Ministr: Vylučme Maďarsko z EU. S uprchlíky zachází jak se zvířaty

Nejostřejší kritika Orbánovy politiky

Ministr: Vylučme Maďarsko z EU. S uprchlíky zachází jak se zvířatyNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn požaduje vyloučení Maďarska z Evropské unie. S uprchlíky podle něj země zachází skoro hůře než se zvířaty. Nepříliš diplomatické vyjádření šéfa lucemburské diplomacie přinesl německý deník Die Welt. Asselborn Maďarsko i další země střední Evropy za jejich přístup k migraci kritizuje opakovaně. Takovýto požadavek však ještě nevznesl.

„Nemůžeme přijmout, že jsou masivně porušovány základní hodnoty Evropské unie. Když někdo jako Maďarsko staví ploty proti uprchlíkům před válkou nebo když porušuje svobodu tisku a nezávislost justice, měl by být přechodně nebo v případě nutnosti navždy vyloučen z EU,“ nechal se slyšet Asselborn jen několik dní před bratislavským summitem unie.

Evropská unie podle lucemburského ministra zahraničí nemůže takové chování tolerovat a vyloučení Maďarska je jedinou možností, jak ochránit hodnoty a soudržnost EU. Asselborn se vyslovil také proto, aby pro pozastavení členství některé ze zemí osmadvacítky nebyla do budoucna potřebná jednohlasnost, ale jen většinové rozhodnutí.

Ministr zahraničí druhé nejmenší země Evropské unie kritikou na adresu zemí visegrádské čtyřky rozhodně nešetří. V květnu například německému deníku Aachener Nachrichten řekl, že při některých výrocích skupiny, do níž patří i Česko, dostává záchvaty.

Čtěte také: Lucemburský ministr kritizuje Visegrád. ‚Dostávám z něj záchvaty‘

O maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi zase zhruba před rokem řekl, že by se měl stydět. „Je to muž, který toho v Maďarsku hodně zničil, ale zničil toho i hodně s ohledem na hodnoty Evropské unie,“ poznamenal tehdy.

K Asselbornovi se nikdo nepřidal

Asselbornovo vyjádření vyvolalo popuzenou reakci Budapešti. Nesouhlas dali najevo také český premiér Bohuslav Sobotka i Pražský hrad a rovněž šéfové diplomacií Rakouska a Německa.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci označil Asselborna za bezvýznamného politika. „Povýšenecký a frustrovaný (Asselborn) se již dávno sám vyloučil z řad politiků, které lze brát vážně,“ řekl podle maďarské tiskové agentury MTI Szijjártó. Dodal, že jenom sami Maďaři se mohou rozhodnout, s kým budou chtít žít, a to právo jim nemůže vzít ani Brusel ani lucemburský ministr zahraničí.

Za podivné přitom šéf maďarské diplomacie označil to, že o „sdílení břímě“ mluví Asselborn a další Lucemburčan, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, kteří pocházejí ze země takzvané daňové optimalizace. „Ale my chápeme, co to znamená: Maďarsko by mělo bez řečí platit za chyby jiných,“ dodal.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz označil Asselbornovo vyjádření za „málo přínosné“. Podle agentury APA zdůraznil, že v unii musí být možná „tvrdá diskuse“, ale vzkazovat partnerovi přes média, že s ním už nechci být, „společné věci nic nepřináší“. Je třeba úcty, aby nebyl projekt mírové Evropy ohrožen, dodal rakouský šéfdiplomat.

„Toto není pozice dohodnutá v Evropě,“ řekl zase v lotyšské metropoli Rize šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, který je považován za Asselbornova přítele. „Mohu při pohledu na Maďarsko chápat, že někteří v Evropě ztrácejí trpělivost… ale není můj postoj ukazovat některému evropskému státu dveře,“ dodal.

Sobotka: ‚Výkřik a nesmysl‘

Vyloučení Maďarska z Evropské unie kvůli jeho přístupu k migraci odmítl Bohuslav Sobotka. Asselbornův výrok označil za výkřik a za nesmysl.

„V těchto dnech diskutujeme o budoucnosti Evropské unie a potřebujeme si zachovat racionální přístup, jednotu a věnovat se společným tématům,“ uvedl v reakci Sobotka. Evropa musí podle něj zajistit svým občanům bezpečí a prosperitu a udržet si konkurenceschopnost. „Prohlubování příkopů a výkřiky o vylučování členských států považuji za nesmysl. V červnu jsme se s ostatními lídry EU jednoznačně shodli na pokračování evropské spolupráce ve formátu 27 členských států. Na této dohodě se nic nemění,“ dodal.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v reakci uvedl, že výroky lucemburského ministra ohledně vyloučení Maďarska kvůli jeho přístupu k uprchlíkům mimořádně poškozují Evropskou unii a projekt evropské integrace.

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Asselbornovi doporučil, aby se místo odkazování na evropské hodnoty důkladně podíval na evropská pravidla. „Jak známo, možnost vyloučit neexistuje. S vylučováním bychom neměli začít, ani si s tou myšlenkou pohrávat,“ uvedl v prohlášení.

Vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza označil návrh za nejvíce absurdní a nesmyslnou věc, kterou před neformálním summitem EU v Bratislavě slyšel.

Čtěte také: Rakouský ministr vnitra pohrozil Maďarsku žalobou. Kvůli uprchlíkům

Maďarsko verbuje dobrovolné strážce hranic. Budou mít pistole s ‚ostrými‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články