Ministři V4: O budoucnosti EU by mělo rozhodovat všech 27 zemí
Schůzka evropských ministrů
Důsledky odchodu Velké Británie z Evropské unie musí projednat představitelé zbývajících členských zemí při dalších společných jednáních. Na tyto schůzky by přitom v budoucnu měli být pozvání zástupci všech 27 členských zemí. Shodli se na tom ministři zahraničí evropských zemí V4, Německa Francie na pražském setkání.
„První je otázka odchodu Británie a zároveň vytvoření nějakého nového vztahu. Máme zájem na tom abychom se chovali jako přátelé, kteří se navzájem potřebují,“ zahájil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tiskovou konferenci po skončení jednání ministrů zahraničí Visegrádské čtyřky, Francie a Německa.
Tento postup podle něj ovšem nezáleží pouze na Evropské unii ale také na představitelích Velké Británie. Úkolem pro ostatních dvacet sedm zemí, které prozatím zůstávají v Evropské unii, bude debata nad tím, jakou unii vlastně chtějí tito politici v budoucnu. „Rozhodnutí Britů o vystoupení z Evropské unie je věc vážná které na jedné straně litujeme, na druhé straně nezastaví další vývoj unie,“ ujistil dále Zaorálek. „Jsme připraveni udělat všechno proto, aby tento projekt pokračoval i nadále,“ řekl český ministr.
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák při setkání v Praze navrhl uspořádat brzkou schůzku ministrů všech 27 členských zemí. Ta by měla detailně probrat další politické směřování unie. Ministři by přitom měli dbát na zachování jednotného postupu. „Shodli jsme se na tom, že tato debata musí probíhat v platformě 27 zemí,“ shrnul výsledky jednání český ministr. „Musí jí vést představitelé těchto zemí, Evropská rada,“ okomentoval výsledky setkání Zaorálek. Země V4 tak de facto reagují na jednání jen zakládajících zemí Evropského hospodářského společenství, které se uskutečnilo po brexitu, bez zemí, které později přistoupily do společenství.
Odchod Británie by měl podle Lajčáka začít brzy, protože i tamní občané i lidé ve zbytku Evropy si zaslouží vědět, co rozhodnutí Britů o vystoupení z EU přinese. Účastníci schůzky by podle něj byli raději, kdyby proces začal, aby byly jasné důsledky hlasování. Nechtěl spekulovat, zda ještě existuje možnost, že by Británie nevystoupila.
Aktuálně podle něj nastalo právní vakuum, kdy politický stav neodpovídá právnímu. Británie by to měla řešit aktivováním příslušného článku unijní smlouvy. „Tím pádem by se právní stav stal souladným s politickou realitou,“ uvedl. Poté už není třeba pospíchat, proces bude vyžadovat jistou dobu. Nynější stav je nebezpečný tím, že vyvolává prostor pro populisty a „vykladače“, dodal Lajčák.
Špatnou odpovědí na rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii by prý byla rychlá, překotná integrace. Nevhodnou variantou by ovšem údajně bylo také tvářit se, že se nic nestalo.
Evropská unie je údajně připravena pokračovat v další integraci v oblastech, které toto společenství potřebuje. Představitelé členských států jsou prý rovněž připraveni dělat rozhodnutí, která se setkají s pochopením veřejnosti.