledy byla přemalována v roce 2000 skupinou Rafani jako protest proti tehdejší politické situaci. 

Vyjádření skupiny Pražská služba

Zeď na Velkopřerovském náměstí sloužila od 70. let jako ilegální prostor pro reflexi protirežimního protestu. Trvale se na ní měnily vzkazy, básně a obrazy vyjadřující nesouhlas s totalitárním systémem. Po zavraždění Johna Lennona se z ní stal neoficiální pomník vzdávající pietní hold památce jeho pacifistickému a idealistickému myšlení. Zeď byla režimem několikrát přebarvena, nikdy však čistý nátěr nevydržel dlouho a její plocha se opět rychle začala svévolně proměňovat. Před 25 lety jedna velká totalitární zeď padla. Projektem Wall is over! odkazujeme zejména k těmto revolučním událostem. Studenti uměleckých škol tímto vyjadřují vzpomínku k 17. listopadu a poskytují volný prostor novým vzkazům současné generace. 

Nyní je zeď opět bílá - svobodná / 17.11. 2014
 

 

Na zdi se postupně objevují nové obrázky a texty.

Sdílet:

Hlavní zprávy