AKTUALIZOVÁNO

Americký velvyslanec vyčetl Zemanovi: Budete v Rusku jediný

,

Cesta do Moskvy

Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro vyčetl českému prezidentovi Miloši Zemanovi jeho květnovou návštěvu Ruska. Zeman se chystá do Moskvy na oslavy 70. výročí vítězství ve druhé světové válce. „Možná bude jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie … to je poněkud choulostivé (delicate),“ řekl Schapiro v pondělí v pořadu České televize Události, komentáře.

Velvyslanec Spojených států upozornil zejména na to, jakou symboliku Zemanova návštěva bude v takovém případě mít. „Možná bude jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie na tribuně a bude sledovat vojenskou přehlídku ruské armády, když ta armáda destabilizuje jeden ze států sousedících s EU,“ prohlásil Schapiro.

Na Den vítězství se do Moskvy nechystá ani kancléřka Angela Merkelová, která svou neúčast vysvětlila obavou o zhoršení vztahů mezi Německem a Ukrajinou. Jako další avizovali, že nepřijedou šéf Evropské rady Donald Tusk a prezidenti Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Bulharska.

Čtěte také: Merkelová 9. května nedorazí. Rouhání, zní z Moskvy

Shapiro zároveň připustil, že není jeho úlohou, aby českého prezidenta kritizoval. „Není na mně nebo na kterékoli jiné zemi, aby říkala českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat,“ uvedl americký velvyslanec. Vyjádřil také pochopení pro Zemanova slova, že je potřeba uctít oběti druhé světové války.

Velvyslanec mluvil také o přejezdu amerického konvoje přes české území a v této souvislosti si pochvaloval reakce lidí, kteří se na vojáky přišli podívat a stáli u silnic navzdory nepříznivému počasí. Poděkoval jim také na svém Twitteru. „Děkuji, Czech friends,“ napsal Schapiro.

Česká republika je podle něj dobrým partnerem Severoatlantické aliance, do které vstoupila v roce 1999. „Je vidět, že Česká republika není jen konzumentem bezpečnosti, ale také poskytovatelem bezpečnosti,“ řekl americký velvyslanec v České televizi.

Čtěte také: Proč jedu do Moskvy. Zeman se stal hvězdou ruských webů

Přejít na diskusi